Bisiklet için selektörlü ayarlanabilir ışık devresi

Hocam kartsız da olur ancak, hem devre karışır hem dirençler işin içine girer ve kontrol zorlaşır. Ayrıca dirençler, devreye seri bağlanacağından dolayı devre gerçekten çok karışır ve ıslandığında kısa devre yapma gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Siyah Martı'nın tavsiye ettiği ürünü alabilirsiniz.
Dediğiniz doğru gibi gözüküyor , son tahlilde güç kaynağı olayını Siyah Martının söylediği kartlı powerbank a takarım . Kalan devreyide sizin söyledikleriniz gibi bir devre yaparım . Peki bir sorum daha var . 1000 mAh power bank (5V) 'i 12V a şu ürünlerle çevirdikten sonra 4x3 adet (12) ledi (3 çipli led) ne kadar süre yakabilecek.(Tabi 4 şeridin 4 üde her zaman yanmayacak zira kısası uzunu selektörü var :) ) , ( Tahmini Teslimat Zamanı ) , ( Tahmini Teslimat Zamanı ) , ( Birde şu iki ürün çok farkı duruyor hangisi daha kullanıışlıdır ?)
Çevirici ile alacağım power bank şu üçünden sizce hangisi olmalı (çok uygun fiyat) 1. sİ bisiklete koymak için biraz büyük (kaldırımdan sertçe atlarken , inerken hasar alabilrin ama 5V ((2A))=(1A sanırım ledleri yakmıyor k i sonraki 2 linktekiler 1A) Tahmini Teslimat Zamanı

2. depo yeterli ama Amper düşük Tahmini Teslimat Zamanı

3. aynı şekilde Tahmini Teslimat Zamanı

Son düzenleme:
DC-DC çevirici ile akımı azaltıp, voltajı arttırabiliriz. Mesela 1500mA 5v değerlerine sahipmiş powerbankınız. Biz bunu -örnek veriyorum- 500mA 12v değerlerine çıkarabiliriz ancak akım azalır.

1 metre şeritte 20 kesilebilir parça var. Satıcılar metre başına 0.8A gerekiyor diyor. Bu şekilde kabul edersen 3 parça için 0.12A gerekir. Bu da güç olarak 12x0.12=1.44W, bir saatte 1.44Wh yapar. Kullanacağın kaynak ne ise onun gücüne göre kabaca hesaplayabilirsin.
1000mAhlık powerbank var mı? Var olduğunun kabul edelim, içindeki pil 3.7Vx1Ah=3.7Wh
Kayıpları bilemeyeceğimden %20 civarı kayıpla sürekli olarak 2 saat kadar yakar gibi duruyor. Elinde 18650 pil varsa koruyucu devreyle birlikte direkt ondan voltaj yükseltmesi yapabilirsin, ben o şekilde kullanıyorum stop lambasını.

1 metre şeritte 20 kesilebilir parça var. Satıcılar metre başına 0.8A gerekiyor diyor. Bu şekilde kabul edersen 3 parça için 0.12A gerekir. Bu da güç olarak 12x0.12=1.44W, bir saatte 1.44Wh yapar. Kullanacağın kaynak ne ise onun gücüne göre kabaca hesaplayabilirsin.
1000mAhlık powerbank var mı? Var olduğunun kabul edelim, içindeki pil 3.7Vx1Ah=3.7Wh
Kayıpları bilemeyeceğimden %20 civarı kayıpla sürekli olarak 2 saat kadar yakar gibi duruyor. Elinde 18650 pil varsa koruyucu devreyle birlikte direkt ondan voltaj yükseltmesi yapabilirsin, ben o şekilde kullanıyorum stop lambasını.
Öyleyse 18650 mAh power bank alıp dönüştürücü ile 12v yapıp saatlerce açık kalabilecek bir enerji elde edicem değil mi ?
Peki devre konusunda yardımcı olabilirmisin ?
Olay kısaca şu idi 3x3 led var yan yana 1.modda iken ortadaki led 2.modda iken sağ ve soldaki ledler yanıcak selektör yapıncada üçüde yanıcak :).

Öyleyse 18650 mAh power bank alıp dönüştürücü ile 12v yapıp saatlerce açık kalabilecek bir enerji elde edicem değil mi ?
Peki devre konusunda yardımcı olabilirmisin ?
Olay kısaca şu idi 3x3 led var yan yana 1.modda iken ortadaki led 2.modda iken sağ ve soldaki ledler yanıcak selektör yapıncada üçüde yanıcak :).
Saatlerce açık kalması ledlerin ömrünü azaltır ve ısıya bağlı sıkıntılar oluşturabilir bisiklette selektör modunda kullanmanız en iyi seçenektir.

18650 pil tipi.Boyutlarını belirtiyor, lityum pil.
Korumasız alırsan ya da varsa koruma devresi de gerekir.
Verdiğim diğer ürünlerde zaten giriş ve çıkışlar board üzerinde yazıyor IN/OUT, +/- şeklinde.
Koruma devresi dediğin nedir , yani ben direk power bank > 12v dönüştürücü > led yapamazmıyıym.
Saatlerce açık kalması ledlerin ömrünü azaltır ve ısıya bağlı sıkıntılar oluşturabilir bisiklette selektör modunda kullanmanız en iyi seçenektir.
Ama etrafta gördüğüm çoğu yerde ledler sürekli yanıyor gerek mutfaklarda olsun gerek ofisde ki ledler olsun , yani etrafımda görüdüğüm led ışıklar sürekli yanıyor hiç birinine bişey olduğunu görmedim. Emin misin böyle birşey olduğunu , illaki ömrü var da o kadar da kısa mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı