Bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli?

cuve

Hectopat
Yazlıktayız, marketler minimum 15-20 dk mesafede. Oraya git gel insan tatilden bir şey anlamıyor. Tekirdağ Şarköy'de buldum bir ikinci el bisiklet ama gittiğimde neyi kontrol etmem lazım? Pek bilgim yok. Nelere özellikle bakmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Boyunuza ve bacak boyunuza uygun olmasına, ergonomi önemli.

Lastiği elinizle çevirin düzgün mü teker telleri, rulmanlar.

Bir de döner kısımları güzelce yağlanmış mı, bakımı yapılmış mı ona bakın.

Yazlıktayız, marketler minimum 15-20 dk mesafede. Oraya git gel insan tatilden bir şey anlamıyor. Tekirdağ şarköy'de buldum bir ikinci el bisiklet ama gittiğimde neyi kontrol etmem lazım? Pek bilgim yok. Nelere özellikle bakmalıyım?

İlk önce kadronun boyunuza uygun olup olmadığı çünkü eğer boyunuza uygun kadro seçmezseniz normalde sarfettiğinizden daha fazla efor sarfetmeniz gerekir sürerken. Sonra aktarıcı seti eğer Çin malı bir aktarıcı seti kullanıldıysa vites geçişleriniz sert olur ve vites kısa sürede bozulur. Sele rahat ve ergonomik almalı yoksa çok ağrı çekersiniz. Onun dışında en önemli parça frenler disk fren olmasına dikkat edin.

Öncelikle ve en mühim nokta olan şeyi netleştirmelisin: Benim bisikleti almamdaki amaç ne, nerelerde kullanacağım? Öncelikle bunu netleştirmelisin. İkinci sırada bütçe gelir; bütçeye göre kalite artar. Ucuz bir bisiklet alıp da bundan mükemmel performans bekleyemezsin, ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Bunların haricinde kişisel önerim bütçeyi bisiklet ekipmanların dahil olmak üzere hesaplamalısın, bisiklet de bir araç sonuçta kaza olur bir parçası kırılır bozulur ancak en basitinden kafa öyle değildir. Bisikletin bir parçasına bir şey olursa düzeltmek mümkün olabilir ama kafana bir şey olursa hele ki yedekte başka da kafan yoksa sıkıntı büyük.
Bisikleti türünü seçmek için şu videoyu izleyebilirsin, bütçeni zaten az çok kafanda oluşturmuşsundur. Hadi iyi pedallamalar. @cuve

İlk önce kadronun boyunuza uygun olup olmadığı çünkü eğer boyunuza uygun kadro seçmezseniz normalde sarfettiğinizden daha fazla efor sarfetmeniz gerekir sürerken. Sonra aktarıcı seti eğer Çin malı bir aktarıcı seti kullanıldıysa vites geçişleriniz sert olur ve vites kısa sürede bozulur. Sele rahat ve ergonomik almalı yoksa çok ağrı çekersiniz. Onun dışında en önemli parça frenler disk fren olmasına dikkat edin.

Hocam bisikletin türü dahi seçilmeden bisikletin kadrosu seçilir mi? :D Aktarıcı kısmında size katılıyorum ancak sele seçilirken sele ayarı da atlanmamalı, hatta bütün ayarları alır almaz uygulamak gerek; en azından bisiklet kitapçıklarında öyle yazıyor. Bence direkt olarak disk fren denilmemeli, evet disk frenler V-frenlere göre daha iyi iş çıkarıyor ancak arkadaş anladığım kadarıyla şehir içi market için falan kullanacak bu yüzden şahsi düşüncem V-fren tercih edilmesi yönünde olacaktır. V-frenin fren mesafesi daha uzun (kötü) olsa da bakımı kolay ve parçaları daha uygun fiyatlıdır.

Hatta ayar ve video demişken en iyisi ben hepsini toplu bir şekilde atayım. @cuve
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı