Bölüme 2. dönemde başlamak zor mu?

Makaleler
9
Yer
Detroit
Merhaba hocalarım, 2 hafta sonra üniversiteye hazırlık sınıfında başlayacağım. Bu ay yapılan hazırlık muafiyet sınavına girmedim. Sbs'ye katılacağım, muhtemelen en son kur olan B1+ çıkacağım. Her kur 2 ay sürdüğü için yıl bitmeden hazırlık bitecek, yılbaşında da hazırlık muafiyet sınavı oluyor. Eğer hazırlığı tamamlayıp sınavdan geçersem, bölüme geçiş yaparsam hemen, geçmiş derslerden sorumlu olacak mıyım? Dersleri yetiştirmem zor olacak mı? İngilizce işletme okuyacağım.

Diğer yandan eğer bunu yapmazsam anladığım kadarıyla seneye eylül'de bölüme başlayacağım, bu da benim için çok uzun süre demek :/ bir an önce derslere geçebilsem diye içimden geçiriyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba hocalarım, 2 hafta sonra üniversiteye hazırlık sınıfında başlayacağım. Bu ay yapılan hazırlık muafiyet sınavına girmedim. Sbs'ye katılacağım, muhtemelen en son kur olan B1+ çıkacağım. Her kur 2 ay sürdüğü için yıl bitmeden hazırlık bitecek, yılbaşında da hazırlık muafiyet sınavı oluyor. Eğer hazırlığı tamamlayıp sınavdan geçersem, bölüme geçiş yaparsam hemen, geçmiş derslerden sorumlu olacak mıyım? Dersleri yetiştirmem zor olacak mı? İngilizce işletme okuyacağım.

Diğer yandan eğer bunu yapmazsam anladığım kadarıyla seneye eylül'de bölüme başlayacağım, bu da benim için çok uzun süre demek :/ bir an önce derslere geçebilsem diye içimden geçiriyorum.
Geçmiş derslerden sorumlu olmayacaksın. 1. sınıfa Ocakta başlamış gibi olacaksın.

Almadığın derslerden "kalmış" sayılmazsın. Direkt 2. dönem derslerini alarak başladığın için sınıfındakiler 2. sınıfa geçince sen 1. dönem derslerini alacağın için biraz sıkıntı yaşayabilirsin ama yaz okulu+ fazladan ders alarak büyük ihtimalle 2. sınıfın 2. döneminde bütün eksik derslerini kapatır dönemdaşlarına yetişirsin. Ha dönemdaşlarına yetişmen o kadar önemli mi? Bence değil. Hatta hem seninle aynı dönemde başlayanlar hem de alt dönemde başlayanlarla tanışık olacağın için bence daha geniş bir sosyal çevren olur böylece.

Okulunuzu bilmiyorum ama Bilkent gibi çoğu dersin her dönem açıldığı bir okul ise irregular olmanız bir sorun olmaz. İkinci dönem matematik ve ekonomi gibi 1-2 ana ders ve 1-2 seçmeli hafif ders alırsınız. Yoğun dönemlerde rahat edersiniz bu sayede. Sadece ilk dönem açılan derslerden sorumlu olmazsınız diye düşünüyorum ama hazırlığı atlayan aynı üniversite ve bölümden birisinden detaylı bilgi almanız en güzeli olur bu konuda.

Geri
Yukarı