Bitcoin'den kazanılan paradan vergi ödeniyor mu?

GökDağ

Hectopat
Merhaba dostlar, benim yaşım 19 Bitcoin borsasindan alt coinlerden para kazaniyorum ortalama aylik gelirim 10 bin TL bazen 2 alti bazen 2 üstü oluyor Bitcoin yatirim uygulamasindan banka hesabima aylik 70 80 bin TL para girişi oluyor korktuğum şey ise ben bu kazandığım paradan şu an vergi ödemiyorum 6 aydir filende bu işi yapiyorum vergi ödemem gerekiyorsa ödemediğim için ileride vergi kaçakçılığından yüksek bir ceza gelir mi? Eğer vergi ödeniyorsa nereye ödemem gerekiyor bilen birisi varsa yardimci olursa çok sevinirim. Ailem bu kazancımı bilmiyor. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba dostlar, benim yaşım 19 Bitcoin borsasindan alt coinlerden para kazaniyorum ortalama aylik gelirim 10 bin TL bazen 2 alti bazen 2 üstü oluyor Bitcoin yatirim uygulamasindan banka hesabima aylik 70 80 bin TL para girişi oluyor korktuğum şey ise ben bu kazandığım paradan şu an vergi ödemiyorum 6 aydir filende bu işi yapiyorum vergi ödemem gerekiyorsa ödemediğim için ileride vergi kaçakçılığından yüksek bir ceza gelir mi? Eğer vergi ödeniyorsa nereye ödemem gerekiyor bilen birisi varsa yardimci olursa çok sevinirim. Ailem bu kazancımı bilmiyor. Şimdiden teşekkürler.
En doğrusu bir mali müşavire ve vergi dairesine danışman.

Devlet mining yaptığını nasıl anlasın ki, veya ben mi anlamıyorum.

Eğer al sat yapıyorsan zaten TR`de olan siteler bunun vergisini hallediyorlar sen orada yatırımcı olarak gözüküyorsun ve paranında nereden nasıl geldiği belli. Herhangi bir yeni yönetme gelip şimdiye kadar kazanan herkes şu kadar bilmem ne vergisi ödeyecektir demedikleri taktirde bir ödeyeceğin yok çünkü dediğim gibi sana bu paranın hesabına nerden geldiği belli bu vergi durumu seni ilgilendirmiyor o siteyi ilgilendiriyor çünkü iş yapan sen değilsin sen yatırımcılık yapıyorsun iş yapan site.

Devlet mining yaptığını nasıl anlasın ki, veya ben mi anlamıyorum.

Şu an anlamasa bile 2 sene sonra hesabimi incelediler diyelim yaşımda genç olduğu için ileride bu paranin geliri nereden diye sormazlarmi YouTube'da bir video izledim LoL videolari çeken bir kanal adam 17 yasinda 7 bin lira para kazanmis şu an 26 yasinda filen galiba adama 300 bin lira vergi kacakciligindan ceza kesmisler indirimli hali bir de benim de boyle bir şey basima gelirse diye korkuyorum.
Eğer al sat yapıyorsan zaten TR'de olan siteler bunun vergisini hallediyorlar sen orada yatırımcı olarak gözüküyorsun ve paranında nereden nasıl geldiği belli. Herhangi bir yeni yönetme gelip şimdiye kadar kazanan herkes şu kadar bilmem ne vergisi ödeyecektir demedikleri taktirde bir ödeyeceğin yok çünkü dediğim gibi sana bu paranın hesabına nereden geldiği belli bu vergi durumu seni ilgilendirmiyor o siteyi ilgilendiriyor çünkü iş yapan sen değilsin sen yatırımcılık yapıyorsun iş yapan site.

Bana da öyle geliyor cünkü bir şey alip satmiyorum ticaret yapmiyorum para yatiriyom sadece.

Şu an anlamasa bile 2 sene sonra hesabimi incelediler diyelim yaşımda genç olduğu için ileride bu paranin geliri nereden diye sormazlarmi YouTube'da bir video izledim LoL videolari çeken bir kanal adam 17 yasinda 7 bin lira para kazanmis şu an 26 yasinda filen galiba adama 300 bin lira vergi kacakciligindan ceza kesmisler indirimli hali bir de benim de boyle bir şey basima gelirse diye korkuyorum.
Buradaki durum yine dediğime giriyor sen yatırımcısın youtuberlar bir iş yapıyor.

İlla bir şüphen var ise Vergi Dairesinin sitesinden adına kayıtlı bir vergi borcun var mı bakabilirsin. Paranın girişi ve çıkışı ayrıca nerden geldiği hesabında zaten gözüktüğü için bir durum olmaz.

Eğer kripto işlemini bir kripto satan döviz yeri aracılığı ile yapıyorsan paranın çıkışı sadece para çekimi girişi para yatırımı olarak gözüküyorsa çalıştığın bir işte yoksa bu sefer vergi dairesi yüksek meblalarda hesabına sadece bloke koyabilir. Bundan 2-3 yıl önce çalışmıyordum ve bu sıralar sürekli dedelerden kalan arsaları sattık gelen paraları kendim ATM`den yatırmıştım araba al satım oldu onu da nakit üzerinden yaptım. Bir sıra hesabıma bloke koydular çalışmıyorsun etmiyorsun bu kadar yüklü para geliyor vergi dairesine bildirmeniz gerekmektedir diyerekten. Arsa ve araba alım satımların belgeleri olduğundan bir sıkıntı yaşamadım eğer alım satımlarını kendi hesabın üzerinden değilde bir döviz dükkanı aracılığı ile yapıyorsan ve dediğin gibi çok yüksek meblalarsa benim yaşadığım şekilde böyle bir sıkıntı yaşayabilirsin bir süre sonra.

Ama kendi hesabın üzerinden aktarımı yapıp yine kendi hesabına parayı çekiyorsan bir sıkıntı olmaz.

Geri
Yukarı