Çözüldü Boot Menüsünde SSD Görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
6
Yer
İstanbul
MSI GL62M 7RDX modelinden aldım zamanında. Samsung 970 Evo M.2 SSD siparişi vermiştim, dün geldi sistemime taktım. Aynı şekilde dün Technopat'taki rehbere göre Windows 10 ISO dosyasını indirip yazdırdım. UEFI şeklinde görülen USB cihazım ile "yeni" şeklinde birim oluşturup kurulumu yaptım. BIOS'ta Storage kısmında SSD cihazım görülse de Boot seçeneği olarak seçemiyorum. Harddiskim seçili gözüküyor. Harddiskten başlatırken ise bana ekte görebildiğiniz gibi 2 adet Windows 10 sunuyor, 8 biriminde diye geçen SSD içerisindeki sistem. Neden 2 tane Windows var derseniz harddiskimde verilerim olduğu için onları SSD'ye alıp daha sonra diski sıfırlamayı düşünüyorum.

Boot modu UEFI iken Boot kısmında SSD görünmüyor ama Legacy yapınca UEFI olmayan şekilde SSD yi görebiliyorum. O şekilde de Boot etmiyor beklendiği gibi, çünkü UEFI kurdum.

Durum bu şekilde. Daha sürücüleri bile kurmadım ama böyle olmaması gerektiğini biliyorum ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Harddiskteki verilerimi alınca disk yönetiminden diski sil diyeceğim ama o zaman sadece seçim ekranını bana sunmayacaktır diye düşünüyorum. Yine de öncelikli Boot'u BIOS'a göre SSD olmayacak. Zaten BIOS'ta seçemediğim bir şeyi kendisi seçmesi de ilginç geliyor. Sorunu düzeltmek için ne yapmalıyım?

Ek olarak Windows içinde güç seçeneklerinde ekranı kapatma için ayarladığım süre bitince ekranı kapatmıyor siyah yapıyor. Harddiski kullanırken ekranı kapatıyordu.

Disk yönetiminde SSD tek parça olarak gözüküyor. Normalde recovery gibi kısımlar açması gerekmez miydi? Yoksa onları harddisk üzerine açtı da o yüzden mi böyle oluyor?

Aygıt yöneticisinden Nvidia ve Intel ekran kartı sürücüleri güncelle dediğimde kararla sorunu düzeldi.

Ekran Görüntüsü (4).png6f868bb9-ddbc-4e2b-ad96-73d33927a705.jpg14eb241c-58b5-494b-93d6-0f1e5c00a6b2.jpg40dd6218-23d7-487d-bb86-d9b8d75f2100.jpgb37fb945-dd63-4864-a7c7-386acfed494d.jpgbbf42cb2-8590-4c2e-9aa9-11d10d4418d1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncel mi? Disk Yönetimi'nden yeni birim oluştururken GPT formatını seçtiniz mi? Samsung Magician ile varsa Firmware güncellemesi de yapın. Sonra da temiz kurulum yapın, tüm diskleri temizleyerek. :)

Anakart böyle bir şey desteklemiyorsa neden böyle bir port koymuşlar sence? Ki MSI forumda SSD'yi almadan önce sordum, resmi kimlikli birisi sorun olmayacağını uyumlu olacağını söyledi.
O SSD'ler sadece OS kurmak için kullanılmıyor, ancak dediğiniz gibi öyle bir port koyduktan sonra boot desteği eklememekte saçma olur.

MSI forumda benzer bir sorundan başlık açmışlar geçen sene. Bir vatandaşımız cevap yazmış hatta (= Belki yardımcı olur: Link (forum-en.msi.com)

BIOS güncel mi? Disk Yönetimi'nden yeni birim oluştururken GPT formatını seçtiniz mi? Samsung Magician ile varsa Firmware güncellemesi de yapın. Sonra da temiz kurulum yapın, tüm diskleri temizleyerek. :)

Amacım zaten tüm diskleri temizlememek hani zeki arkadaşım. :) Bölümü disk yönetiminden değil format atarken açtım. Magician ise günlük limitine ulaşıldığı için indirmeme izin vermiyor.
@Recep Baltaş hocam, muhtemelen sorunu biliyorsundur. Konuya göz atabilir misin?
Harddiski çıkarıp USB ile format atarken bu kısımda 16 MB'lık kısım ve Windows'u kurabildiğim kısım vardı. Sil deyip tekrardan oluşturdum. Sorun çözüldü.

856131b6-649e-484d-a27a-27bb1716d968.jpg

Son düzenleme:
Konuyu hortlattım ama aynı sorun Sandisk ssd ultra 3d ürünüyle lenovo ideapad 320 serisi laptopumda da mevcut. SSD nin takılı olduğu görünüyor, hatta HHD üzerinden windowsu kurup açınca SSD yi Yerel disk D olarak görüp kullanabiliyorum ama USB ile UEFİ/LEGACY hiçbir şekilde boot menüsünde görünmüyor.
BİOS u güncelledim, buradaki tüm yöntemleri denedim sorun hala aynı.
Bilen eden var mıdır?

Geri
Yukarı