Blender benzeri program önerisi

Maya, 3ds Max, Cinema4D, Zbrush, Sketchup arkadaş söylemiş söyleneceğini. Fakat Sketchup çoğunlukla mimari de kullanılır ha her şeyi modellersin de ama Blender,3dsmax, Maya ve Cinema4d'nin rahatlığını bulamazsın. Çok kasarsın ama mimari için çok rahat.

Zbrush'ta sculpting programı sadece. Organik ve katı modellerde daha rahat ama oyun için yapılan modelde smooth görüntü olması için çok subdivided olduğundan yüksek polygonlara sahip olur bu yüzden oyunda zor olur.

Ayrıca ne yapacağınız da önemli. Animasyon mu organik mi katı modelleme mi yoksa jenerik ve hareketli görüntüler mi ya da oyun mu. Blender başlı başına bulunmaz bir nimet bence es geçmeyin. Hepsini tek başına barındıran mükemmel ötesi program.

Ayrıca Houdini ve Lightwave 3d'de var ben önereyim yine de. Houdini için çok kaynak yok Lightwave için de öyle. Zaten Lightwave kullanan insan sabrı için saygıyı hak eder. Gerçekten kanser olmuştum.

Houdini kullanabilirsen gerçekten bayağı güzel ama node sistemiyle çalıştığından karışık gelebilir ama temeli öğrenirsen sonra anlıyorsun nasıl çalışma şekli olduğunu.

Tabi hiçbir 3d programı kolay değil, çok aşırı zor da değil önemli olan kaynakları ya da çalışacağın kişileri çok iyi bulman.

Dostum zoruma gitmedi, yapamadığım bazı şeyler var ve çok uğraştırıcı diğerleri ile karşılaştıracağım.
Bu arada bedava olsun.
Yapamadığın bazı şeyler ve uğraştırıcı olması Blender'in eksiği değil, sanki diğer programların kullanış mantığı çok mu farklı?
Mesajından anladığım kadarıyla diğer programlari da ücret ödemeden kullanacaksın.
Bu arada Houdini aklımdan çıkmış, gerçekten çok iyi bir program.

Dostum şimdi öncelikle modelleme istiyorsan Blender kullanman daha iyi. Hard veya soft surface modellemeleri için sana çok destek sağlayacak bir program kendisi. Çok büyük projeler yapmayacaksan eğer başka bir programa geçmeni tavsiye etmem fakat ben illa blender dışı bir program kullanmak istiyorum dersen eğer Cinema 4D veya 3DSMax'i öneririm. Maxten ziyade Cinema 4D de daha rahat öğrenebilirsin.

Modelleme istiyorsun fakat ne üzerine modelleme yapacaksın o sorunun cevabını bul ilk önce. @my last mistake gayet güzel özetlemiş programları. Öğrenmek için de koskoca bir Youtube var :)

Yeni konular

Geri
Yukarı