Blackarch vs Kali Linux

BlackArch. Daha fazla tool, Arch üzerine oturuşmuş sistem.

Kali'de olan toolları başka dağıtıma kurarken binbir olay çıkarırken, Arch'ı birkaç ayarla tamamen BlackArch'a dönüştürmek mümkün.

Black Arch Kali'ye göre çok daha zor ve en son yüklediğimde ISO dosyası çok büyüktü. Bu işin özünde kurup kullanmak ikinci plandadır.

Kali gibi kompakt ve içindeki toollar ile live olarak işini göreceğin bir işletim sistemi lazım. Black Arch çok az süre mecburiyettten kullanmıştım ancak Debian tabanlı daha stabil bir OS tercih ederim. Bu yüzden cevabım Kali'den yana

Ayrıca Kali'ye unstabil bir işletim sistemi denmesi sanırım rolling-release olması. Ona bakılırsa bir çok dağıtım yuvarlanan sürüm olarak yayınlanıyor zaten. Her yuvarlanan dağıtım unstabil olmuyor.

BlackArch. Daha fazla tool, Arch üzerine oturuşmuş sistem.

Kali'deki toollar bir siber güvenlik ile uğraşan kişiler için fazlasıyla yeterli. O kadar tool'a ihtiyaç duymuyor çoğu kişi. Bir sonraki seviye zaten kendi toollarını yazmaya gidiyor.

Kali'de olan toolları başka dağıtıma kurarken binbir olay çıkarırken, Arch'ı birkaç ayarla tamamen BlackArch'a dönüştürmek mümkün.

Kali'deki toollar kolayca Debian/Ubuntu tabanlı başka bir dağıtıma yükleniyor. Bahsettiğiniz binbir olaydan kastınız nedir? Katoolin adı verilen tool sayesinde her dağıtıma yükleniyor.

Son düzenleme:
Gerçekten BlackArch kullanan var mı? İçinde yüzlerce tool kurulu geliyor, ve yeni veya orta seviye bir siber güvenlikçi muhtemelen içindeki toolların %97'sini asla kullanmayacaktır. Kısaca gereksiz.
Katılıyorum. Bu GNU/Linux bölümünü bir inceleyeyim dedim. Baya değişik bir yer. Bir çoğu denemediği dağıtım hakkında değişik yorumlar yapıyor. Neyse ben bildiklerimi aktarırım başka işe karışmam.

Hiçbiri. Toolları kullandığın dağıtıma kurar kullanırsın.
Öyle yapmak yerine zaten kurulu olanı kullanabilirsin. Kali'nin en büyük avantajı live sistemde bütün toolları kullanabilmen.

Son düzenleme:
Katılıyorum. Bu GNU/Linux bölümünü bir inceleyeyim dedim. Bayağı değişik bir yer. Birçoğu denemediği dağıtım hakkında değişik yorumlar yapıyor. Neyse ben bildiklerimi aktarırım başka işe karışmam.

GNU/Linux konusunda Windows fanboyluğu yapanlar da var, her konuyu baltalıyorlar. Sen ne diyorsun usta? 😅 😅

Geri
Yukarı