Bleach mangasını ne zaman okumalıyım?

clintt

Hectopat
Daha fazla  
Bleach animesini izlemeye başladım şu an 23. bölümdeyim. Animeler hakkında pek bilgi sahibi değilim ama bleachi izleyip her şeyiyle öğrenmek istiyorum. Bu yüzden mangalarını da okumak istiyorum. Sizce izlerken aynı anda okuyayım mı yoksa animeyi bitirip mangaya öyle mi başlayayım?

İzlerken bir yandan da okumanı tavsiye ederim çünkü mangası animeye göre daha karanlık ya da animesi mangaya göre daha sansürlü. İzlediğin bölümü peşinden bir de mangada okursan çok daha iyi olur diye düşünüyorum ama sıkıcı olur ya da yavaş ilerlerim dersen orası ayrı. Senin şu an izlediğin 366 bölümlük olan kısımda manganın 480. bölümüne kadarki olaylar anlatılıyor. Eğer ki 366 bölümlük olanı bitirip mangaya başlarsan 480. bölümden başlayabilirsin. 480'den finale kadar olan kısım ise şu an animeye uyarlanıyor zaten. Animeye uyarlanan yeni kısım 13 bölümlük dört part (toplamda 52 bölüm) şeklinde olacak. İlk part geçen sene ekimde yayımlandı, ikinci part temmuzda yayımlanacak. Eğer ilk part ile ikinci part arasındaki zaman dilimine uyarlarsa üçüncü part Nisan 2024'te, dördüncü part ise Ocak 2025'te yayımlanacaktır diye düşünüyorum. Bunların dışında bir de Light Novel'ler var fakat onların okuma sırası nasıldır, mangayı bitirmeden okuman mı gerekir yoksa mangayı bitirdikten sonra okusan olur mu hiçbir fikrim yok ama hikâyeyi komple bitirdikten sonra okusan daha iyi olur sanırım. Bir de 2 sene önce One Shot bir bölüm geldi. Onu da tüm hikâyeyi komple bitirdikten sonra okuyabilirsin. Animenin dışında filmler var fakat ana hikâyeye hiçbir etkisi olmadıkları için izlemeden geçebilirsin onları ve 366 bölümün neredeyse yarısı da filler. Filler listesine bakıp o kısımları atla mutlaka fakat seriyi bitirdikten sonra geri dönüp bu filler arcları izleyebilirsin. Her ne kadar hikâyeye etkileri olmasa da bazıları hem konu olarak hem de savaş sahneleri olarak başarılı cidden.

Yeni konular

Geri
Yukarı