Bir Programın Kaynak Kodunu Öğrenmenin Yolu Var Mı ?

Son bir sorum daha olacak. Ben bu kodları nasıl değiştireceğim ? Yazılım işlerinde daha yeniyim kusura bakmayın :( .
Git Hub yada Source Forge gibi kaynaklardan indirdiğiniz açık kaynak kodlu projeyi IDE dediğimiz bir çeşit gelişmiş kod editörü ile açıp işin eğlenceli kısmı olan programın kodlarını değiştirip o programın Siz'e özel versiyonunu hazırlayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse C# programlama dili ile yazılmış bir projeyi açmak için Visual Studio, Java programlama dili ile yazılmış bir projeyi açmak için Eclipse yada Netbeans kod editörlerini kullanabilirsiniz.

Şimdi bize üzerinde değişiklikler yapabileceğimiz bir proje lazım. Farzı muhal proje C# ile yazılmış olsun. O zaman Visual Studio 2012 yada 2013 lazım. UltraSabreman/TinyTodo · GitHub linkinde sayfanın sağ altında yer alan "Download ZIP" butonuna tıklayın. Projeyi bilgisayarınıza indirmeye başlaycak. Zipi açtıktan sonra "TinyTodo-master" klasörü altında yer alan "Tiny ToDo.sln" dosyasına çift tıklayın. Proje Visual Studio içerisinde açılacak. "F5" 'e basarak programın nasıl çalıştığını inceleyebilirsiniz. Artık programın kodlarını inceleyip gerekli gördüğünüz yerlerde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Son düzenleme:
Olay elindeki dosya ve türünde biter, insanlar o programları başkaları çalsın diye yazmıyor neticede :)
Ben herkese açık kodlarda değişiklik yapacağım dersen bu mümkün elbette.

Ayrıca Visual Studio ile yazılmış dosyayı açmak istiyorsan da elindeki dosyanın türü, dediğim gibi önemlidir. Exe dosyasıyla programın arayüz ve kaynak kodlarına ulaşamazsın.
Çok defa yaşadım, yazdığım bir programı ilerlettim ilerlettim, en son EXE dosyasını masaüstüne çekip çalıştığını görünce dalgınlıkla çalışmayı sildim, defalarca başa dönmek zorunda kaldım :)

Senin masaüstünde EXE dosyaları mutlaka vardır, ben bir program bulayım tüm kodları önüme yığsın diye bir dünya yok, doğal olarak.

Bilgi olarak eklemiş olalım, build edilmiş programdan da geri dönüş yolları var ama yasal değiller. En azından programın yasal sahibi siz değilken.

Olay elindeki dosya ve türünde biter, insanlar o programları başkaları çalsın diye yazmıyor neticede :)
Ben herkese açık kodlarda değişiklik yapacağım dersen bu mümkün elbette.

Ayrıca Visual Studio ile yazılmış dosyayı açmak istiyorsan da elindeki dosyanın türü, dediğim gibi önemlidir. Exe dosyasıyla programın arayüz ve kaynak kodlarına ulaşamazsın.
Çok defa yaşadım, yazdığım bir programı ilerlettim ilerlettim, en son EXE dosyasını masaüstüne çekip çalıştığını görünce dalgınlıkla çalışmayı sildim, defalarca başa dönmek zorunda kaldım :)

Senin masaüstünde EXE dosyaları mutlaka vardır, ben bir program bulayım tüm kodları önüme yığsın diye bir dünya yok, doğal olarak.

Bu konuda benim tavsiyem, güzel ağaç yapısı üzerine kurulmuş, projeler klasörü oluşturmak ve bu klasöre ne olursa olsun müdahale etmemek. Rastgele açılmış klasörlerde çalışmak, bu disiplini biraz olsun bozuyor. Taşırken, silerken kaybolan çok şey oluyor.

PE Explorer programı ile CCleaner, Winrar, Media Player Classic gibi programların, Iobit ürünlerinin, ve daha birçok programın kodlarına girip bizzat kendim değiştirdim. Hatta bu programla Windows'un kodlarına girmek bile mümkün (yazıları değiştirmekten bahsediyorum, kodları değil). Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin kodlarına girmiştim mesela. Ama Windows Görev Yöneticisi'nin kodlarını değiştirsen de geçerli olmuyor. Her programda işe yaramıyor değişiklikler. PE Explorer programını yükledikten sonra "Resources" sekmesine gitmelisiniz.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı