Bluetooth Cihaz Bağlıyken İnternet Hızı Düşmesi

MuratCan75

Hectopat
Daha fazla  
Lenovo Thiinkpad E595 serisi bir laptop kullanıyorum. FIFA 19 oynamak için Bluetooth cihaz bağlayınca fark ettim ki internet hızım neredeyse %50den daha fazla düşüyor. Defalara kez denedim ve hem telefon hem de oyun kolu bağlayınca aynı sorunla karşılaştım. İlginç bir şekilde sadece dowload hızım düşüyor. Upload sorunu yok. Bunun bir çözümünü bilen var mı?

Ağ Bağdaştırıcım: Realtek 8821CE Wireless Lan 802.11AC PCI-e NİC
Bluetooth Adaptörü: Realtek Bluetooth Adapter

Sürücüleri kontrol ettim. İkisi de güncel durumda.

Dosya Ekleri

• IMG_20200416_201024.jpg
    IMG_20200416_201024.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 83
  • IMG_20200416_201148.jpg
    IMG_20200416_201148.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 72
Sürücüleri nereden kontrol ettiniz? Windows update'ten mi? Bazen görünmüyor. Aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir kısmından da deneyin isterseniz?

Selamlar sıkıntının bir deneni laptoplarda çoğu modelde Wi-Fi ve Bluetooth aynı çipsette ve aynı yerde bulunuyor bundan dolayı sıkıntı yaşatabilir eğer Driver sıkıntısı değilse.

Sorun Driver'dan değil ise 2 çözümü var.
1. yüksek internet hızı ve düşük ping gerektiren durumlarda lan kablosu ile bağlanmak.
2. harici bir USB Bluetooth apartı alıp dahili olanı aygıt yöneticisinden iptal etmek.

Eğer modeminiz 2.4 GHz ile çalışıyorsa bluetooth cihazlarda 2.4 GHz hız kullandığı için internet hızında düşmeler olabiliyor. Modeminizin 5 GHz hız desteği varsa ayarlardan etkinleştirin ve ona bağlanın, hız düşmesi olmayacaktır.

Hocam Bluetooth ve Wi-Fi frekansları aynı frekansdan geliyorlar ikisi de 2.4GHz eğer ki Wi-Fi ınız 5 GHz değil ise bunlar sürekli çakışacaktır veya Bluetooth kalitesi düşecek(ki bu düşük bir ihtimal) ya da Wi-Fi hızı düşecek genelde Wi-Fi hızı düşer. Bu ise sorun tek çözüm 5 GHz destekli bir modem veyahut 5 GHz'de çalışan bir Bluetooth cihazı almak.

Sürücüleri nereden kontrol ettiniz? Windows update'ten mi? Bazen görünmüyor. Aygıt yöneticisinden sağ tıklayıp sürücüyü güncelleştir kısmından da deneyin isterseniz?
Aygıt yöneticisinden kontrol ettim zaten hocam. Malesef güncel dedi.
Eğer modeminiz 2.4 GHz ile çalışıyorsa bluetooth cihazlarda 2.4 GHz hız kullandığı için internet hızında düşmeler olabiliyor. Modeminizin 5 GHz hız desteği varsa ayarlardan etkinleştirin ve ona bağlanın, hız düşmesi olmayacaktır.
Hocam Bluetooth ve Wi-Fi frekansları aynı frekansdan geliyorlar ikisi de 2.4GHz eğer ki Wi-Fi ınız 5 GHz değil ise bunlar sürekli çakışacaktır veya Bluetooth kalitesi düşecek(ki bu düşük bir ihtimal) ya da Wi-Fi hızı düşecek genelde Wi-Fi hızı düşer. Bu ise sorun tek çözüm 5 GHz destekli bir modem veyahut 5 GHz'de çalışan bir Bluetooth cihazı almak.

''ÇÖZÜLDÜ'' Modemin 5 GHz modu vardı fakat ihtiyaç duymadığım için kapatmıştım. Siz söyleyince açıp denedim ve sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim hepinize yardımlarınız için.
Selamlar sıkıntının bir deneni laptoplarda çoğu modelde Wi-Fi ve Bluetooth aynı çipsette ve aynı yerde bulunuyor bundan dolayı sıkıntı yaşatabilir eğer Driver sıkıntısı değilse.

Sorun Driver'dan değil ise 2 çözümü var.
1. yüksek internet hızı ve düşük ping gerektiren durumlarda lan kablosu ile bağlanmak.
2. harici bir USB Bluetooth apartı alıp dahili olanı aygıt yöneticisinden iptal etmek.
Hocam modemin 5 GHz modu vardı arkadaşlar söyleyince açıp denedim ve çakışma sorunu ortadan kalktı harici bir cihazada ihtiyaç kalmadı. Yine de yardımcı olmaya çalıştığınız içn teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• IMG_20200417_210358.jpg
    IMG_20200417_210358.jpg
    880,2 KB · Görüntüleme: 55
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı