Böyle bir düğüne gelseniz ne düşünürdünüz?

Makaleler
2
Öncelikle konuyu okuyup yorum yazma zahmetinde bulunan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İlk kez buraya yazıyorum umarım yardımcı olursunuz. Çok ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum çünkü benim için en küçük bir ayrıntının bile çok büyük önemi var.

Temmuzda düğünüm var aslında düğün demek yanlış olur niyetimiz nikah yapmaktı ama yaptığımız gözlemler sonucu nihaktan vazgeçtik nişanlımın ailesi çalgılı bir düğün istiyor çünkü nişanlım tek kız. Ama bizim istediğimiz sade bir şey. Nişanlım da ben de çalgılı bir düğün istemiyoruz ama hem benim ailem hem onun ailesi çalgılı düğünde çok ısrarcıydı bir şekilde bu sorunu hallettik ve her şeyi bize bıraktılar ama biliyorum ki düğünde hoşlarına gitmeyen her şey gelecek yıllarda kafamızda vurulan bir odun olacak.

Düğün salonunu gündüz tuttuk yani saat 13.00 ile 17.00 arası kullanım hakkı bize ait. İkimizin de çevresinde her kesimden insan var bu yüzden kimseyi fazla sıkmadan bir düğün yapmak niyetindeyiz. Davetiyeye düğün saatini 13.00 olarak yazdırdık ama nikahımız saat 14.30 kıyılacak. Sizce bu bekleme süresi çok mu fazla yani insanların toparlanması 14.00 bulur diye düşündük yarım saat bekletmek çok sorun olur mu sizce? Salona maytaplar ve konfeti eşliğinde çıkıp dans etmeden direk nikah masasına geçcez nikahımız kıyılacak nikahtan hemen sonra pasta kesimi yapılacak biz tekrar oturcaz ve nişan yüzüklerimizi de kesen çok değer verdiğimiz bir hocamız 30 dakika gibi kısa bir süre evlilik üzerine bir sohbet verecek ve kısa kısa olmak üzere biraz Kuran'ı Kerim okuyacak.

Hocanın sohbeti bittikten sonra takı merasimine geçilecek düğün salonun kapasitesi 600 kişilik, 350-400 arası gibi kişi gelir diye tahmin ediyoruz. Takı merasimi ne kadar sürer bilmiyorum kimi 30 dakikada biter uzun sürmez diyor benimde aklım karıştı. Eylül ayında bir arkadaşımın nikah dairesinde olmuştu 80-100 kişi arası bir kalabalık vardı 1 saat sürdü. Sizce takı merasimi ne kadar sürer?

Düğünümde Sema gösterisi olmasını çok isterdim ama şöyle bir hesaplama yapıyoruz düğün salonun kullanmak için toplam 4 saatimiz var. Bunun yaklaşık 1-1.30 saati misafirin toplanmasıyla geçecek nikah kıyılacak takı merasimi olacak sema gösterisi için çok kısa bir zaman kalıyor bu zamanı da kısa bir sohbetle doldurduk.

Tabi bir de ikramlar var düğün salonu kuru pasta, yaş pasta içecekleri verecek ama masalarda servis tabakları mevcut bende diyorum ki küçük paketler halinde çerez yaptıralım düğün başlamadan masalara konulsun gelen misafirler gelin ve damatın çıkışın beklerken yesinler hem bu saye belki daha az sıkılırlar? Ve bu arada bunun maliyeti ne kadar tutar?

Bua rada neden çıkışta dans etmediğimizi açıklayım. Sohbet yapmasını istediğimiz hocamızı bu şekilde ikna ettik başka türlü gelmiyor ne yazık ki. Gelin damatın çıkışından öncede fon müziği olacak sadece. Aslında niyetimiz yemekli ve bayan-erkek ayrı olarak düğün yapmaktı ama ne yazık ki maddi olarak bunun altından kalkmamız mümkün değil. Her şeyimiz kendimiz yapıyoruz.

Hocam ben düğün işlerini pek seven biri değilimdir. Çocukluğumdan beri katıldığım düğün sayısı bir elin parmağını geçmez zaten. Gittiğimde de çok kalmam. Fikrimi soracak olursan, ben sadelikten yanayımdır. Sema gösterisinin vs. düğündeki amacını pek anlayabilmiş değilim.

Saat aralığı iyi. İnsanlar toplanana kadar o süre geçecektir zaten. 30 dk da insanlar kendi aralarında sohbet eder, hızlı geçer.

Ayrıca Kuran ile çalgının bir arada gideceğini düşünmüyorum. Ya Kuran okutun ya da çalgılı yapın. Artık kendi fikrinize göre.

Bir de aileniz değil, siz evleneceksiniz. Yok o beğenmez, yok şu beğenmez derdine düşerseniz işiniz zor. Herkesi mutlu etmek zordur. Sevdiğin kişiyi mutlu et, yeter.

10K-20K TR'de düğün yapacağıma yurt dışında 1 hafta balayı yaparım şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı