Çözüldü Bornavirus, Bornaviridae, şizofreni ve bipolara yol açıyor mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
13
Yer
Hinohara Nishitama
Şurada rastladım:
Hornig, M.; Briese, T.; Licinio, J.; Khabbaz, R.F.; Altshuler, L.L.; Potkin, S.G.; Schwemmle, M.; Siemetzki, U.; Mintz, J.; Honkavuori, K.; et al. Absence of evidence for bornavirus infection in schizophrenia, bipolar disorder and major depressive disorder. Mol. Psychiatry 2012, 17, 486–493.
Alıntı linki: Absence of evidence for bornavirus infection in schizophrenia, bipolar disorder and major depressive disorder - Molecular Psychiatry

Akademik ve sağlık ingilizcem olmadığından %100 anlamadım makaleyi. Sanırım iddialar ve bulgular olsa da yetersiz kanıt var.

Çözüm
Makalede, yapılan deney ve gözlemlerde bir bağlantı bulunamadığı, yapılan raporlarda da kanıt yeterli sunulmadığı için bu bozukluklar ve virüs arasında herhangi bir ilişki kurulmasına şiddetle karşı çıkıldığı yazıyor.
Makalede, yapılan deney ve gözlemlerde bir bağlantı bulunamadığı, yapılan raporlarda da kanıt yeterli sunulmadığı için bu bozukluklar ve virüs arasında herhangi bir ilişki kurulmasına şiddetle karşı çıkıldığı yazıyor.
Eskiden öyle olduğu iddiası varmış, ancak bu makaledeki araştırmayla virüs ile şizofreninin bağlantısının olmadığı kanıtlanmış mı yani?

Eskiden öyle olduğu iddiası varmış, ancak bu makaledeki araştırmayla virüs ile şizofreninin bağlantısının olmadığı kanıtlanmış mı yani?
Bilimde, var olmayan bir şeyi kanıtlayamazsın. Kanıtlama işi, var olduğunu iddia edenin görevidir.

Yok diyen taraf isen var diyenin iddiasını çürütebilirsin sadece. Çürütmene yardımcı olan bulguları "kanıt" şeklinde ifade edersen o zaman dediğin olur tabii ama doğru bir kullanım değil.

Bilimde, var olmayan bir şeyi kanıtlayamazsın. Kanıtlama işi, var olduğunu iddia edenin görevidir.

Yok diyen taraf isen var diyenin iddiasını çürütebilirsin sadece. Çürütmene yardımcı olan bulguları "kanıt" şeklinde ifade edersen o zaman dediğin olur tabii ama doğru bir kullanım değil.
Benim cümlenin doğrusu nasıl olacaktı şimdi? Beynim yandı... 🫠

Benim cümlenin doğrusu nasıl olacaktı şimdi? Beynim yandı... 🫠
...bağlantısı ispatlanamamış mı yani?
...bağlantı bulunamamış mı?
...bağlantısının olduğu iddiası çürütülmüş mü? (entelektüel görünme çabaları)

Senin dediğin şekilde de kullanabilirsin günlük yaşamda, kimsenin taktığı yok, zaten milletin kafası da yanar. Makaleden çıkan sonucu anlayabil diye o açıklamayı yaptım.

Makalede Bornavirüs'ün şizofreniyle bağlantısı bulunamamıştır.

...bağlantısı ispatlanamamış mı yani?
...bağlantı bulunamamış mı?
...bağlantısının olduğu iddiası çürütülmüş mü? (entelektüel görünme çabaları)

Senin dediğin şekilde de kullanabilirsin günlük yaşamda, kimsenin taktığı yok, zaten milletin kafası da yanar. Makaleden çıkan sonucu anlayabil diye o açıklamayı yaptım.
Teşekkür ederim 🤍

Geri
Yukarı