"Birim sil" ile Linux silinebilir mi?

Heronry

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel i7-3612QM
12 GB DDR3 RAM
Nvidia GT720M
222GB SSD
465GB HDD
Bugün merak ettiğim için diskimde 50GB'lik bir yer ayırıp oraya bir Linux dağıtımı kurmuştum. Pek hoşuma gitmedi ve şu an silmek istiyorum. Windows'ta disk yönetiminden 50 GB'lik kısma birim sil yaparsam sıkıntısız şekilde silinir mi? Boot veya başka bir yerde sıkıntı çıkarır diye endişelendiğim için soruyorum.

Not: Windows'u silip kurmadım, Dual boot.

Bugün merak ettiğim için diskimde 50GB'lik bir yer ayırıp oraya bir Linux dağıtımı kurmuştum. Pek hoşuma gitmedi ve şu an silmek istiyorum. Windows'ta disk yönetiminden 50 GB'lik kısma birim sil yaparsam sıkıntısız şekilde silinir mi? Boot veya başka bir yerde sıkıntı çıkarır diye endişelendiğim için soruyorum.

Çıkartır hocam bilgisayarı yeniden başlatınca hata verecek.

Birimi silebilirsiniz. Ancak, dual boot yaptığınız için grub sorun çıkarabilir. Disk birimini sildiğiniz zaman yeni birim oluşturabilirsiniz fakat başka bir windows disk bölümünü o birimi kapsayacak şekilde büyütmeniz mümkün olmayabilir. Birimi sildikten sonra yine bir Windows kurulum medyası ile onarım yapmanız gerekir. Böylece grub ekranından kurtulmuş olursunuz.

Şunu söylemem lazım, disk bölümlendirme tablosunu da bozma riskiniz mevcut. Yedekleme yapmadan bu işe girişmemenizi öneririm.

Birimi silebilirsiniz. Ancak, Dual boot yaptığınız için GRUB sorun çıkarabilir. Disk birimini sildiğiniz zaman yeni birim oluşturabilirsiniz fakat başka bir Windows disk bölümünü o birimi kapsayacak şekilde büyütmeniz mümkün olmayabilir. Birimi sildikten sonra yine bir Windows kurulum medyası ile onarım yapmanız gerekir. Böylece GRUB ekranından kurtulmuş olursunuz.

Şunu söylemem lazım, disk bölümlendirme tablosunu da bozma riskiniz mevcut. Yedekleme yapmadan bu işe girişmemenizi öneririm.

Peki risksiz şekilde nasıl kaldırabilirim?

Peki risksiz şekilde nasıl kaldırabilirim?
Makalem var, onu yapabilirsin. Link bulup geliyorum.

Makalem var, onu yapabilirsin. Link bulup geliyorum.

Teşekkürler, hemen inceleyeceğim.

Yazıda en alttaki kısmın fotosu yok, oraya dikkat edin, okurken kaçırmayın.

1683908863948.png

Bu hatanın sebebi ne olabilir?

Yeni konular

Geri
Yukarı