Çözüldü Bluetooth kulaklık kullanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

OzanÜ.58

Centipat
Merhaba, başlıkta belirttiğim gibi Bluetooth kulaklığımı kullanamıyorum. Lubuntu 18.04 kullanmaktayım sürücüler için ayrı bir kurulum gerçekleştirmedim Bluetooth dahil Lubuntu kurulum sonrasında kurulduğu gibi durmaktadır. Bluetooth XP kullanırken cihaz üzerinde ışığı yanmıyorken Lubuntu kurulumunda aktif olmaya başladı bende kullanım sırasında sorun olmayacağını düşünmüştüm dün Bluetooth kulaklığımı bağlamak istediğimde cihaz gözüküyor ama bağlamakta sorun yaşadım. Şu an tekrar denememde ise farklı cihazı görüyorken kulaklığımı görmüyor. Yardımınızı bekliyorum. Farklı bilgisayar veya telefonda rahatlıkla bağlanıyor.

Son düzenleme:
Çözüm
[CODE title="PulseAudio Bluetooth Kurulumu"]sudo apt-get install pulseaudio blueman pulseaudio-module-bluetooth[/CODE]
[CODE title="Bluetooth"]sudo pactl load-module module-bluetooth-discover[/CODE]
@OzanÜ.58 başka bir Bluetooth yazılımı varsa onu mu yüklesek?
Kurulum sonrası bluetooth ayarları içeren simge vardı yalnız yazılımlar kısmına girerek 2.Ekran görüntüsünde ki yazılımı çalıştırınca ayrı bir bluetooth simgesi daha çıkıyor ama durum onda daha kötü arama yaptığında hiç bir cihazı bulmuyor. Kurulu gelen sağ altta gözüken bu gördüğünüz yazılımı başlatınca bir tane daha çıkıyor ama öyle bir saçma durumun içindeyim ki ekran görüntüsü iki ayar paneli açıkken çalışmıyor.
Bu sayfada bir şeyler buldum ama anlamadım sayfa bana çok karışık geldi driver kurulması gerekiyormuş galiba ayrıca sudo restart Bluetooth komutu ne yaptı.
Durum bundan ibaret şifreyi giriyorum arkadaşın bilgilendirmesiyle şifreyi girince gözükmediği belirtildi ama şunuda söylemeliyim ki şifre gözükmesede imleç şifreyi girdiğimde ilerlemiyor öyle olduğunu varsayarak şifreyi girdiğimde sonuç görüntüde olduğu gibidir.

Dosya Ekleri

• 2021-01-24-193006_1024x600_scrot.png
    2021-01-24-193006_1024x600_scrot.png
    118,3 KB · Görüntüleme: 107
  • 2021-01-24-193013_1024x600_scrot.png
    2021-01-24-193013_1024x600_scrot.png
    48,7 KB · Görüntüleme: 99
  • 2021-01-24-192536_1024x600_scrot.png
    2021-01-24-192536_1024x600_scrot.png
    60,9 KB · Görüntüleme: 105
@OzanÜ.58 terminale "blueman-manager" yazar mısınız? Oradan bağlanmayı deneyin. Denemediyseniz. @deleted hocam sorun çözmekte iyidir.
[CODE title="blueman-manager"](blueman-manager:3623): dbind-WARNING **: 19:44:33.741: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files
_________
Load (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PluginManager.py:60)
['Services', 'PulseAudioProfile']
_________
__load_plugin (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PluginManager.py:133)
loading <class 'blueman.plugins.manager.Services.Services'>
_________
__load_plugin (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PluginManager.py:133)
loading <class 'blueman.plugins.manager.PulseAudioProfile.PulseAudioProfile'>
_________
pa_context_event (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PulseAudioUtils.py:341)
1
blueman-manager version 2.0.5 starting
_________
pa_context_event (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PulseAudioUtils.py:341)
2
_________
on_bluez_name_owner_changed (/usr/bin/blueman-manager:96)
org.bluez owner changed to :1.9
_________
get_interface_version (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/bluez/BlueZInterface.py:13)
Detected BlueZ 5
_________
SetAdapter (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py:271)

_________
on_adapter_changed (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/manager/ManagerToolbar.py:83)
toolbar adapter /org/bluez/hci0
_________
3
_________
4
_________
on_pa_ready (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/plugins/manager/PulseAudioProfile.py:29)
connected
_________
<lambda> (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/PulseAudioUtils.py:353)
1
_________
on_property_changed (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py:155)
adapter propery changed Discovering 1
_________
on_device_created (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py:253)
created /org/bluez/hci0/dev_68_27_37_AC_81_4B
_________
__init__ (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/main/Device.py:26)
caching initial properties
_________
add_device (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py:317)
adding new device
_________
do_cache (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py:496)
Caching new device 68:27:37:AC:81:4B
_________
row_update_event (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/manager/ManagerDeviceList.py:264)
row update event Fake False
_________
row_update_event (/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/manager/ManagerDeviceList.py:264)
row update event Trusted 0
_________
row update event Paired 0
Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/bluez/errors.py", line 146, in warp
return func(*args, **kwargs)
File "/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/bluez/Adapter.py", line 139, in stop_discovery
self.get_interface().StopDiscovery()
File "/usr/lib/python3/dist-packages/dbus/proxies.py", line 145, in __call__
**keywords)
File "/usr/lib/python3/dist-packages/dbus/connection.py", line 651, in call_blocking
message, timeout)
dbus.exceptions.DBusException: org.bluez.Error.InProgress: Operation already in progress

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py", line 311, in update_progress
self.StopDiscovery()
File "/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/gui/DeviceList.py", line 419, in StopDiscovery
self.Adapter.stop_discovery()
File "/usr/lib/python3/dist-packages/blueman/bluez/errors.py", line 148, in warp
raise parse_dbus_error(exception)
blueman.bluez.errors.DBusInProgressError: Operation already in progress[/CODE]
Kodu girince görüntüde olduğu gibi pencere açılıyor maalesef cihaz burada gözükmüyor ve bir süre sonra uyarı veriyor.

Dosya Ekleri

• 2021-01-24-194538_1024x600_scrot.png
    2021-01-24-194538_1024x600_scrot.png
    110,8 KB · Görüntüleme: 129
[CODE title="PulseAudio Bluetooth Kurulumu"]sudo apt-get install pulseaudio blueman pulseaudio-module-bluetooth[/CODE]
[CODE title="Bluetooth"]sudo pactl load-module module-bluetooth-discover[/CODE]
Komutları girdim ve yeniden başlattım açılışta sağ altta olan bluetooth simgesi üzerinden bağlantı olmadı bende önceki mesajlarda dile getirdiğim gibi yazılımlar penceresinde olan bluetooth aracını açtım zaten bluetooth-manager kodu ile açılan pencere açıldı bağlantıyı gerçekleştirebildim. Kafamı karıştıran bluetooth manager açıldığında altta iki bluetooth simgesi bulunuyor. Bu arada baya sinirlendirmişti bu durum Linux acemisi olduğum için tek başıma çözemezdim hepinize teşekkür ederim. @Dengesiz Kokarca @46imt @Rashmore

Geri
Yukarı