Bölüm seçmekte kararsızlık yaşamak

Hocam o zaman listenizden diş, ecza, mimarlık gibi sayısal bölümleri çıkarın. Üniversite ve bölüm tercihinde karar vermek için üniversitelerin tanıtımına katılın. Zaten Ankara'da yaşıyormuşsun. Tanıtım günleri çakışmıyorsa tüm üniversite/bölümlerin tanıtımına gidin. YouTube'da öğrencilerin videosu var. Bölüm hakkında bilgi veriyorlar. Onlara da bakın. Eğer çevrenizde bu bölümlerden mezun varsa onlarla konuşun. Mesleğin iyi kötü yanları birinci ağızdan dinleyin.

Ha şunu da ekleyeyim, bölümlerin ders programına bakmakta güzel fikir verir. Kafanızdaki bölümlerin ders içeriğine bakın, bölüme karar verdikten sonra hangi üniversite olacağı biraz şans işi. Sınavda en iyisini yapmaya çalışın.

Çok teşekkür ederim, Bölümlerin ders programına bakmak vs. aklıma gelmemişti. Keşke bunu sözde rehber hocaları biraz anlatsaydı ama nafile konuyu açmadan önce rehber hocalarıyla ve ailemle çok konuştum. Ama hiçbir faydası olmadı sizinki kadar. Bu arada son bir şey daha sormak istiyorum. Sayısal bölümleri çıkarın demişsiniz yani sayısal bölümleri yerine eşit ağırlık yazan bölümleri mi tercih etmeliyim?

Çok teşekkür ederim, Bölümlerin ders programına bakmak vs. aklıma gelmemişti. Keşke bunu sözde rehber hocaları biraz anlatsaydı ama nafile konuyu açmadan önce rehber hocalarıyla ve ailemle çok konuştum. Ama hiçbir faydası olmadı sizinki kadar. Bu arada son bir şey daha sormak istiyorum. Sayısal bölümleri çıkarın demişsiniz yani sayısal bölümleri yerine eşit ağırlık yazan bölümleri mi tercih etmeliyim?

Yani benim anladığım, sizin için eşit ağırlık ya da sözel bölümler daha uygun.

YÖK Atlas'ta eşit ağırlık bölümleri kısmına bakınca kendime meslek bulamıyorum ki hocam böyle bir sıkıntı var. Yani ya bu bana uygun olur mu? Ya sevmezsem? Ya da iş bulabilir miyim? Oluyorum.

Hocam ilk dediğim gibi yapın. Üniversite tanıtımlarına katılın. Hukuk tanıtımına katılın, uygun olduğunu düşündüğün mühendislik tanıtımına, mimarlık tanıtımına. Yani kafanızı kurcalayan tüm bölümlerin tanıtımına katılın. Eminim orada bölümler kafanızda daha rahat canlanacaktır.

Hocam ilk dediğim gibi yapın. Üniversite tanıtımlarına katılın. Hukuk tanıtımına katılın, uygun olduğunu düşündüğün mühendislik tanıtımına, mimarlık tanıtımına. Yani kafanızı kurcalayan tüm bölümlerin tanıtımına katılın. Eminim orada bölümler kafanızda daha rahat canlanacaktır.

Tamamdır hocam, çok sağ olun.

Yeni konular

Geri
Yukarı