Blur Ön İnceleme

Recep Baltaş

Technopat
Yönetici
Katılım
14 Ağustos 2010
Mesajlar
67.638
Makaleler
78
Çözümler
1.020
Yer
İstanbul
Burnout isimli oyunu duyuncaya kadar sanıyorum, Need for Speed II ve Carmageddon’lardan sonra zevkle oynadığım yegane yarış oyunu, Need for Speed Porche’ydi. Bu kadar heyecanı ve vahşeti geride bıraktıktan sonra ise, dağ ve orman manzarasında tertemiz Porche’me atlamak suretiyle ister yarış yapmak, istersem de manzaraya karşı araba kullanmak büyük bir haz vermişti bana. Sıkılıp köşeye atan çok vardı bu oyunu; ama bence bu tarz, daha durgun bir yarış oyununun, yarış oyunlarını da tür olarak farklı yerlere götürdüğüne inanıyorum. Kaldı ki bir anda ortaya çıkan Burnout, döneminin genç oyuncu kitlesi için tam aranan şeydi. İyi sentezlenmiş bir oyun yapısı ve görülmek isteneni gösteren bir grafik yapısı mevcuttu. Yeni Burnout oyunları çıkadursun, aradan çok farklı bir oyun boy göstermek üzere…

Gerçeklikten uzak, eğlenceye yakın…> Blur, bizi uyarmaksızın illegal bir yarış ortamının tam ortasına bırakıyor. Los Angeles California’daki çöllerden, Londra’nın ters şeritli yollarına kadar yarış alanları hem gerçeğine birebir uygun şekilde hazırlanmış, hem de yirmiden farzla pistiyle şimdilik doyurucu bir durumda. Yarış ve araba severlerin en çok ilgisini çekecek kısım ise tabii ki arabalar. Oyunda yetmişten fazla lisanlı araba olması bekleniyor. Birazcık ağız sulandırmak gerekirse; Dodge Challenger, Mustang, Chevy Camaro Japonya’nın ve Avrupa’nın sokak yarışı favorileri; Nissan 350z, Mitsubishi Evo, BMW 1 serisi coupe ve Focus. Şu anda kesin olmamakla birlikte beklenen; modifiy VW Betle ve Formula 1 mühendisliğiyle modifye edilmiş (Oo) 1990 Ford Transit Van’da beklenenler listesinde. Off-road’cılar da unutulmamış ve Range Rover ve Bowler Nemesis’de (ne biçim araç ama dimi? ) oyundaki yerlerini almışlar. Bizarre, oyunun Fast and the Furious adlı filmdekine nazaran, sokak yarışlarını ve bu yarışların beraberinde getirdiği kültürü günümüz oyuncusuna daha farklı bir şekilde yansıtmak istiyor. Misal; bu oyunda arabalar yanıyor. Daha önce bir araba yarışında yanma efekti olmamıştı. En azından bu oyunda olduğu şekilde gerçekçi olmamıştı. Hatta bu konuda bazı üretici firmalar Bizarre firmasına, ‘’ hayır, bizim arabalarımızı oyun esnasında yakamazsınız.’’ Gibi bir tavırla gelince, yetkililerden Wilson’da ‘’ peki ‘’ cevabını vermiş. Wilson’un dediğine göre; ‘’ Oyunun yıldızı arabalar değil, oyunun kendi yapısı olacak.’’

Oyun yapı gereği Mario Kart’a benziyor demiştim. Türkçesi yarış esnası birbirine bin bir türlü hile hurda ve silahla saldırmak. Power - up denen bu sistem oyun esnasında bulduğumuz saldırı yeteneklerinden ibaret. Mario Kart’ı hatırlayanlar biraz burun bükebilirler ama merak etmeyin. Bu silahlar oyunun kaderini tamamen değiştirmeyecekler. Sadece bir miktar daha zorluk çıkaracaklar. Mario Kart’a olmayan ve oyun kaderini fazlasıyla etkileyen hayat kutusu ( health bar ) bu oyunda mevcut olacak. Bir noktadan sonra tamir olmamız gerekeceğinden oyunun kaderi seviyeli bir şekilde etkilenecek. Bu denklem iyi oyunculuğun daha rahat bir şekilde oyuna yansıtılabileceğini gösteriyor. Madem bu kadar dikkat gerektiren durumlar söz konusu, biraz da kullanabileceğimiz bazı yeteneklerden bahsedeyim.

Ve Action…> Shock emits: İsminden de anlaşılabileceği üzere hedeflediğimiz araç üzerine şok dalgaları gönderiyor. Hedeflediğimiz araba ve eğer varsa bitişiğindeki araba kısa süreli bir yavaşlama sürecine giriyorlar. Shunt; özellikle hemen arkamızdaki arabadan kurtulmak için bire bir. Hedefteki arabayı sağa ya da sola doğru istediğimiz gibi yönlendirmemizi sağlıyor. (Bir köşeye doğru yönlendirmek harika olacaktır. Keh keh.) Barge; arabaların bir birine mıknatıs misali çekilip, sürtünme ve hatta çarpmasını sağlayacak. Ayrıca yola atabileceğimiz mayınlar da mevcut. Tabii ki bu kadar yetenek varken bunlara karşı koyabileceğimiz bir kalkan da elimizin altında. Bir de oyunu bir şekilde RPG havasına sokan bir durum var ki değinmeden geçemeyeceğim. Çok zekice tasarlanmış bir network gurubu söz konusu. İsmi ise “Racebook”. Oyunu oynayan insanlarla rahatlıkla mesajlaşmanızı, gurubunuza davet etmenizi ve yarışlarınız hakkin da ki yorumlarını alabilmenizi sağlayacak olan bu sistem, hem oluşturduğunuz gurubunuzdaki arkadaşlarınızı karşı takımlara karşı korumanızı sağlayacak, hem de birden çok farklı kulvarda takım olarak yarışmanızı sağlayacak. 20 kişiyi aynı anda bir yarışta bulundurabildiği gibi, bir ekranı dört bölüme ayırıp oynayabilmemiz de harika bir özellik. Bir başka multiplayer özelliği ise; daha önceden Single Player aşamasında oynamış olduğunuz bir oyunu, kendi kurallar ve koymak istediğiniz Power up’lar ile donatıp diğer insanları bu oyuna davet edebiliyor olmanız. Diğer insanların kırdığı rekorlar ise sürekli güncellenerek durumunuzu kıyaslamanız açısından fazlasıyla yararlı olacak.

ÖZET:

Yenilikçi düşünceleri ve yaratacağı online network sayesinde, Blur yarış oyunlarının yeniden hak ettiğini bulmasını sağlayacağa benziyor. Bundan önce beş farkı harika yarış oyuna imza atmış olan yapımcı guruptan büyük işler bekliyoruz.

AYDINLIK TARAF
- Oyun içi sataşmalar
- Online Network ağı
- Zevklen multi atılacak bir yarış oyunu bekliyorduk.

KARANLIK TARAF
- Power - up’ların oyun dengesini tamamen yok etmesi.
- Araba yarışından çok çocuk oyunu havasına girme tehlikesi.
- Online eşittir Hack!

  • yapım Bizarre Creations
  • dağıtım Activision Blizzard
  • tür Yarış
  • platform PS 3, XBox 360, Pc
  • çıkış tarihi 2009’un üçüncü çeyreği
  • web http://blurgame.com
 
Yukarı