Bisikletlerde hidrolik frenler nasıldır?

Giriş seviyesi olan hiçbir şeyi önermediğim gibi hidrolik disk frenlerin de giriş seviyesi modellerini çok önermem. Bütçen varsa Shimano SLX seviyesinde disk fren ve diskler tercih et.
Disklerin ve balataların da tutuş anlamında etkisi çok büyük. Yumuşak organik balatalar tercih edebilirsin Shimano disk fren sistemleri için, biraz daha erken biter ancak daha iyi kavrar.

Hidrolik disk frenler iyidir, Shimano SLX seviyesinde bir hidrolik disk fren neredeyse çivi gibi durdurur seni, çok büyük oranda yeterlidir. Bilinçsiz kullanımda başına bela açabilecek kadar kuvvetlidir.

Bakım ister mi dersen hayır bakım gerektirmez, yalnızca balata değişim zamanlarında kaliperi iyi ortalayarak vidaları sık. Bisiklet ile alakalı Youtube kanalları var, aradaki farkı oradan dinle istersen. Çok basit ve anlaşılabilir konular, bütçe yoksa veya ihtiyaç yoksa V-Fren sistemleri de neredeyse Hidrolik disk frenler kadar iyi durdurur (Uygun ortam şartlarında). Hidrolikler uygun ortam şartları kıstasını biraz daha aşmanı sağlıyor yerden yüksekte ve ortada olduğundan, sıvı ile teması minimum düzeyde olduğundan.

Giriş seviyesi olan hiçbir şeyi önermediğim gibi hidrolik disk frenlerin de giriş seviyesi modellerini çok önermem. Bütçen varsa Shimano SLX seviyesinde disk fren ve diskler tercih et.
Disklerin ve balataların da tutuş anlamında etkisi çok büyük. Yumuşak organik balatalar tercih edebilirsin Shimano disk fren sistemleri için, biraz daha erken biter ancak daha iyi kavrar.

Hidrolik disk frenler iyidir, Shimano SLX seviyesinde bir hidrolik disk fren neredeyse çivi gibi durdurur seni, çok büyük oranda yeterlidir. Bilinçsiz kullanımda başına bela açabilecek kadar kuvvetlidir.

Bakım ister mi dersen hayır bakım gerektirmez, yalnızca balata değişim zamanlarında kaliperi iyi ortalayarak vidaları sık. Bisiklet ile kanalları Youtube kanalları var, aradaki farkı oradan dinle istersen. Çok basit ve anlaşılabilir konular, bütçe yoksa veya ihtiyaç yoksa V-Fren sistemleri de neredeyse Hidrolik disk frenler kadar iyi durdurur (Uygun ortam şartlarında). Hidrolikler uygun ortam şartları kıstasını biraz daha aşmanı sağlıyor yerden yüksekte ve ortada olduğundan, sıvı ile teması minimum düzeyde olduğundan.
Hocam sen SLX diyorsun şimdi, halkın öyle şeylere ulaşacak gücü yok :)
Ben bile en fazla Deore kullandım.

Hidrolikler sanılanın aksine iyi bir bakım gerektirmez, çok sene Shimano SLX + Shimano XT disk kullandım. Bakım namına yapmanız gereken hiçbir şey yok. Yalnızca balatayı zamanında değiştirin, nasıl değiştirmeniz gerektiğini bilin. Hidrolik disk fren bakımı deyince aklıma herhangi bir işlem bile gelmiyor çünkü bakım namına yapılması gereken bir adım yok düzenli olarak.

Para varsa elbette çok güzel durursun, önüme zıplayan çok yaya ezilmekten kurtuldu bu frenler sayesinde. Ben de düşmekten kurtuldum, bisiklet karbon zaten düşse bir dünya masraf. Masraftan da kurtarıyor aslında seni.

Ancak unutma ki iyi fren ile kötü lastiğin çıktığı yol yine kötü olacaktır :) Bu zincir şeklinde birden fazla komponent ile ilişkili bir konu. İyi de bir lastiğin olacak ki bir anlamı olsun. Benim kullandığım lastikler de dağ bisikleti kategorisinde en iyi tutuşa sahip olanlardandı. Kötü lastik ile güvenip frene de basamıyorsun, başına iş açacağını biliyorsun çünkü. İşin ne kadar içine girersen o kadar güzel parçalar gelir karşına doğal olarak. Sen ihtiyacını ve bu hobi için ayırabileceğin bütçeyi netleştir, ona göre takıl derim.

Dağ bisikletimde hidrolik frenler mevcut arazide sürdüğüm icin haftada bir bakım istiyor çok zahmetli çıkan sesten ben bezmiş durumdayım. Onun dışında tepkimesi vs güzel bu zahmete değer mi bilemem.

Geri
Yukarı