Borsa nasıl öğrenilir?

Hangi borsadan nereden işlem alacaksın?

Daha herhangi bir borsadan herhangi bir işlemi düşünmüyorum dedim ya iyice öğrenene kadar girmeyeceğim tavsiye alıyorum sence hangi platformdan işlem yapmalıyım ne almam gerektiğini sormuyorum önceki soruyla beraber arada bu da kaynasın önceki soruda bahsettiğim şu hisseden ne kadar almam lazım değil henüz olgunluğa erişmemiş bir lise öğrencisinin fazla risk almadan ama kendini deneyebileceği miktarlarda bir başlangıç miktarı ne kadardır diye soruyorum.

Daha herhangi bir borsadan herhangi bir işlemi düşünmüyorum dedim ya iyice öğrenene kadar girmeyeceğim tavsiye alıyorum sence hangi platformdan işlem yapmalıyım ne almam gerektiğini sormuyorum önceki soruyla beraber arada bu da kaynasın önceki soruda bahsettiğim şu hisseden ne kadar almam lazım değil henüz olgunluğa erişmemiş bir lise öğrencisinin fazla risk almadan ama kendini deneyebileceği miktarlarda bir başlangıç miktarı ne kadardır diye soruyorum.
Birçok borsa ve işlem alabilceğin yer var ve hepsi değişiyor, bilmiyorum dc vermek yasakmı fakat ordan anlatabilirsem senin için daha iyi olur.

Ortalama bir miktar vermek oldukça yanlış olur.

Hocam borsa sürekli takip ve başlangıç için güzel bir para gerektirir yoksa olduğunuz yerde sayarsınız. Sürekli takipten kastım günün yarısını(iş saatleride dahil)borsa grafiklerine göz gezdirerek geçiren bir babam var ve bazen günlük 5K kar ettigi bile oluyor zararda edebiliyor tabii ki. Eğer bunları göze alıyorsanız girebilirsiniz.

Seçimin 1.turundan sonra tüpraş ve şişeye yatırım yaptım şişe %30, tüpraş %47 verdi.
Tavsiyem büyük firmalara yatırım yapın ve uzun süre ellemeyin.
Borsada sürekli al-sat yapacaksanız ki önerilmez, sürekli takip edip teknik bilgilere sahip olmanız lazım.

Borsa kolay öğrenilebilecek bir şey değil maalesef. İlk önce araştırma yapman gerekiyor şirketleri araştıracaksın hangi şirket ne üretiyor. Bilançolarına bakacaksın, kar-zarar durumlarına bakman gerekiyor, haberleri takip edeceksin, uzun vadeli yatırım, ya da al-sat mı yapacaksın, yeni başlayacağın için uzun ya da orta vade yatırım yapman senin için daha iyi. Bist 100, bist 50 ve bist 30 endeksi nedir onları öğren. Hisse senedi grafiklerini takip edeceksin. Kısa ya da uzun vade olsun olmasın teknik analiz, takas analizi, akd gibi analizleri öğrenmek kolay değil bence bir süre bir iki sağlam şirketlerin hisselerinden orta vade 3-6 ay bekle ve unutma borsa yatırımı kısa sürede ihtiyacın olmayacak para ile yatırım yap. Düşüşlerde psikolojini bozmayacak miktar da yatırım yap.

Geri
Yukarı