Bitcoin mining nedir?

Dediğiniz şey xrp olayı sanırım, o çok daha farklı.
Xrp (başka coin de olabilir, xrp diye hatırlıyorum) coin üreticileri örnek veriyorum 100 coinlik bir sistem yaptılarsa 50 coini kendileri saklıyor ve diğerlerini dağıtıyor sonra pr yapıp değerini arttırıyorlar ve ellerindeki yüklü xrp ile de sürekli fiyatını değiştiriyorlar, böylece haksız yere milyonlarca $ kazanıyorlar.

Yok hocam. Dediğim olay bazı yayıncılardan da duydum. Bu işe girmenin tehlikeli olduğunu söylüyorlar. 18 yaş altı insanların şirketleri olmadan girmeleri mantıksız gibi. Pek anlayamıyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

1. Bitcoin kaynağı neresi?
Tamamen dijital. Aslında Bitcoin, dijital hesaplamalardaki işlem bloğunun süreçten geçirilerek hash denilen bir rastgele harf ve sayı dizisine dönüştürmesiyle oluşuyor. Sistem de bu işlem dizisini onaylarsa yasal olarak o bloğu mühürleyip karşılığında kripto para olarak deftere işliyor. Karışık bir şey, mantığını kavramak zor ama daha basit anlatamadım.

2. Bitcoin mining diyoruz, bu insanlar fiziksel olmayan bir şeyi nasıl kazabiliyorlar nereyi kazıyorlar?
Kazı dedikleri şey bu blockchain işlemi oluyor. Madencilik denmesini sanıyorum ki gerçek hayattaki altın ve gümüş çıkarmak için yapılan kazılara bir gönderme olarak görebiliriz.

3. İnsanlar bu durumdan dolayı ceza alıyorlar, yasal bir durum olmadığından dolayı mı?
Ceza alındığını duymadım. Sadece ülkeler bu sistemden elde edilen kazançlara vergi getirmek istiyorlar çünkü bu kripto parayı gerçek ekonomik sisteme bağlı olan fiziksel/dijital değerlerle değişim yapabiliyorsun. Vergi getiren ülkeler var, dijital işlemler sırasında bir şekilde açık verip kimliğini ortaya çıkaranlara vergi ödettiriliyor olabilir.

4. Bitcoin yapımcıları neden başka insanlara bu iş için ihtiyaç duyuyor?
Kripto para oluşturulurken ihtiyaç duyulmuyor, başka insanlara ihtiyaç duyulmasının neden bunun bir "ekonomik" model olabilmesi için kullanan bir sistemin oluşması gerekiyor. Senin işlediğin dijital para eğer alıcısı olmazsa hiçbir anlam ifade etmez. Satamadığın, alıcısı olmayan bir şeyin değeri de olmaz. Kripto para oluştururken ihtiyaçların GPU gibi sıralı işlem gücü yüksek bir işleyici, elektrik ve internet.

Matematiksel bir problemi veya şifreyi çözüyorsun, bunun sonucunda ise sana ödül olarak Bitcoin veriliyor. Bu şifreleri çözmek için ise uygun donanımlar gerekiyor. Olay bundan ibaret.

Hocam kafamı karıştıran olay, bu para birimi neden şifreli olsun ve neden kırılma ihtiyacı duysun. Gerçekten kafam biraz karışıyor bu durumda. Hani ben Bitcoin'e paramı yatırsam. Benim param dijital olsa şifreli olacak. O zaman benim param korsanlar tarafından kırılabilir.

Hocam kafamı karıştıran olay, bu para birimi neden şifreli olsun ve neden kırılma ihtiyacı duysun. Gerçekten kafam biraz karışıyor bu durumda. Hani ben Bitcoin'e paramı yatırsam. Benim param dijital olsa şifreli olacak. O zaman benim param korsanlar tarafından kırılabilir.
Para birimi değil, yapılan işlemler şifreleniyor.

Para birimi değil, yapılan işlemler şifreleniyor.

Hocam bilgisizliğimi gerçekten affedin. İşlemler şifreleniyor ve miner dediğimiz adamlara veriliyor. Neden şifrelendikten sonra tekrar matematiksel bir işleme ihtiyaç duyularak minerlar tarafından kırılıyor. Hocam affedin gerçekten özür dilerim çok bilgisizim. 😆

Hocam bilgisizliğimi gerçekten affedin. İşlemler şifreleniyor ve miner dediğimiz adamlara veriliyor. Neden şifrelendikten sonra tekrar matematiksel bir işleme ihtiyaç duyularak minerlar tarafından kırılıyor. Hocam affedin gerçekten özür dilerim çok bilgisizim. 😆

Dostum sen neden adnan oktarın kedicikleri gibi davranıyorsun rahat olsana 😂

Bu konuda tam emin değilim ama şu şekildeydi sanırım, sen bir işlem yapmak istediğinde sistem senin daha önce yapmış olduğun tüm işlemleri kontrol etmek zorunda. Bu işlemler ise daha öncesinde şifreli olarak saklanıyor, gerektiğinde ise çözülüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı