Boksta burun kırılma ihtimali nedir ?

muhammedkeko

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar, yeni boksörüm. Şimdilik bir sıkıntı yok ama ileri ki zamanlarda burnumun kırılmasından çok korkuyorum. Resimlere bakıyorum yamuk yumuk burunlu insanlar. Bırakasım geliyor sporu. Burunun kırılma ihtimali nedir ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Abi valla sırf sana cevap verebilmek için üye oldum.Yapma etme gözünü seveyim ağzını gözünü dağıtırsın yıllar geçtikçe,ihtimal elbet var,sen ne kadar gardını alsan ne kadar yaparsan yap, boks kariyeri yapmayı planlıyosan ve dişli rakiplerle dövüşürsen büyük ihtimal başına gelecek.İnsansın sonuçta ne kadar korursan koru.Ama illa yapıcam diyosan da dikkatli yap, kendini dövdürme,gardını iyi al.

Kardeş sakın maçlara çıkmak için falan acele edeyim deme. Çünkü tam antrenmanlı olarak çıkmazsan iyi bir dayak yersin :LOL:. İlk önce salondan senin sikletinde olan bir kişi ile karşılıklı uzunca zamanlar çalışmalısın. Hatta mümkünse senden bir üst siklette olan biriyle çalışırsan daha iyi olur. Aradan ortalama 1 yıla yakın zaman geçtiğinde hocana söylersin seni maçlara hazırlaması için. Seni bir programa almasını istersin ve biraz daha randımanlı çalışarak 1 yılın sonlarına doğru maçlara çıkarsın. Böylece mümkün olduğunca az hasarla maçtan ayrılırsın. Tabii ki burada senin reflekslerin, esnekliğin, seriliğin, gücün önemli olacak ama orayı da geliştirmek sana kalmış :). Bir boksör olarak "Şimdiden başarılar dilerim...".

Yüzünü koru yeter benim kuzenimin abisi oda boksördü bıraktı herhalde ama çok istiyorsan gardını iyi almalısın.

Seviyen nedir bilmiyorum ama yeni başladığın çok belli. İllaki bu sporda yükselmek istiyorsan bazı şeyleri göze alacaksın. Burun kırığı basit kalabilir. Aşırı profesyonel olup bebek surat olarak da kalabilirsin. Ama unutma korkunun ecele faydası yoktur.

Spanning idmanında burnumun kıkırdağı çıktığı zaman gözümden yaş gelmişti. Boks eldiveni ile kıkırdağı yerine oturtmuştum. Hoca bana dedi ki korkunun ecele faydası yoktur. Ve hala allaha çok şükür burnumun kemiği kırılmadı. Kendinden küçüklerden de spanning idmanlarında dayak yiyebilirsin. Hiç gocunma yolunda devam et. Bu tür bazı sorunlar boksun doğasında var.

Unutma bu sporda naziklik kar etmez. Spanninglerde acımasız olacaksın. Ayrılınca rakibinle el sıkışacaksın. Ezilmekten korkma. Spanninglere gelene kadar zaten 6 ayın geçer.

Rakibin burnunu kırabilir, ya da rakibin burnunu kırabilir. Ama idman bitince sıkışıp ayrılacaksın.

Unutmadan dişlik takmazsan dişlerinde dökülebilir. Bazı geceler dişlerinin sızısından gece uyuyamayabilirsin. Yumruk yemeyen boksör olamaz. Unutmadan temel hareketleri öğrenmen sana hiçbir şey kazandırmaz boxda. İnternetten de öğrenebilirsin. :) ama malzemeyi kullanmayı bilmeyince yemek yapamazsın.

Alacağın kararda da allah yardımcın olsun. Dere geçilirken at değiştirilmez. :)

Bahsettiğin sporda burun kırığı çok basit bir şey. İlerlemek istiyorsan, eğitmenlerden bilgi alman daha iyi olur.

İlk önce şuna karar ver. Bu yolda devam edecekmisin? Bu mesleğe devam etmekte eminsen, burun kemiğini aldırman gerekecek. Hatta kikirdağı bile aldıranlar var. Burnun o zaman lastik gibi olacak.

Kardeşim ben Thai boks yapıyorum. Bokstan farklı olarak tekmeler, diz ve dirsek vuruşları da var. Sen antrenmanını düzgün yaptığın ve gardını indirmediğin sürece hiç bir şey olmuyor.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı