Bölüm seçmekte kararsızlık yaşamak

BurakBirinci1

Hectopat
Merhaba, biliyorum çok göreceli bir konu olacaktır. Yakında ders çalışmaya başlayacağım ve bir hedef belirlemek istiyorum ama ilgi alanımda pek fazla yok. Sizinle fikir edinmek için tartışmak istiyorum. Açıkçası şöyle bir düşüncem var yanlış mı düşünüyorum bilemiyorum ancak iş olanağı az olan bir bölümü okumak benim için zaman kaybı olacakmış gibi hissettiriyor. Dört sene okuyup işsiz kalmak istemiyorum. En azından yurt dışında da geçerli, değeri ve iş olanağı olan bir meslekte okumak istiyorum. Yanlış anlaşılmasın tabii ki bölümlerin hepsi kendine göre iyidir fakat dediğim gibi iş olanağı olmayan bir mesleğin benim için zaman kaybı gibi hissettiriyor. Kendimden bahsetmek isterdim fakat nasıl bir yola gireceğime veya neyle ilgilendiğime karar veremiyorum. Hayatım genelde hep bilgisayarla geçti ama bilgisayar ile alakalı bir meslek baktığımda da ilgimi çekmiyor. Yine de kendime göre az buz ilgilendiğim ve bulduğum meslekleri aşağıya liste şeklinde derleyip sizinle iyi yanlarıyla ve daha çok kötü yanlarıyla tartışmak istiyorum.

-Diş Hekimliği
-Mimarlık
-Eczacılık
-İç Mimarlık
-Radyo, Televizyon Ve Sinema
-Sinema Ve Televizyon(?)
-Hukuk
-İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı
-Gastronomi

İyi ve kötü yanlarını bilmeden buraya derledim. Bu arada Ankara'da yaşıyorum yani Ankara'da olan bir üniversiteyi istiyorum. Mesela Hacettepe üniversitesi olabilir. Tabii ki bölümlerin bazıları Ankara'da yoktur belki ama yine de koyayım dedim. Kendim için son bir not daha eklemek istiyorum. İletişim kurmayı, yönetmeyi, detaylara veya ayrıntılara girmeyi, bir şeyleri düzeltmeyi, dürüstlüğü ve hayal kurmayı seven birisiyim. Fikirlerinizi çok merak ediyorum. Hacettepe'de veya Bilkent'te okuduysanız sosyal ortamı nasıldır? Bunu da çok merak ediyorum, teşekkürler.

Diş hekimliği ile eczacılık sana ters gibi. Anlattıklarından sözel ya da tmcisin. Yaptığın listedeki mesleklerin çoğu birbiriyle bağımsız. Muhtemelen diş, eczacılığı iş bulma, atanması kolay olduğu için tercih etmişsin.

Açıkçası, sana kimse şunu yap, geleceğin mesleği, çok para kazanırsın falan derse onu dinleme.

Ali nesinin beğendiğim bir sözü var. bir işi para kazanmak için yapma, sevdiğin işi yap sana para versinler. Ben bu söze katılıyorum. Sevdiğin ya da sevebileceğin bölümü tercih et. Bu bölümün mezunları çok para kazanıyormuş diye tercih etme.

Peki sevdiğin mesleği nasıl bulacaksın? Matematik, fen, sosyal veya dil. Lisede bunlardan hangi derslerde zevk alıyorsan bu derslerin olduğu bölümü seç.

İnşaat sektörü çok kötü durumda. Torpilin varsa, amcan dayın müteahhitse vs. git oku deli paralar kazanırsın. Ama onun harici inşaat ile ilişkili bir şey okunmaz. Ben inşaat mühendisliğini bırakıp endüstri mühendisliğine geçiş yapmıştım. Staj yaparken nasıl bir çukur olduğunu da gördüm. Bu ekonomide yapılacak iş değil. Not: Bu benim şahsi düşüncem.

Diş hekimliği ile eczacılık sana ters gibi. Anlattıklarından sözel ya da tmcisin. Yaptığın listedeki mesleklerin hepsi birbiriyle bağımsız. Muhtemelen diş, eczacılığı iş bulma, atanması kolay olduğu için tercih etmişsin.

Açıkçası, sana kimse şunu yap, geleceğin mesleği, çok para kazanırsın falan derse onu dinleme.

Ali nesinin beğendiğim bir sözü var. bir işi para kazanmak için yapma, sevdiğin işi yap sana para versinler. Ben bu söze katılıyorum. Sevdiğin ya da sevebileceğin bölümü tercih et. Bu bölümün mezunları çok para kazanıyormuş diye tercih etme.

Peki sevdiğin mesleği nasıl bulacaksın? Matematik, fen, sosyal veya dil. Lisede bunlardan hangi derslerde zevk alıyorsan bu derslerin olduğu bölümü seç.

Haklısınız bunu tam belirtememişim. Türkiye'de üniversite sonrası işsiz kalma olayından açıkçası korktuğum için ister istemez para kazandıran meslekleri tercih ettim. Edebiyat, kimya, tarih, coğrafya ve biraz da matematik seviyorum. Ayrıca dil öğrenmeyi de severim. Sevdiğim mesleği yapmak isterdim ama iş olayından dolayı söylediğim gibi korkuyorum.

İnşaat sektörü çok kötü durumda. Torpilin varsa, amcan dayın müteahhitse vs. git oku deli paralar kazanırsın. Ama onun harici inşaat ile ilişkili bir şey okunmaz. Ben inşaat mühendisliğini bırakıp endüstri mühendisliğine geçiş yapmıştım. Staj yaparken nasıl bir çukur olduğunu da gördüm. Bu ekonomide yapılacak iş değil. not: Bu benim şahsi düşüncem.

Torpilim yok ne yazık ki, bir öneriniz var mı? Açıkçası ne söyleyeceğimi bilemedim.

İnşaat sektörü çok kötü durumda. Torpilin varsa, amcan dayın müteahhitse vs. git oku deli paralar kazanırsın. Ama onun harici inşaat ile ilişkili bir şey okunmaz. Ben inşaat mühendisliğini bırakıp endüstri mühendisliğine geçiş yapmıştım. Staj yaparken nasıl bir çukur olduğunu da gördüm. Bu ekonomide yapılacak iş değil. not: Bu benim şahsi düşüncem.

Ben de seneye kazanırsam yazmak istiyordum da endüstri mühendisliği hakkında düşünceniz nasıl memnun musunuz?

Hayır eşit ağırlık bölümü seçmiştim. Fizik ve biyoloji yapamadığım için seçemedim.

Hocam o zaman listenizden diş, ecza, mimarlık gibi sayısal bölümleri çıkarın. Üniversite ve bölüm tercihinde karar vermek için üniversitelerin tanıtımına katılın. Zaten Ankara'da yaşıyormuşsun. Tanıtım günleri çakışmıyorsa tüm üniversite/bölümlerin tanıtımına gidin. YouTube'da öğrencilerin videosu var. Bölüm hakkında bilgi veriyorlar. Onlara da bakın. Eğer çevrenizde bu bölümlerden mezun varsa onlarla konuşun. Mesleğin iyi kötü yanları birinci ağızdan dinleyin.

Ha şunu da ekleyeyim, bölümlerin ders programına bakmakta güzel fikir verir. Kafanızdaki bölümlerin ders içeriğine bakın, bölüme karar verdikten sonra hangi üniversite olacağı biraz şans işi. Sınavda en iyisini yapmaya çalışın.

Yeni konular

Geri
Yukarı