Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Katılım
22 Haziran 2011
Mesajlar
30.148
Çözümler
11
Beğeniler
25.077
Yer
İstanbul Türkiye
BitLocker’ı kırmak değil ama kendi bilgisayarınızda şifresini unutmanız durumunda kapatmak ve devredışı bırakmak mümkün, kısaca özetlelemek gerekirse:

Başlat'a tıklayın,Denetim Masası, Güvenlik, Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ne gelin

Amdinistrator Password isteyecektir, Windows 7 Administrator şifrenizi girin. Bitlocker'ı Kapat'a tıklayın ardından da BitLocker Sürücü Şifrelemesini Devre Dışı Bırak’a tıklayarak geçici olarak devredışı bırakabilirsiniz. Biirimin Şifresini Çöz'e tıklayarak şifreyi açabilirsiniz.

Uzunu Uzadıya Öğrenmek istiyorsanız Microsoft'un resmi Bitlocker Çözümü Şöyle:


BitLocker Sürücü Şifrelemesi'ni devre dışı bırakmayla birimin şifresini çözme arasında ne fark var?

BitLocker iki yolla kapatılabilir: BitLocker devre dışı bırakılarak veya birimin şifresi çözülerek. BitLocker'ı devre dışı bıraktığınızda, sabit diskiniz hala şifrelidir ancak bilgisayarınız bilgileri okumak için sabit diskte depolanan düz metin biçimindeki bir şifre çözme anahtarını kullanır. Birimin şifresini çözdüğünüzde, sabit diskte bulunan her şeyin şifresi çözülür.

BitLocker Sürücü Şifrelemesi özelliğinin devre dışı bırakılması, Windows'un yüklü olduğu sürücünün şifresi çözülmeden BitLocker korumasını kaldırmak için kullanılan geçici bir yöntemdir. Bilgisayarın temel giriş/çıkış sistemini (BIOS) veya başlangıç dosyalarını güncelleştirmeniz gerekiyorsa, BitLocker'ı devre dışı bırakın. Bu önlem BitLocker'ın sürücüyü kilitlemesini önler ve çok uzun sürebilecek şifre çözme işleminden kaçınmayı sağlar. Güncelleştirme tamamlanıp bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra BitLocker'ı yeniden etkinleştirin. BitLocker devre dışı durumdayken dosyalarınızı okumak için bilgisayarda depoladığı düz metin biçimindeki bir anahtarı kullanır. Sabit disk şifreli olduğu halde, sürücüdeki bilgiler güvende değildir. BitLocker'ı yeniden etkinleştirdiğinizde, düz metin anahtar kaldırılır ve Güvenilir Platform Modülünü (TPM) veya parola (Grup İlkesiayarlarıyla etkinleştirilmişse) kullanarak Bitlocker birimin güvenliğini yeniden sağlar.

Birimin şifresinin çözülmesi, bilgisayardan BitLocker korumasının kaldırılması ve Windows'un yüklü olduğu sürücünün şifresinin çözülmesi demektir ki bu uzun zaman alabilir. Birimin şifresini çözdüğünüzde, söz konusu bilgisayarda depolanan tüm bilgilerin şifresi çözülür. BitLocker'ı yeniden açmaya karar verirseniz, bilgisayarda bulunan TPM'yi kullanır ya da başka bir parola ayarlamanızı ister. Bir birimi yeni bir bilgisayara taşımadan önce şifresini çözmek ve sonra yeni bilgisayarda BitLocker'ı açıp birimi yeniden şifrelemeyi isteyebilirsiniz.

BitLocker'ı kapatmak veya geçici olarak devre dışı bırakmak için

Başlat düğmesi , Denetim Masası, Güvenlik ve ardından Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ni tıklatarak Bitlocker Sürücü Şifrelemesi'ni açın.* Yönetici parolası veya onay istenirse, parolayı yazın veya onay verin.

Aşağıdakilerden birini yapın:

BitLocker'ı geçici olarak devre dışı bırakmak için, BitLocker'ı Kapat'ı tıklatın, sonra BitLocker Sürücü Şifrelemesini Devre Dışı Bırak'ı tıklatın.

BitLocker'ı kapatıp birimin şifresini çözmek için, BitLocker'ı Kapat'ı tıklatın ve sonra Birimin şifresini çöz'ü tıklatın.
 

velaymar

Hectopat
Katılım
17 Aralık 2013
Mesajlar
3
Beğeniler
0
iyi akşamlar konuyla ilgili şöyle bir sorum olacak; bitlocker'dan habersiz bir şekilde windows 8 kurmak için kurulum adımında harddiskimin bölümlerini biçimlendirdim.window'u kuracagım bölümü seçmek üzereyken ise "bitlocker'dan dokayı bu bölüme yükleme yapamazsını" gibi bir hata bildirimi aldım.internette araştırmama rağmen bir sonuca ulaşamadım.Yardımcı olabilirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.
 Yukarı