Bir Tabancada Ortalama Kaç Mermi Olur?

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Filmlerde genelde tabancalar kullanılır ve bazı sahnelerde adamların mermisi kalmaz ve biz şaşırırız. Ben bazı sahnelerde ise silahın kapasitesinden fazla mermi atıldığını düşünüyorum. Bu yüzden gerçek hayatta bile silah sesi duyduğumda saymaya çalışıyorum. Genelde saymak aklıma gelmiyor ama zamanla oturacağına eminim. Asıl sorun şu; adamın mermisinin bittiğini nasıl anlayacağım? Bilgisayar oyunlarında tabancaların 20 mermi bile aldığını görebiliyoruz. 9 mm 20 merminin oraya girmesi bana pek mantıklı gelmiyor. İşin aslı nedir? Tabancalar ortalama kaç mermi alır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Filmlerde böyle şeyler olabilir. Ona bakarsak tek başına adam bütün orduyla savaşıp yara bere almadan çıkıyor. Amerikan propagandası olan çoğu filmde görürsün bu tarz ayrıntıları.

Kapasiteye gelecek olursak saymak da kesin cevabı buldurmaz sana. Zira adam şarjörü tam doldurmamış olabilir.

Şu foruma bakabilirsin: TabancaTufek.com Silah Forum

Dostum işin açıkçası 9MM denildiği zaman farklı ülkelerde bazı tabancalar için farklı mermiler anlamına gelebiliyor, buradan da anlayacağımız üzerine her 9MM mermi aynı ebatta değil. Benimde biraz silah ilgim var ama Türkiye'de bence bunu en iyi anlatan Osman Ortaç isimli bir adam var bence bunu ondan dinlemen daha doğru olur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu video bence senin sorunun cevabını verir.

Standart askeri ve polis kullanımı için piyasaya sürülen tabancaların ortalaması 14 ila 16 arasındadır. 14 olanlar biraz eski model olmakla beraber 16 olanlar ise 15+1 fişek kapasiteyle kullanılır. Bununla birlikte şarjörler uzatılabilir kapasiteleri 20 veya 20+1 olacak şekilde düzenlenebilir. Kendim de kullandığım sarsılmaz marka tabancam 15+1 fişek kapasiteli olup standart polis silahıdır. Filmlerde genellikle 92 fs beretta glock 17-19 serisi ve colt .45 kalibre tabancalar kullanılır. beretta ve glock un şarjör kapasiteleri yakındır fakat .45 kalibre tabancalar genellikle 7+1 8+1 olarak üretilir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı