BluRay ve WEB farkı nedir?

Daha fazla  
Arkadaşlar bildiğim kadarıyla Blu-ray kalite olarak WEB'in oldukça üzerinde. Merak ettiğim şey ise bir film indireceğim, filmin 2160p WEB versiyonu ve 1080p Blu-ray versiyonları var. Hangisi en yüksek kaliteyi bana verir acaba? Kafa karışıklığı yaşadım da.

WEB versiyon nedir? Bunu anca korsan sitelerde görürsünüz. Yoksa BluRay web'e göre daha kalitelidir diye bir şey yok. BluRay'deki görüntüyü internete (YouTube sıkıştıram uyguluyor vimeoya vb o yüzden) yüklerseniz aynı kalitede görüntüyü alırsınız.

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla Blu-ray kalite olarak WEB'in oldukça üzerinde. Merak ettiğim şey ise bir film indireceğim, filmin 2160p WEB versiyonu ve 1080p Blu-ray versiyonları var. Hangisi en yüksek kaliteyi bana verir acaba? Kafa karışıklığı yaşadım da.
Genelde Blu-ray daha kaliteli. Ama burada WEB daha kaliteli duruyor. Aslında Blu-ray kalitesi 2160p destekleyebiliyor bazı durumlarda. FPS durumunu bilmem her zaman diziler 24-25 FPS olur.

WEB değilde WEBM diyorsan iyi sıkıştırma ve canlı izleme için çıkan bir platform.
Blu-Ray kadar yüksek ses (ses kalitesi en çok gözden kaçırılandır) ve yüksek görüntü kalitesi sağlar.

WEB değilde WEBM diyorsan iyi sıkıştırma ve canlı izleme için çıkan bir platform.
Blu-Ray kadar yüksek ses (ses kalitesi en çok gözden kaçırılandır) ve yüksek görüntü kalitesi sağlar.
Eksik yazmışım dün akşam; Blu-Ray boyutlarına çıkmadan, görsel açıdan tatmin sağlar WEB ve WEBM.

Tabi iyi bir projektör/TV ve ses sistemi varsa Blu-Ray'in tadı başkadır - özellikle sinemayı seven kişiler için.
İşin işlemci kısmında ise hatırladığım kadarıyla codec kısmı WEB internet yayınlarından, WEBM'de küçük cihazlar (ARM ağırlıklı), Blu-Ray ise Blu-Ray okuyucu ve bir bilgisayar ister.
Boyut açısından: WEBM > WEB > Blu-Ray
Ses ve Görsel kalite açısından: Blu-Ray > WEB > WEBM

FPS'ler dönüşümü yapan kişiye göre değişiyor, 23-30-60 v.b ve boyuta direkt etki eder.

Son düzenleme:

Eksik yazmışım dün akşam; Blu-Ray boyutlarına çıkmadan, görsel açıdan tatmin sağlar WEB ve WEBM.

Tabi iyi bir projektör/TV ve ses sistemi varsa Blu-Ray'in tadı başkadır - özellikle sinemayı seven kişiler için.
İşin işlemci kısmında ise hatırladığım kadarıyla codec kısmı WEB internet yayınlarından, WEBM'de küçük cihazlar (ARM ağırlıklı), Blu-Ray ise Blu-Ray okuyucu ve bir bilgisayar ister.
Boyut açısından: WEBM > WEB > Blu-Ray
Ses ve Görsel kalite açısından: Blu-Ray > WEB > WEBM

FPS'ler dönüşümü yapan kişiye göre değişiyor, 23-30-60 v.b ve boyuta direkt etki eder.
Blu-Ray in en iyisi olduğunu biliyorum peki BrRip ve BdRip web-dl den daha mı iyidir? Bazıları şöyle sıralıyor, bazıları başka türlü, hangisi doğru sıralamadır?
Web'i değil web-dl yi merak ediyorum.

Blu-Ray > WEB-DL > BD-Rip > BR-Rip
Blu-Ray > BD-Rip > BR-Rip > WEB-DL

Az araştırdıktan sonra bu sıralamayı kendimce doğru buldum, genel olarak indirilen formatları sıralayacak olursak sıralama doğru mudur?

Blu-Ray > BD-Rip > BR-Rip > WEB-DL > WEB > WEBRip > DVDRip

Son düzenleme:
Blu-Ray in en iyisi olduğunu biliyorum peki BrRip ve BdRip web-dl den daha mı iyidir? Bazıları şöyle sıralıyor, bazıları başka türlü, hangisi doğru sıralamadır?
Web'i değil web-dl yi merak ediyorum.

Blu-Ray > WEB-DL > BD-Rip > BR-Rip
Blu-Ray > BD-Rip > BR-Rip > WEB-DL

Az araştırdıktan sonra bu sıralamayı kendimce doğru buldum, genel olarak indirilen formatları sıralayacak olursak sıralama doğru mudur?

Blu-Ray > BD-Rip > BR-Rip > WEB-DL > WEB > WEBRip > DVDRip
Baştaki ilk 3 Blu sıralaması bence doğru.
Sadece WEB DL ile WEB/WEB-Rip eşit olmalı teoride; Web bağlantı hızına göre kendini ayarlayacağı için. Lakin hepsi WEB yayını üzerinden sonuçta. Yani DVD'de HD ile Web HD aynı piksel çözünürlüğünde olurlarsa, ses kalitesi DVD'de stabil olacak ve kaydına bağlı. 4K WEB >1080 DVD / WEB görüntü kalitesi, ancak ses tartışmalı olabilir.

Geri
Yukarı