Blu-ray yazıcı sorunu

Robot Nick

Centipat
Arkadaşlar herkese merhabalar. Hayatımda ilk defa bilgisayar konusunda çözemediğim çok ilginç bir sorun ile karşı karşıyayım. 3 hafta önce yeni sistem topladım. Her şey sorunsuzdu taki düne kadar. Yeni sistem ile birlikte Windows 10 Pro kullanmaya başladım. Harici HDD'deki dosyalarımı 25 GB'lik blu-ray'e yazdırmaya karar verdim. Dosyalarımı yıllardır Windows 7'de yaptığım gibi 23.3 GB olacak şekilde topladım. Sonrasında Nero ile veri diski oluşturacakken çok tuhaf bir sorunla karşılaştım. Boş blu ray 22.5 boyutunda görünüyordu. Haliyle dosyalarımı yazdıramadım. Bu gün tekrar denemeye karar verdiğim de 22.5 GB boyutunun altındaki dosyayı da yazdıramadığımı fark ettim.Deneme amaçlı 100 MB boyutunda dosya denedim o da olmadı. Anlayacağınız hiçbir şekilde yazdırma işlemi yapamıyorum. CD sürücüsünün Firmwarei son versiyon. Diğer sürücüler de kurulu ama hiçbir şekilde sorunu çözemiyorum. Ya sisteme eski kaldı ya da IDE ATA/ATA packet interface ile ilgili bir problem var veya anakartla ilgili henüz yeni olduğu için bilmediğim bir problem yaşıyorum. Anlayan birileri var ise yardımcı olursa sevinirim sağlam CD sürücüsünü ıskartaya çıkartmak istemiyorum. Sistemim;
  • Ryzen 7 2700X
  • MSI RX580 8 GB OC
  • MSI B450 Tomahawk Max
  • 1 TB WD HDD
  • Crucial BX500 480GB SSD
  • HL-DT-ST BD-RE BH10LS38
Arkadaşlar bir bilen yokmudur gerçekten müşkül durumdayım?
Arkadaşlar bir bilen yokmudur gerçekten müşkül durumdayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Blu-ray sürücüsünü bu anakartın BIOS sistemiyle firmware'sinden tanınıp bu yazılım otomatik yüklendiğine göre, seçilen blu-ray Nero yazma programını PC'ye kurulu olan 32/64 bit işletim sistemine uygun seçmemiş olabilirsiniz, yazmamamasının nedeni belki bu olabilir. Ses kartı sürücüleri de 32/64 bit'e uygun işletim sistemiyle birlikte seçilmediğinde çıkışta ses vermiyorlar, başka donanımlar üzerinden başka çalışmama (sıkıntı) örneğini vermem gerekirse. Ayrıca diğer başka blu-ray yazma programlarıyla 32/64 bit'e uygun seçerek yazdırmayı da ayrıca deneyin. Kolay gelsin.

Sevgili hemşehrim cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.Bu dediklerini deneyip sonucu yazacağım ancak işin tuhafı 64 bit Win 7'de boş blu ray 23.3 gb olarak görünüyordu ve aynı nero programını kullanıyordum.Win 10'da ise 22.5 gb görünüyor ve işletim sistemini yazma özelliği de yazdırmıyor.Yani imgburn ile de nero ile yada kendi özelliği ile de hiç bir şekilde yazdıramıyorum.Ama dediğim gibi dediklerini deneyip bakacağım teşekkürler iyi akşamlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı