Bisiklet Zincirinden Ses Gelme Sorunu

melih_11

Kilopat
Daha fazla  
Bisikletin zincirini binmediğim için 2 yıldır yağlamadım. Ayağa kalkıp zorlayınca da vites çat edip bir başka dişliye geçiyor. Bunun nedeni vitesteki kir mi ön taraftaki vites kolunun kalitesiz olmasından mı?

2 senedir yağlamamışsın bakımını düzenli olarak yapman lazım. Sorun bu yüzdendir diye düşünüyorum.

Vites kolu sadece vites değişimini yapar zincirden ses geliyorsa zinciri yağlatın. Genelde ücreti 1 tl oluyor buralarda.

Zorlanınca atlama yapıyorsa ruble yani arka dişli ömrünü tamamlamış olabilir. Eğimsiz yollarda sorun yaşatmıyorken rampalarda depara kalkınca atlama yapıyorsa bahsettiğim gibidir.

Tabi vites çekiş grubunun bakım ve ayarlarının da düzgün olmasına özen göster her şeyden önce. Bunlar tamamlandıktan sonra aynı şeyi yapıyorsa ruble - zincir değişim vakti gelmiştir. Ben de 2-3 senede bir 400TL masraf ediyorum zincir dişliye.

Bisikletin zincirini binmediğim için 2 yıldır yağlamadım. Ayağa kalkıp zorlayınca da vites çat edip bir başka dişliye geçiyor. Bunun nedeni vitesteki kir mi ön taraftaki vites kolunun kalitesiz olmasından mı?
hocam ayçicek yağı ile zincirleri yağlayın bir sıkıntı olmaz gidipte bisikletçiye para bayılmayın küçüken hep öyle yapardım :)

@BilgisayarKurdu
Rampada depara kalkınca da düzde de oluyor. Ayrıca vites otomatik değil çevirmeli böyle nokta nokta onları değiştirdim diyelim sizin bahsettiğiniz zincir vs işine de girersem pahalıya patlıyor bana. Ayrıca vites değişiminde pedaldaki zincir hemen araya giriyor onun sebebini biliyor musunuz ? Bir de arkadaşımın ön süspansiyonlar baya oynuyor bende taş gibi ve o tekerleğe bağlanan yerde sarı sarı pislikler var onun yağı olabilir mi ? Zinciri yağlamadan önce oradaki psilikleri temizlemeli miyim ve neyle ? @Ramiz Karaeski

Öncelikle senin kullandığın vites kolu tipine Twister denir. Üst model Twister kollar en az kelebek model kollar kadar stabildir vites geçişlerinde. Ancak alt segment söz konusu olunca, kalitesiz ürünler söz konusu olunca uygun aralığı kullanıcı deneyimiyle bulmak zorunda kalıyorsunuz ne yazık ki :)

Zincir araya giriyor demişsin. Zincirin arka veya ön dişli yani ruble veya aynakoldan içeri - dışarı yönde araya kaçması veya dışarı fırlamasını engellemek adına; arka ve ön aktarıcılarda "Limit vidaları" bulunur. Limit vidaları düzgün ayarlanmış vites çekiş sistemlerinde; ruble ömrünü tamamlamış bile olsa zincir dışarı veya içeri kaçmaz.

Bahsettiğin nokta maşanın tekere bağlandığı yer yani ön göbek çevresi. Sarı sarı pislikten kastın nedir, tam olarak bilmiyorum ancak göbek sisteminin dışında bulunan yağın; göbeğin dönüşüne herhangi bir pozitif katkısı yoktur. Tahminen gress yağdır o pislikler, dişli bir fırça ile temizledikten sonra yağ sökücü kullanabilirsin.

En önemli problemin olan vites kararsızlığına gelirsek; arka tekerlek havada ve ayarları yaptın; koldan 4. vitese attın, pedalı çeviriyorsun - tekerlek havada. İlgili viteste - ilgili vites kolu konumunda herhangi bir ses çıkarmadan stabil şekilde dönüyorsa; çır çır ses çıkarmıyorsa; ancak aynı pozisyonda bisiklete bindiğinde; yani pedala güç aktardığında vites kararsızlaşıyorsa; bil ki ruble dişlilerin kendini bırakmak üzeredir. Rublenin yanında zincir değişimi de standarttır. Ama pahalı ama değil, sorun buysa çözüm budur.

Son olarak arka göbeğin dağılması gibi durumlardan ruble de nasibini aldığı için kararsızlaşabiliyor vitesler; arka jantı sağ - sol yanlara ittir, hareket ediyor mu incele. Göbek dağılmış olabilir belki.

Bende en ufak atlama yapmadığı halde 400TL harcıyorum belirli kilometreden sonra, keyfimden değil :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı