Bitcoin 1 TL iken ne yapıyordunuz?

2014 yılında PCNet dergisinde fidye yazılımlarının Bitcoin ile çalıştığını ve 1 Bitcoin'in 600$ civarı olduğunu okumuştum. Babamla da konuşmuştuk Bitcoin olayını ama tabii çocuktum o zaman, babam şaşırmıştı teknolojinin o kadar ilerlemesine.

Oyuncakla oynuyordum, hiçbir derdimin olmadığı babaannemin yaşadığı yıllardı... Hey gidi günler...

Facebook'ta FarmVille ve diğer oyunlar, PC'de S4 League, Sanalika, Metin 2, Karahan Online, Wolfteam oynuyordum :D

Haziran 2010 civarında haberim oldu Bitcoin´den. O zamanki fiyatı 0.09 $ imiş. 🤔 Lockerz Türkiye, Paylaş Türkiye gibi internetten para kazanma forumlarında konuşuluyordu. O forumlarda internetten para kazanma yöntemleri ve ekonomi konuları açılıyordu genelde ve bence büyük ihtimalle Türkiye´de Bitcoin´in ilk kez konuşulduğu yerlerden biriydi. Online ödeme sistemlerine (PayPal, AlertPay, Liberty Reserve vs.) alternatif olacağı ve çok farklı bir sistem olduğu falan anlatılıyordu.

Bitcoin´i ilk duyduğumda ne olduğunu pek anlayamadım ve çok yeni olduğu için bana güven vermemişti. O nedenle detaylı bir şekilde araştırma gereği de duymamıştım. 2013-14 yıllarında yükselmeye başladı Bitcoin ve çok daha fazla yerde konuşulur oldu. İşte o zaman çok daha detaylı bir şekilde araştırma yaptım ve blok zincirlerini, çalışma mantığını ve pek çok şeyi öğrendim. Elbette öğrenince de zamanında çok büyük bir hata yaptığımı da anlamış oldum. Gerçi 2013 yılında bile alınsa şimdi zengin olunurdu ancak bu işler maalesef böyle olmuyor. Şimdi bile belki Bitcoin alınsa gelecekte 1 milyon dolar ya da 10 milyon dolar olup olmayacağını bilmiyoruz.

Son olarak 0.09 $´dan Bitcoin alsaydım bile 65 bin dolar olana kadar bekletmezdim diye düşünüyorum.

Geri
Yukarı