Boot Camp "Başlangıç Disk Bölümü Bulunamadı" Hatası

MrRich

Kilopat
macOs Mojave güncellemesinden sonra Boot Camp uygulamamda bir sorun oluştu ne Windows üzerinden Mac işletim sistemini başlatabiliyorum ne de macOS üzerinden Windows işletim sistemini açabiliyorum. Kullananlar bilecektir Boot Camp üzerinden Windows kurduğunuz zaman BootCamp denetim masası diye bir uygulama yüklenir. Bu uygulama ile iki sistem arasında geçiş yapabiliriz ek klavye kısayolları kullanmadan fakat ben bu uygulama üzerinden Mac işletim sistemini başlatamıyorum. Aldığım hata mesajını ve uyguladığım adımları sırası ile yüklüyorum.
1. Adım BootCamp denetim masasına sağ tıklayıp macOS ile yeniden başlat;

LD9mqJ.png

2. Adım gelen uyarı mesajına evet de

r1PnGB.png

3. Adım Hata Mesajı

7DR5jm.png

Belki Windows'tan kaynaklı olabilir diye Mac işletim sistemi üzerinden Boot Camp uygulamasıyla tekrardan Windows_1809 kurulumu yaptım fakat yine aynı sonuç. macOS sistemine dönmek için ise bilgisayarı kapatıp açma tuşuna bastıktan sonra klavyeden "option" tuşuna basılı tutup disk seçme ekranına gelmem gerekiyor. macOS açıldığında ise Windows'a dönmek istediğimde ya aynı kapatıp klavye kısayolu ile açma işlemini yapmam gerekiyor ya da Paragon NTFS yazılımında çıkan Boot Camp diskinin altında bulunan bu diskten başlat seçeneği ile başlatmam gerekiyor.
Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihazı yeniden başlatın, kapanıp tekrar açılırken ses geldiği sırada "Alt" tuşuna basılı tutarak geçiş yapmayı denediniz mi?
Option tuşu ile yaptığınızı sonradan gördüm. Windows açıkken güncellemeleri kontrol eder misiniz? Mojave yeni geldiği için Windows üzerinden Apple sürücülerine güncelleme gelmiş olması lazım.
Ayrıca Boot Camp üzerinden geçiş yapsanız da yine cihazın açılıp kapanması gerekmiyor mu? Yani çok büyük bir faktör olmaması lazım bu durumun.

Cihazı yeniden başlatın, kapanıp tekrar açılırken ses geldiği sırada "Alt" tuşuna basılı tutarak geçiş yapmayı denediniz mi?
Konuda da yazdığım üzere bilgisayarı kapatıp option tuşuna basılı tutarken başlattığımda bana zaten hangi işletim sistemini açmamı istediğimi soruyor o şekilde windows ve mac arasında geçiş yapabiliyorum benim sorunum eskiden sağ altta simgesi bulunan bootcamp denetim masası üzerinden windows - mac arası geçiş yapabilirken şimdi bu hatayı vermesi
Ekran Resmi 2018-10-20 18.53.45.png

Ayrıca bu bölümde de windows ikonu yok dolayısı ile tek çare klavye üzerinden tuşa basılı tutup işletim sistemi değiştirmek oluyor fakat ben harici farklı bir klavye kullandığım için ve bu klavye de windows tuş dizilimine sahip olduğu için illa sistemler arası geçiş yapmak için İmac klavyesini önüme koymam gerekiyor bu da haliyle can sıkıyor
Paragon NTFS yazılımı olmasa dediğim gibi klavye kısayoluna mahkum kalacağım
Ekran Resmi 2018-10-20 19.05.07.png

Bu uygulamayı kullanmakta şöyle bir sıkıntı yaratıyor. Start up using Microsoft Windows UEFI tuşuna bastığım zaman bir nevi varsayılan işletim sistemini Windows yapıyor. Bilgisayarı her kapatıp açtığımda otomatik olarak Windows olarak açılıyor, tekrar klavye ile macOS işletim sistemine geçip bu sefer alttaki macOS diskinde bulunan Start up using macOS 10.14 yazısına tıklamam gerekiyor.

klavyesini önüme koymam gerekiyor bu da haliyle can sıkıyor
Aynı işlemi "Option" tuşu değil de "Alt" tuşu ile dener misiniz? Yani farklı klavye açılış ekranında işlevsel mi onu soruyorum. Normal klavyelerde "Option" tuşu yok haklısınız. "Alt" tuşu ile deneyin lütfen.

Aynı işlemi "Option" tuşu değil de "Alt" tuşu ile dener misiniz? Yani farklı klavye açılış ekranında işlevsel mi onu soruyorum. Normal klavyelerde "Option" tuşu yok haklısınız. "Alt" tuşu ile deneyin lütfen.
Maalesef alıştığımız Windows tuş dizilimli klavyelerde Alt tuşu ile disk seçme ekranına giremiyoruz. Ben Logitech K340 model bir klavye kullanmaktayım bilgisayarı kapatıp Alt tuşuna basılı tuttuğumda hiçbir etkisi olmuyor dolayısı ile İmac'in klavyesini açmak ve onunla bu işlemi gerçekleştirmek zorunda kalıyorum.

Selamlar,
Aynı problemi bende yaşıyorum fakat şu an için daha farklı bir çözüm yok gibi. Bir çok yerde yeni APFS sisteminden kaynaklandığını yazıyor fakat kişisel tecrübem olmadığı için APFS'den dolayı bu konu hakkında yorum yapamıyorum. Şu an için tek çare yeni BootCamp güncellemesi beklemek gibi görünüyor.

Selamlar,
Aynı problemi bende yaşıyorum fakat şu an için daha farklı bir çözüm yok gibi. Bir çok yerde yeni APFS sisteminden kaynaklandığını yazıyor fakat kişisel tecrübem olmadığı için APFS'den dolayı bu konu hakkında yorum yapamıyorum. Şu an için tek çare yeni BootCamp güncellemesi beklemek gibi görünüyor.
APFS sistemi yanlış hatırlamıyorsam 2 yıl kadar önce duyurulmuştu hatta bende videosunu izliyordum fakat bu bence yeni Mojave güncellemesiyle alakalı bir durum gibi duruyor APFS kaynaklı bile olsa Mojave ile bu hatanın geldiği kesin çünkü High Sierra kullanırken böyle bir sorun yaşamıyordum CleanMyMac X 4.0.4 sürümlü uygulamada bile Mojave güncellemesini yapmadan Maintenance altında Verify Startup Disk yapıp arada sırada hata var mı diye kontrol edebiliyorken şuan "This task is not available to APFS users via CleanMyMac." hatası verip kullanılmamakta.

Ben aynı problemi High Sierra üzerinde yaşıyorum. Tekrardan dediğim gibi güncelleme beklemek dışında başka bir çözüm bulamıyorum...

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı