Blender, anatomi ve sculpting gelişim süreci

Joseph89

Decapat
Daha fazla  
@trolosqlfod hocam merhaba. Uzun zamandır seni forumda görmüyorum umarım her şey yolundadır ve iyisindir. Blender ile ilgili sana danışmak istediğim bir konu vardı. Konuya girecek olursam; daha önce bahsetmiş olduğun human adındaki kursu edindim hocam. Birtakım nedenlerden dolayı henüz eğitimlere geçemedim fakat içeriğine kısa bir göz gezdirmiştim ve gerçekten de mükemmel bir kurs fakat kursu biraz inceledikten sonra büst dışında torso yapılmadığını fark ettim. Ben aynı zamanda portre ile birlikte torso yapımı da anlatılıyor diye düşünmüştüm ama öyle değilmiş tabii sonradan anladım.

Şimdi asıl meseleye gelecek olursam, gerçekçi bir karakter modelleme için anatomi ve sculpting becerilerimin gelişmesi gerektiğini öğrendim hocam ki bunu zaten daha öncesinde bana söylemiştin. Sculpt ve anatomi sanırım en zorlu ikili çünkü gördüğüm kadarıyla pek çok karakter modelcisi sculpt ile modellerken referans görsel kullanmıyor ya da kullananlar çok az gördüğüm kadarıyla. Anatomiyi ise bazı insanların bir yıl gibi bir sürede öğrendiğini duyuyorum. Anatomi için Udemy'de şu eğitimi buldumhttps://www.udemy.com/course/3danatomy/ hocam sana zahmet olmazsa bir inceleyebilir misin, bir de şu eğitim var: https://www.udemy.com/course/demon-huntress-in-blender-course/ daha önce göstermiştim ama torso yapımı ve anatomi öğrenmek için yeterli olup olmadığını bilmiyorum. İlk verdiğim linkteki eğitimde tüm kaslar baştan sona modellenerek latince isimleri ile birlikte iskelet sistemi üzerine yerleştiriliyor ama buna gerek var mı pek anlayamadım doğrusu.

İkinci verdiğim linkte ise baştan sona bir female karakter yapımını ve anatomiyi öğretmeyi kapsıyor. Sanırım gerçekçi bir karakter modelleme için anatomiyi düzgün bir şekilde öğrenip elimiz Sculpting'e alıştığı anda karakter modelleme işini kavramış oluyoruz öyle değil mi? Sonuçta en zor kısım bitmiş oluyor yani modelleme anlamında söylüyorum bunu tabii. Sorun şu ki Sculpting'e ve anatomiye nasıl, ne şekilde, nasıl daha etkili ve kısa sürede çalışıp öğrenebileceğimi bilmiyorum hocam. Video ile birlikte bire bir aynı işlemleri yapıp aynı modeli yapmak sculpting ile aynı modeli yapmaya çalışmak ve modelin bir parçasının yapımı bittikten sonra eğitmenin yaptığı ile aynı olmaması çok moral bozucu olabiliyor fakat vazgeçmeyi düşünmüyorum tabii ki elim alışana kadar devam edeceğim başladığım anda.

Sadece bu elimin alışma sürecinin, anatomiden tutun sculpting"e kadar ne kadar sürede, kaç yıla mal olacağını ya da gelişimin hiç olup olmayacağını merak ediyorum. Geçen yıl karakter modelleme eğitimine başladığım zamandaki yaptığım ilk denemeyi göstermek adına buraya ekliyorum. Yalnız bu benim ilk denememdi ve sadece basit düzeyde karakter modelleme eğitimi verildiği için haliyle de kötü oldu, bu noktada da uyarımı yapayım :) mümkünse bu işi başarmak sektörde yer edinmek istiyorum bu yüzden de vazgeçme gibi bir lüksüm yok gibi görünüyor. Uzun bir mesaj oldu bunun için kusura bakmayın hocam. Her türlü öneri tavsiye ve uyarılarına açığım.

Dosya Ekleri

• unknown_2023.11.17-05.06.png
    unknown_2023.11.17-05.06.png
    944,7 KB · Görüntüleme: 40
  • facee.jpg
    facee.jpg
    69,7 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Google'da forumda geçmiş konularınızı mesajlarınızı gördüm ben de bu alanda karakter modelleme vb. öğrenmeye başlamak istiyorum şu an bu konularda sıfırım umarım inşallah hepimiz ilerleyeceğimiz yolculuklarda başarılı oluruz, @Joseph89 o arkadaş uzun süredir aktif değil anlaşılan, etiketlediğin nicki Instagram'dan yaz hesabını bulursun aktifse size forumdan daha yardımcı olabilir. Başarılar dilerim. Ve forumda bilgilendirici böyle içerikler paylaştığınız için de sağ olun.

Hocam Google'da forumda geçmiş konularınızı mesajlarınızı gördüm ben de bu alanda karakter modelleme vb. öğrenmeye başlamak istiyorum şu an bu konularda sıfırım umarım inşallah hepimiz ilerleyeceğimiz yolculuklarda başarılı oluruz, @Joseph89 o arkadaş uzun süredir aktif değil anlaşılan, etiketlediğin nicki Instagram'dan yaz hesabını bulursun aktifse size forumdan daha yardımcı olabilir. Başarılar dilerim. Ve forumda bilgilendirici böyle içerikler paylaştığınız için de sağ olun.

Forumda karakter modelleme ile ilgilenen, uğraşan yukarıda etiketlediğim arkadaş dışında yardımlaşabilecegim pek kimseyi göremiyorum hocam. Ayrıca forumda karakter modelleme ile uğraşan çok fazla insan yok gibi , varsa bile çok nadir.Bu sebeple birkaç kez konu açtım kendisine ulaşabilmek adına ama bir süredir aktif değil sanırım dediğiniz gibi. Instagram'dan aratmak hiç aklıma gelmemişti teşekkürler bunu deneyeceğim. Rica ederim, faydalı olabildiysem ne mutlu. Eğer ingilizceniz biraz varsa direkt yabancı kaynaklara yönelmenizi öneriririm ama dil problemi varsa Udemy'de Türkçe kurslar da var. Önce temel araçları öğrenip daha sonra yabancı kaynaklara da geçebilirsiniz. Şahsen ben öyle yapmayı tercih ettim. Size de başarılar diliyorum.Umarım hedeflerimizde başarılı oluruz.

Forumda karakter modelleme ile ilgilenen, uğraşan yukarıda etiketlediğim arkadaş dışında yardımlaşabilecegim pek kimseyi göremiyorum hocam. Ayrıca forumda karakter modelleme ile uğraşan çok fazla insan yok gibi , varsa bile çok nadir.Bu sebeple birkaç kez konu açtım kendisine ulaşabilmek adına ama bir süredir aktif değil sanırım dediğiniz gibi. Instagram'dan aratmak hiç aklıma gelmemişti teşekkürler bunu deneyeceğim. Rica ederim, faydalı olabildiysem ne mutlu. Eğer ingilizceniz biraz varsa direkt yabancı kaynaklara yönelmenizi öneriririm ama dil problemi varsa Udemy'de Türkçe kurslar da var. Önce temel araçları öğrenip daha sonra yabancı kaynaklara da geçebilirsiniz. Şahsen ben öyle yapmayı tercih ettim. Size de başarılar diliyorum.Umarım hedeflerimizde başarılı oluruz.
Hocam yardımlaşma kısmına herkes katılabilir mi orasını bilmiyorum ama googledan forumlarda ya da başka forumlarda yakın veya uzak tarihli, sözcüksel veya cümlesel konu aratarak bu işlerle uğraşanlara ulaşabilirsiniz konuları hortlatarak, instagramda yabancı veya türk az çok takip etmeye başladıkça karşıma çıkmaya başladı böyle içerikler yapanlar tabi bunda instagramın algoritması ön planda olduğu için bu şeylerle uğraşanları daha çok gösterıyor reelslarda vb. siz de öyle yapın. Verdiğiniz bilgiler için sağ olun hocam. İyi forumlar.

Hocam yardımlaşma kısmına herkes katılabilir mi orasını bilmiyorum ama Google'dan forumlarda ya da başka forumlarda yakın veya uzak tarihli, sözcüksel veya cümlesel konu aratarak bu işlerle uğraşanlara ulaşabilirsiniz konuları hortlatarak, Instagram'da yabancı veya Türk az çok takip etmeye başladıkça karşıma çıkmaya başladı böyle içerikler yapanlar tabii bunda Instagram'ın algoritması ön planda olduğu için bu şeylerle uğraşanları daha çok gösterıyor reelslarda vb. siz de öyle yapın. Verdiğiniz bilgiler için sağ olun hocam. İyi sosyaller.

Teşekkürler hocam küçük tüyolar için :).bundan sonra öyle yaparım. Etiket ile Instagram'dan bulma metodu işime yaradı. Siz de sağ olun. İyi çalışmalar.

Yeni konular

Geri
Yukarı