Çözüldü Boot sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Docevixa

Femtopat
Merhabalar. Olabildiğince özet geçerek sorunumu açıklamaya çalışacağım.

Orijinalinde Win 8 olan ve 1 TB HDD bulunan laptopuma 240 GB SSD yerleştirdim. Sorunsuz bir şekilde Win 10 kurulumu yaptım ve yaklaşık 1 ay kullandım. 240 GB'lik depolama yetersiz kalınca CD-ROM yerine takılan aparatdan alarak eski 1 TB'lik HDD'mi de laptopumda kullanmaya başladım ( HDD tamamen formatlı ve temiz haldeydi). Buraya kadar her şey normal. Bugün 1TB'lik HDD yerine başka bir HDD taktım ve bilgisayarı açmayı denedim ( Win 10 yüklü olan SSD hala laptop takılıydı). Ancak Boot işlemi gerçekleşmedi.

BIOS ayarları dahil yapabileceğim her şeyi denememe rağmen başarılı olamadım. Tamamen tesadüf eseri eski 1 TB'lik HDD'yi geri takıp tekrar açmayı denedim ve sanki 10 dakika önce Boot sorunu yaşamamış gibi bilgisayarım sorunsuz biçimde açıldı. Test etmek için defalarca denedim ama hepsinde aynı sonucu aldım.

Özet olarak Win 10 yüklü olan SSD tek başına takılı iken Boot işlemini gerçekleştirmiyor. SSD ve HDD'nin aynı anda takılı olduğu durumda ise hiçbir sorunumuz yok. Windows'un açılması için neden iki ayrı diske aynı anda ihtiyacım olduğunu anlamış değilim. Temiz format dışında bu saçma olayı çözme imkanım var mıdır?

Çözüm
Windows kurulum USB'si hazırlayın(Forumda bir sürü rehber mevcut).
Windows'u kurar USB'den boot edin fakat "Bilgisayarımı Onar" seçeneğine tıklayın. Komut istemini açın. Ardından sırasıyla:
Kod:
bootrec /fixboot
Kod:
bootrec /rebuildbcd
Komutlarını uygulayın.
@Docevixa işinize yaradı mı acaba?

Dosya Ekleri

• acba4410-5d90-4d42-bb23-19993c5b7fe6.jpg
    acba4410-5d90-4d42-bb23-19993c5b7fe6.jpg
    305,8 KB · Görüntüleme: 46
Burada da değil Boot etmek istediğin disk i seçme yeri :(Bilgisayarı resetleyin açılırken F8 tuşuna basın sürekli olarak karşınıza küçük bir ekran çıkması lazım orada SSD modelinizin yazması lazım oradan SSD'nin üzerine gelip enter yapınca Windows 10 açılması lazım.

Burada da değil Boot etmek istediğin disk i seçme yeri :(Bilgisayarı resetleyin açılırken F8 tuşuna basın sürekli olarak karşınıza küçük bir ekran çıkması lazım orada SSD modelinizin yazması lazım oradan SSD'nin üzerine gelip enter yapınca Windows 10 açılması lazım.
İşte saçma olan kısım burada başlıyor zaten 😀 Sadece SSD takılı iken sürekli ''no boostable device'' hatası alıyorum. Info kısmında cihazımda SSD takılı olarak gözüküyor ancak boot etmek istediğimde sanki yokmuş gibi davranıyor. En sonda da siyah ekran geliyor ve ''No boostable device -- Please Restart System'' mesajı alıyorum ve kısır döngüye giriyor bu şekilde.

Windows medyasını takıp bootrec /rebuildbcd ve /fixboot deneyin.
Bahsettiğiniz işlemi biraz daha ayrıntılı anlatabilme imkanınız var mı ?

Windows kurulum USB'si hazırlayın(Forumda bir sürü rehber mevcut).
Windows'u kurar USB'den boot edin fakat "Bilgisayarımı Onar" seçeneğine tıklayın. Komut istemini açın. Ardından sırasıyla:
Kod:
bootrec /fixboot
Kod:
bootrec /rebuildbcd
Komutlarını uygulayın.
@Docevixa işinize yaradı mı acaba?

Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı