Blender için R5 3600 sistem toplama

Bütçe
7000

Honinbou

Centipat
Herkese merhaba;

Kasa bütçe: 7000 TL +/- 1000.
Monitör bütçe: 2000 TL +/- 500.
Klavye: 200 TL +/- 50.

Toplamayı düşündüğüm sistem şu şekilde:

Anakart: (Daha sonra yükseltmek adına toplam 64 GB RAM desteği / 4 slot)
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600.
RAM: 2x16 GB 3600MHz.
Ekran kartı: RTX 2060 Super 256 Bit 8 GB.
SSD: 480/500/512 GB.
Kasa:
PSU:

Monitör: 2K IPS panel 10 Bit.

Klavye: Sessiz. (Kablolu veya kablosuz.) ve (ışıklı veya ışıksız.)

Kullanım amacı:
Genel amaç 3B tasarım yazılımlarının içinde yüksek polygonlu çalışmaların rahatlıkla sürdürülebilmesi. Modellerin kaplanması için dokuların diskten çekilmesi noktasında SSD kullanımı okuma yazma hızı bakımından önem arz etmekte. Öte yandan yüksek polygonlu çalışmaların rahatlığı da RAM ile sağlanıyor.

İşletim sistemi:
Linux ve Windows'u ortak kullandığım bir kasaya dönüşeceğini varsayabiliriz. Bu yüzden özellikle bilinen Linux sürümleri için sıkıntı olabilecek parçalardan uzak durmak iyi olabilir.

Aranan ürün özellikleri:
Sessiz.
Renksiz.
Sorunsuz.

Şeklinde özetleyip açıklarsam. Kasa bütçeyi zorlamadan olabildiğince sessiz olmalı.
Öte yandan kasa içerisinde ışık saçan bir görüntü arzusunda değilim. Eğer aynı özellikte ışıksız bir ürün daha ucuza alınabiliyorsa onu seçmek isterim.
Bu yazıyı yazmadan önce forum içerisindeki açılmış başlıklarda kronik, ısınma vb. sorunlu açıklamalara denk geldim. Bu şekilde seslenilen parçaları tercih etmemek daha iyi olur gibi geldi.

Kullanılacak ana programların isimleri(sistem gereksinimlerine bakmak isterseniz diye):

Blender
Substance Painter
Substance Designer
Quixel Mixer

Marka tercihleri:

Anakart/Gpu.
MSI, Gigabyte.

Kasa.
Corsair, Thermaltake, cooler, Master.

Disk/Ram.
Kingston, WD, Corsair, Toshiba,

Mağaza tercihleri:

Vatan Bilgisayar (köklü bir firma diye seçildi.)
MediaMarkt (köklü bir firma diye seçildi.)
Teknosa (köklü bir firma diye seçildi.)
Amazon (sadece alınıcak ürünün resmi satıcısından)
İtopya (son dönemde ismini çok duyduğum hakkında bilgim olmayan firma)

Muhtemelen adını bilmediğim ya da denk gelip güvenemediğim başka siteler veya markalar mevcuttur. Dilerseniz onlardan da parça önerebilirsiniz.

Daha da detay... Bir takım çıkarımlar.

Overclock olayı anladığım kadarı ile benim için o kadar mühim değil. Zira stabil bir render süresi ve dengeli bir performans tercihen daha iyidir. Patlama ihtimalinin yükselmesini ya da ürünün ömrünün beklenen sürenin öncesinde dolmasını istemem.

Anakartların desteklenen RAM hızı aralığı oldukça düşük, Max değerleri ise (OC) ile yüksek fakat satış yapılan sitelerde ürünlerin isminin yanında yazan RAM frekans değeri bu iki değerin ortasında yer alıyor, neye göre seçmem gerektiğini anlamadım.

Gaming Z, Gaming X, Ventus arasındaki temel farkı anlayamadım. Daha ulaşılabilir olduğundan Ventus modelini tercih ettim.

Kasa yükseltmesi düşünmesemde. Yükseltme için ek RAM(+32 GB) ve sıvı soğutucu takabilirim gibi geliyor. Ana kartı RAM.

Sistem konusunda diğer önerilerinize de açığım. Tecrübesizce araştırmalarım sonucunda bütçeme bu sistemi uygun gördüm.
Şimdiden teşekkürler. Son olarak fiyatların artışı azalışı bütçenin uyumsuzluğunu çok dert etmeyin muhtemelen indirim kovalayacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı