Bootstrap gibi frameworkler kullanmadan site yapmak

Neyin nasil yapildigini bildikten sonra framework kullanmakta bir sakinca yok. Bazi tasarimcilar frameworkleri sadece grid sistemi icin kullaniyor.
Ben de sadece grid yapısı için kullanıyorum .
HTML ve CSS'te orta düzey bilgim var fakat Bootstrap kullanmak beni tembelleştirir mi yoksa geliştirir mi? Daha önce hiç web sitesi tasarlamadım, tecrübem yok. Bootstrap'e alışırsam özgün bir web sitesi kuramamaktan korkuyorum. Direk ve tamamen bootstrap ile devam mı etmeliyim yoksa HTML ve CSS'in tüm detaylarını öğrenip bir site geliştirdikten sonra mı bootstrap kullanmalıyım? düşüncelerinizi, önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

HTML ve CSS'te orta düzey bilgim var fakat Bootstrap kullanmak beni tembelleştirir mi yoksa geliştirir mi? Daha önce hiç web sitesi tasarlamadım, tecrübem yok. Bootstrap'e alışırsam özgün bir web sitesi kuramamaktan korkuyorum. Direk ve tamamen bootstrap ile devam mı etmeliyim yoksa HTML ve CSS'in tüm detaylarını öğrenip bir site geliştirdikten sonra mı bootstrap kullanmalıyım? düşüncelerinizi, önerilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Kullanacaksam büyük ihtimalle grid sistemi için kullanıyorum. Bazen carousel için de olabiliyor. Yoksa modal, carousel gibi bileşenler için neden ekstra kod yazayım ki? Freelance çalışmayı düşünüyorsanız zaman açısından gayet kullanışlı. Gerçi büyük bir şirkette çalışmaya başladığınızda büyük ihtimalle şirketin kendisinin bir Framework'ü vardır. Küçük şirketler de zaman açısından yine Framework kullanabiliyorlar.

Kısacası öğrenmek açısından CSS ile projeler geliştirmeye devam etmelisin ama Bootstrap'ın işini çok kolaştırdığını unutmamalısın.

Bootstrap hızlı üretim için mükemmel bir olay ama ağır tembelliğe itiyor. Sürekli bootstrap kullanmak insana CSS'i unutturabiliyor. Ben başlangıç için tavsiye etmiyorum.

Bence en büyük dezavantajı güncellemelerle birlikte eski kodların çalışmaz hale gelmesi. Bootstrap 3 kullanan birisi 5 e geçmek için hemen hemen yeniden tasarım yapmak zorunda kalıyor. Buna bir çözüm bulursalar daha iyi olur.

Bootstrap'ı kullanmanın artı ve eksi yönleri var bunlar projeye göre değişir. Hemen bitmesi gereken bir proje geliştirmek istiyorsan bootstrap alt yapısını kullanarak hızlı bir şekilde yol alabilirsin bunun dezavantajı ise CSS vs JS kodlarında gereksiz kullanmadığın özelliklerin olması bunlar her sayfa yüklenirken inecek ve sayfanın yavaş açılmasına sebebiyet verecektir. Bunun yerine yapacağın işe göre kendi Framework'ünü geliştirip isteklerine göre şekillendirebilirsin.

Aslında doğru düşünüyorsun ama şu an da sitelerin çoğunda bootstrap özelliği kullanılıyor. Yani girdiğimiz her sitede çoğu boostrap kodunu önbelleğe alıyor. Yani yüklenme hızını en iyi kullanacak sistem bootstrap ancak kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta Bootstrap'i link olarak kullanmalısınız eğer indirirseniz bunu yeni kod olarak algılayıp tekrar yüklemeye çalışacak kullanıcılar.

Yeni konular

Geri
Yukarı