Bisiklet vites ayarı ve arka dişlinin sallanması

YunusYld

Femtopat
Daha fazla  
Bayağıdır kullanılmayan ve yaklaşık 4-5 yıl köşede bekleyen, ön 3, arka ise 7 vitesli bir bisikletim vardı. 1 hafta önce yeniden sürdükten sonra amortisör yerinden çıktı ve yeniden taktım :D fakat onu takarken birkaç sorun ile karşılaştım:
  • Karşılaştığım sorunlardan birisi ön vites çok zor atıyordu. Vites telinin gerginliğini elimle kontrol ettim ve aşırı gergindi. Dokunduğumda hiç kıpırdamıyordu. Telin gerginliğini öndeki el ile açıp kapanan vida ile gevşetemedim yani gevşeyemeyecek kadar fazla sertti. Nasıl yapacağımı bilmiyorum ve kopmadığına hayret ediyorum.
  • İkinci olarak arka dişlilerin teker dönerken yalpalandığını gördüm. Bu arada dişlilerin koruması da yalpalanıyor. Sorun ne bilmiyorum, sürerken hissedilen türde bir yalpalama olduğunu söyleyebilirim...

Sorum ise, nasıl yaparım veya bisikletçiye gitsem vites ayarı ve arka dişli için şu anki kurda kaç TL alır? Ek olarak bisikletin nelerine bakım yapmalıyım?

Bayağıdır kullanılmayan ve yaklaşık 4-5 yıl köşede bekleyen, ön 3, arka ise 7 vitesli bir bisikletim vardı. 1 hafta önce yeniden sürdükten sonra amortisör yerinden çıktı ve yeniden taktım :D fakat onu takarken birkaç sorun ile karşılaştım:
  • Karşılaştığım sorunlardan birisi ön vites çok zor atıyordu. Vites telinin gerginliğini elimle kontrol ettim ve aşırı gergindi. Dokunduğumda hiç kıpırdamıyordu. Telin gerginliğini öndeki el ile açıp kapanan vida ile gevşetemedim yani gevşeyemeyecek kadar fazla sertti. Nasıl yapacağımı bilmiyorum ve kopmadığına hayret ediyorum.
  • İkinci olarak arka dişlilerin teker dönerken yalpalandığını gördüm. Bu arada dişlilerin koruması da yalpalanıyor. Sorun ne bilmiyorum, sürerken hissedilen türde bir yalpalama olduğunu söyleyebilirim...

Sorum ise, nasıl yaparım veya bisikletçiye gitsem vites ayarı ve arka dişli için şu anki kurda kaç TL alır? Ek olarak bisikletin nelerine bakım yapmalıyım?
Vites ayarını siz kendiniz alyan ve tornavida ile kolayca yapabilirsiniz fakat arka dişlinin sallanmasına bir şey diyemeyeceğim. Tam anlayamadım çünkü. Düzgün açıklarsanız iyi olur.

İlk önce bu video ile beraber vites ayarının mantığını basitçe anlamanızı tavsiye ederim. Bu videoda anlatılanları iyice anlarsanız vites ayarını rahatça yapabilirsiniz fakat yeterli gelmezse 1-2 videoya daha bakın ondan sonra vites ayarını yapın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arka dişlinin sallanması muhtemelen arka dişliyi sıkan vida gevşemiştir ya da komple jant yamulmuştur. Eğer jant yamulmadıysa dişli gevşemiş demektir. Fakat dişliyi sıkmak için özel bir aparatı oluyor. Kendiniz bulamazsanız bisikletçiye gidip dişliyi sıktırmanız şart demektir. Çok bir ücret almaz.
Vida gevşediyse attığım videolardan hangi vidayı sıkacağınıza dair fikir sahibi olursunuz diye umuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı