Bitlocker Kırma ve Bitlocker Çözümü: Windows 7

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
BitLocker’ı kırmak değil ama kendi bilgisayarınızda şifresini unutmanız durumunda kapatmak ve devredışı bırakmak mümkün, kısaca özetlelemek gerekirse:

Başlat'a tıklayın,Denetim Masası, Güvenlik, Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ne gelin

Amdinistrator Password isteyecektir, Windows 7 Administrator şifrenizi girin. Bitlocker'ı Kapat'a tıklayın ardından da BitLocker Sürücü Şifrelemesini Devre Dışı Bırak’a tıklayarak geçici olarak devredışı bırakabilirsiniz. Biirimin Şifresini Çöz'e tıklayarak şifreyi açabilirsiniz.

Uzunu Uzadıya Öğrenmek istiyorsanız Microsoft'un resmi Bitlocker Çözümü Şöyle:

BitLocker Sürücü Şifrelemesi'ni devre dışı bırakmayla birimin şifresini çözme arasında ne fark var?

BitLocker iki yolla kapatılabilir: BitLocker devre dışı bırakılarak veya birimin şifresi çözülerek. BitLocker'ı devre dışı bıraktığınızda, sabit diskiniz hala şifrelidir ancak bilgisayarınız bilgileri okumak için sabit diskte depolanan düz metin biçimindeki bir şifre çözme anahtarını kullanır. Birimin şifresini çözdüğünüzde, sabit diskte bulunan her şeyin şifresi çözülür.

BitLocker Sürücü Şifrelemesi özelliğinin devre dışı bırakılması, Windows'un yüklü olduğu sürücünün şifresi çözülmeden BitLocker korumasını kaldırmak için kullanılan geçici bir yöntemdir. Bilgisayarın temel giriş/çıkış sistemini (BIOS) veya başlangıç dosyalarını güncelleştirmeniz gerekiyorsa, BitLocker'ı devre dışı bırakın. Bu önlem BitLocker'ın sürücüyü kilitlemesini önler ve çok uzun sürebilecek şifre çözme işleminden kaçınmayı sağlar. Güncelleştirme tamamlanıp bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra BitLocker'ı yeniden etkinleştirin. BitLocker devre dışı durumdayken dosyalarınızı okumak için bilgisayarda depoladığı düz metin biçimindeki bir anahtarı kullanır. Sabit disk şifreli olduğu halde, sürücüdeki bilgiler güvende değildir. BitLocker'ı yeniden etkinleştirdiğinizde, düz metin anahtar kaldırılır ve Güvenilir Platform Modülünü (TPM) veya parola (Grup İlkesiayarlarıyla etkinleştirilmişse) kullanarak Bitlocker birimin güvenliğini yeniden sağlar.

Birimin şifresinin çözülmesi, bilgisayardan BitLocker korumasının kaldırılması ve Windows'un yüklü olduğu sürücünün şifresinin çözülmesi demektir ki bu uzun zaman alabilir. Birimin şifresini çözdüğünüzde, söz konusu bilgisayarda depolanan tüm bilgilerin şifresi çözülür. BitLocker'ı yeniden açmaya karar verirseniz, bilgisayarda bulunan TPM'yi kullanır ya da başka bir parola ayarlamanızı ister. Bir birimi yeni bir bilgisayara taşımadan önce şifresini çözmek ve sonra yeni bilgisayarda BitLocker'ı açıp birimi yeniden şifrelemeyi isteyebilirsiniz.

BitLocker'ı kapatmak veya geçici olarak devre dışı bırakmak için

Başlat düğmesi , Denetim Masası, Güvenlik ve ardından Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ni tıklatarak Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ni açın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Aşağıdakilerden birini yapın:

BitLocker'ı geçici olarak devre dışı bırakmak için, BitLocker'ı Kapat'ı tıklatın, sonra BitLocker Sürücü Şifrelemesini Devre Dışı Bırak'ı tıklatın.

BitLocker'ı kapatıp birimin şifresini çözmek için, BitLocker'ı Kapat'ı tıklatın ve sonra Birimin şifresini çöz'ü tıklatın.

iyi akşamlar konuyla ilgili şöyle bir sorum olacak; bitlocker'dan habersiz bir şekilde windows 8 kurmak için kurulum adımında harddiskimin bölümlerini biçimlendirdim.window'u kuracagım bölümü seçmek üzereyken ise "bitlocker'dan dokayı bu bölüme yükleme yapamazsını" gibi bir hata bildirimi aldım.internette araştırmama rağmen bir sonuca ulaşamadım.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

Laptop'umda BitLocker tarafından şifrelenmiş bir disk mevcuttu. PC formatlayacağım için şifresini açarak (disk'in) dosyaları harici HDD'me aldım. Ancak şu anda dosyalara erişim sağlayamıyorum, bütün dosyalar tek tek şifreli şekilde yer alıyor.

BitLocker ile şifreleme yaparken oluşturulan Recovery Key ve identifier (tanımlayıcı) text dosyası da aynı klasörün içerisinde yer aldığı için o da şifreli ve erişimim yok. Sadece text dosyasının ismini identifier (tanımlayıcı) kodu ile kaydetmişim ama dosya şifreli olduğu için elimde 48 haneli Recovery Key yok. Dosyaları herhangi bir şekilde müdahale (taşıma, mail ile gönderme vs) sağlayamıyorum.

BitLocker ile şifreleme yapılan bilgisayarın Windows mail hesabına girdim herhangi bir mail vs bulma umudu ile ama yok, hesap ayarlarından BitLocker ile ilgili herhangi bir şifrelenmiş disk yer almıyor. Format attığım için muhtemelen.

İnternetten yaptığım araştırmalarda Windows Shell ile manage-bde gibi komut sistemiyle bir şeyler denedim ama olmadı. Dosya sahipliğini vs değiştirdim yine işe yaramadı.

Bilgi ve desteğinizi rica ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı