Boeing, 747 üretimini sonlandırıyor

ornitorenx

Kilopat
Bloomberg'in raporuna göre 50 yıllık bir üretimden sonra Boeing 747 üretim bandını kapatıyor. Boeing, haberi henüz onaylamış veya yalanlamış değil.

Daha erken bile sonlanabilir belki. Çünkü jumbo jetlerin özellikle tüketimi, idame maliyetleri ve havaalanlarında kapladıkları yer yüzünden verimlilikleri düşmeye başladı. Bunlara alternatif olarak B787 ve A350 gibi uçaklar daha çok tercih edilmeye başlandı.

Bloomberg'in raporuna göre 50 yıllık bir üretimden sonra boeing 747 üretim bandını kapatıyor. Boeing, haberi henüz onaylamış veya yalanlamış değil.

Artık maliyetleri düşük yakıt tasaruflu uçaklar tercih ediliyor.

A380'nin üretiminin durdurulması kadar etki etmeyecektir, havayollarının filosunda büyük bir alana sahip değil ve de havayollarının elindeki 747-8i'leri elinden çıkarmak isteyeceğini düşünmüyorum.

Bu arada, 747-400 hayatımda bindiğim en konforsuz uçaktır, CRJ-700 bile daha konforlu :)

Bunu yazan Jira'nın üzüntüden göz yaşları şu anda klavyeye damlıyor ama çaktırmıyor. :D
Üzüntüden değil de terler damlıyor olabilir. Çok sicak, ter banyosu yaptım sabahtandır.

747 Boeing'in en büyük kumarlarından birisiydi ve ileri görüşlü mühendisleri sayesinde günümüze kadar uzandı. Aynı vizyon egoist Airbus'da olmadigi için anca bu kadar dayanabildi.

Kafanızın üstünden Kalitta 747 geçirmek istiyorsanız Florya'ya uğrayın. :)

Geri
Yukarı