Bölünen diskte ne kadar boş yer kalmalı?

Kuises

Centipat
Makaleler
1
1644328598480.png

Bende M.2 SSD var ve bu kadar alan kaldı. İki disk de aynı ama bir kısmını böldüm. Ben bu disklere 110 GB ve 75GB'lık oyunlar yüklemek istiyorum.
D diskinden birkaç oyun temizleyip yer açacağım ve 75GB olan oyunu oraya yükleyeceğim ama söylenenlere göre diskte %25 alan bırakmak gerekiyormuş. D diskinde %25 kadar alan kalmayabilir ama C diskinde fazlasıyla kalacak. Yavaşlama gibi bir sorun olur mu? Neredeyse tamamen dolacak D diski.

%25 alan bırakmak gerekiyor gibi bir durum yok. Diski hibernate dosyanıza yer yetecek kadar (RAM bellek boyutu +2 GB) boş bırakmanız yeterli. Doluluk oranının yüksek olması denetleyicinin kalitesine göre performansı etkiler. Denetleyiciniz kaliteliyse tamamı dolu olsa da sorun yaşatmaz.

Tavsiyem 2 bölümü birleştirip kullanmanız olacaktır. Fakat az bir alan kalsa yeterli. Sonuçta sistem diski değil. En azından 5 GB kalsın. Oyunda kayıt vb. alınırsa yer sıkıntısı olmasın.

%25 alan bırakmak gerekiyor gibi bir durum yok. Diski hibernate dosyanıza yer yetecek kadar (RAM bellek boyutu +2 GB) boş bırakmanız yeterli. Doluluk oranının yüksek olması denetleyicinin kalitesine göre performansı etkiler. Denetleyiciniz kaliteliyse tamamı dolu olsa da sorun yaşatmaz.
Çok bilmiyorum da yani bende 16gb ram var 18gb boş olsa mı yetiyor?

Çok bilmiyorum da yani bende 16 GB RAM var 18 GB boş olsa mı yetiyor?

18 GB RAM boş kalsa yeterli ama sonrasında bir şeyler swap olmaya başladığında yine alan azalmaya başlayacak olabildiğince bu kadar azaltmamaya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Geri
Yukarı