Bir Sisteme 2 Farklı Ekran Kartı Takılabilir mi?

ROGWEN

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar birden aklıma geldi ve cidden merak ettim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.
1 tane ekran kartı mesela RTX 3090 onla oyun oynasak ve üstüne video alsak FPS'miz düşüyor ama.
Altına 1 tane de mesela RX 5500 XT alsak ve videoyu ondan alsak nasıl olur?
İlla RTX 3090 ve RX 5500XT olmasına gerek yok. GT 1030 2. ekran kartı yapıp videoyu ondan alıp, ana ekran kartımız GTX 1050 Ti mesela bu şekilde yapmak mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar birden aklıma geldi ve cidden merak ettim ve bunu sizlerle paylaşmak istedim.
1 tane ekran kartı mesela RTX 3090 onla oyun oynasak ve üstüne video alsak FPS'miz düşüyor ama.
İlla RTX 3090 ve RX 5500XT olmasına gerek yok. GT 1030 2. ekran kartı yapıp videoyu ondan alıp, ana ekran kartımız GTX 1050 Ti mesela bu şekilde yapmak mümkün mü?
Merhaba. Evet ve hayır... Evet'i şöyle kartın birini bir yazılıma diğerini de diğer yazılıma atama gibi bir şansın var. Güç kaynağın arkadaşımızın @Pozitifdeger dediği gibi yeterli olmalıdır. Lakin pek bir sağlıklı tercih olduğunu zannetmiyor. Yapılabilir.

Bunu mu istiyorsun neden :)
unnamed.jpg

Sürücüler yüklü olduğu sürece ve uygulama atamaları doğru yapıldığı sürece sorunsuz kullanılabilir PSU yeterliliği de önemlidir bu noktada.
Ustamla neredeyse ayını kaderi paylaşıyoruz... Anakart felan çok iyi ama ekran kartı :(

Merhaba. Evet ve hayır... Evet'i şöyle kartın birini bir yazılıma diğerini de diğer yazılıma atama gibi bir şansın var. Güç kaynağın arkadaşımızın @Pozitifdeger dediği gibi yeterli olmalıdır. Lakin pek bir sağlıklı tercih olduğunu zannetmiyor. Yapılabilir.
evet haklısınız sicaklıklar tavan yapar hele ki üstteki ekran kartı can çekişir ama custom sıvı soğutma yapılırsa gayet iyi olabilir
ve ekstradan mesela 3 monitörsek yan monitörleri ikinci ekran kartına bağlayıp fps kaybınında önüne geçilebilir çift sistemden çok daha mantıklı olacaktır sıvı soğutmalı olursa üstteki ekran kartı

Son düzenleme:
Şimdi bende bi soru sorayım benim elimde 5 tane Mining'den kalma XfX Rx 6800 XT Speedswift kart var bir tane de Msi RX 6900 XT gaming Z kartı var şuan bilgisayarımda takılı olan bu karta altına bir tane RX 6800 XT ilave etsem bu yeni nesil crossfireX var ya köprüsüz XDNA mıdır nedir? O olayı yapabilir miyim? Yani RX 6900 XT ile RX 6800 XT'birlikte aynı anda kullanmak mümkünmüdür acaba? Yoksa ikisini de RX 6800 XT 'mi yapmam gerek. Biliyorsunuz oyunlarda raytracing'i açınca bütün kartlar sıçıyor RTX 4080 ve RTX 4090 hariç çünkü onlar bayağı bir güçlü kartlar ve artık DLSS 3.5 de var. Ben iki ekran kartıyla RTX 4080 performansını yakalayabilir miyim? Nasıl olur acaba? Sakın bana oyunların da desteklemesi lazım demeyin çünkü artık yok böyle bir şey uygulamalar desteklemese bile siz bunu AMD Adrenaline 'de ayarlayabiliyorsunuz. Az önce de dedim Msi RX 6900 XT gaming Z kartla herşey Ultra ayarlarda 4K'da Raytracing açık, FSR açık kalite modunda, Vsync açık 60 Fps 'e sabitlenmiyor. Çoğu oyun 60 Fps'in altına düşüyor. Benim amacım görüntü kalitesinden ferakat etmeden elimdeki olanaklarla Tüm oyunları 4K'da ultra ayarlarda Raytracing açık, FSR Kalite modunda, Vsync açık 60 Fps'e sabitlemek. Ve bunu iki kartla yapmam mümkün mü?
Elektrik sarfiyatı umrumda değil çünkü ne olursa olsun yine RTX 4080 veya RTX 4090 kadar elektrik çekmez bu kartlar. Bunu yapan varsa yazsın Lütfen. Benim kasa bir tuhaf üşeniyorum yapan varsa ve olduysa yapacağım. Teşekkür ederim.

Bilgisayar özellikleri:
İşlemci: Ryzen 9 5950X
Anakart: MSI Prestige X570 Creation
Ram: 3600 mhz. 32 Gb. Gskill Neo
Güç kaynağı: Thermaltake Toughpower 1200 Watt.
Ekran kartı: Biliyorsunuz zaten Msi RX 6900 XT Gaming Z Trio.
Depolama: 2 Tb Fanxiang 7450mb okuma 6400mb yazma M.2 SSD İşletim sistemi buraya kurulu bu SSD daha hızlı olduğu için.
2. Depolama: 1 Tb Corshair Force MP600 M.2 SSD Burayada oyunları kuruyorum.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı