Bireysel silahlanmadaki amaç nedir?

Peki mesela diyelim ki ben kendi silahımla poligona gitmek istiyorum yanımda taşıyamam değil mi?
Screenshot_1.png

Burası bunun hakkında böyle bir şey diyor.

Ben bireysel silahlanmanın yasallaşması gerektiğini düşünen taraftayım. Bunun birçok sebebi var. Başta polis kuvvetlerinin ben bir olay yaşarken orada bulunamama ihtimali geliyor. Ben örneğin biriyle kavga edecek olsam ve karşı silahlı olsa kendimi koruyamayacağım ve ben öldükten sonra hiçbirşeyin anlamı olmayacak. Zaten kötü adam bir şekilde silahı tedarik edebiliyor, benim gibi kendini koruyamayan bir insanın elinden silah almanın manası nedir? O silah en azından zor durumda beni koruyabilir diye bakıyorum. Bir diğer sebebi ise ülkedeki olası şartlar. Malumunuz Orta Doğu coğrafyasında yaşıyoruz ve ülkemizin dört bir etrafı düşmanlarla dolu bulunuyor. Olası durumda ülkemiz tehlikeye girebilir ve o zaman ülkemizin tehcizatları yeterli gelmezse biz devletimize elimizdeki mühimmatı, verebiliriz veyahut ülkemizin olası bir işgalinde, işgal bölgesinde bulunmamız durumunda direniş başlatmak için de kullanabiliriz. Zira bakınız Hasan tahsin, sütçü imam gibi tonla kahramanımız var. Ayrıca silahlanmanın yasaklanması da pek fayda getirmeyecek, ki silahlanmak tamamen yasaklansa bile bir insan silah yapmayı kafasına koyarsa internetteki tonla kaynaktan yine yapabilecek hale gelecek. Hadi internette silah yapmayı öğreten bilgileri yasakladık. O halde bu kaynaklara ulaşabilecek tonla VPN var. Onu yasakla bunu yasakla ucu da çok ciddi şekilde yasaklamalara gider. Ki bu da pek imkanlı değildir. Ayrıca malum kadınların biz erkeklere göre beden gücü bir tık daha aşağı ve bu durum genelllikle çok ciddi farklar yaratabiliyor. Olası durumda bir kadının kendini koruması bağlamında nefsi müdafa yapabilmesi için de yine mantıklı bir tercih. Bazı arkadaşlar şunu diyecek işte tonla suçlu vs var. Doğru ama sorun şu bu adamlar bunu yasa dışı elde ediyor veya kendi üretiyor bunu da sınırlanmanın imkanı yok. En azından masum insanlar silaha erişebilirse kendini koruyabilir.

Nakil belgen olmadikca arabana koysan bile sadece adresine kayitli yerde tutabilirsin. Tasima ruhsati almak icin kanunen hakkin olmasi gereken meslek gruplarindaysan skrun olmuyor. Ayrica bu ülkede ruhsatsiz silah bulundurma ve tasimak çok kolay. Yasal yollardan edinmek bile daha zor.

Peki ruhsatlı bir adam yanında silah taşıyabilir mi?
Yani sokakta taşımak serbest değil mi?
Bildiğim kadarıyla silah ruhsatı ile taşıma ruhsatı farklı. Silah ruhsatı almak çok çok zor değil fakat taşıma ruhsatı için kuyumcu ya da iş adamı gibi saldırıya uğrama ihtimali yüksek insan olmak gerekiyor.

Genel olarak ABD'deki gibi silahlanmadan bahsediyorsanız, orada bir miktar kontrolden çıkmış.

Silah namustur, bunun aksini iddia eden de Türk toplumunun aleyhine düşünüyordur. Bireysel silahı savunmak; askeri, polisi, jandarmayı yok saymak değildir. Bireysel silahlanma; insanın canını, malını, ailesini nice değerlerini koruması için yasalarla desteklenen bir hak olmalıdır. Bireysel silahlanma gelirse ortalık Teksas olur, millet birbirini vurur şeyleri ise tam bir zırvadır. Sebepsiz yere birinin canına kıyacak, suç işleyecek kişi zaten o silahı bulur, o silahla da cinayet işler. Kimse kusura bakmasın. Bugün bu ülkede kaçak tabanca almak telefon almaktan daha kolay.

Bireysel silahlanma gelirse ortalık Teksas olur, millet birbirini vurur şeyleri ise tam bir zırvadır...
Ortalık zaten Teksas gibi, üzerine insanlara silah verirseniz fatura yazmaya gelen çalışanı bile vururlar. Ya da ne biliyim İSKİ çalışanını yolu niye kazdınız trafik var adı altında katlederler.

İnsanların akıllı şekilde davrandığı ve silahın ne demek olduğunu bildiği ülkelerde dedikleriniz doğru. Bizim insanımız komşunun kedisi apartmana girdi diye, komşuyu vurur.

Açıkçası bunu isteyenleri hiç anlamıyorum. Bu ülkede 70 tane suç kaydı olup hâlâ dışarıda elini kolunu sallayarak dolaşan insanlar var. Bunlar eğer silah alırsa emin olun kullanırlar. Siz kendinizi korumak için istiyor olabilirsiniz ama birilerini öldürmek için alanların önünü açmış olacaksınız.

Birini öldürmek için alan adam zaten çok rahat şekilde kaçak silah bulabiliyor. Eğer kaçak silahların önüne geçilebilecekse ben de bireysel silahlanma olmasını istemem ama önüne geçilebileceğini sanmıyorum. Bu yüzden bence Türkiye'de bireysel silahlanma olmalı.

Geri
Yukarı