Çözüldü Borsadan geçimini sağlayanın resmi meslek tanımı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Sahintr

Femtopat
Kripto para borsası veya pay(hisse) senet borsasında orta-uzun vade yatırım yapıp kazanan, kısa vade al sat yapıp bu şekilde geçimini sağlayan birinin mesleği tam olarak nedir? Mesela bir yere başvuru yapıyor ya da banka hesabındaki meslek kısmına ne yazabilir? Benim aklıma serbest meslek geliyor. Borsa uzmanı, borsacı diyeceğim ama bunlar başka bir tanım, daha çok şirketlere yatırım danışmanlığı yaparlar. Serbest meslek tanımı uygun gibi bence, siz ne diyorsunuz?

Çözüm
Borsada al-sat yaparak hayatını geçindiren insanın meslek tanımı "Spekülatör." dür, eğer lisansları var ve eğitim veriyor ise "Yatırım Danışmanı."dır, eğer al-sat yapmıyor ve portföy topluyorsa o "Yatırımcı."dır. Eğer ki parasını temettü hisselerine yatırmış ve temettü geliriyle idare ediyorsa o "Temettü emeklisi."dir.

Bunlar "finansal piyasa uzmanlığı ve risk tüccarı." iş tanımının alt kolları olarak görülür genellikle, şirketlerde resmi olarak "Kasa ve para yönetimi" , "Yatırım danışmanı" veya kısaca "Finans uzmanı." olarak çalışırlar.
Borsada al-sat yaparak hayatını geçindiren insanın meslek tanımı "Spekülatör." dür, eğer lisansları var ve eğitim veriyor ise "Yatırım Danışmanı."dır, eğer al-sat yapmıyor ve portföy topluyorsa o "Yatırımcı."dır. Eğer ki parasını temettü hisselerine yatırmış ve temettü geliriyle idare ediyorsa o "Temettü emeklisi."dir.

Bunlar "finansal piyasa uzmanlığı ve risk tüccarı." iş tanımının alt kolları olarak görülür genellikle, şirketlerde resmi olarak "Kasa ve para yönetimi" , "Yatırım danışmanı" veya kısaca "Finans uzmanı." olarak çalışırlar.

Çözüm

Bunlar "finansal piyasa uzmanlığı ve risk tüccarı." iş tanımının alt kolları olarak görülür genellikle, şirketlerde resmi olarak "Kasa ve para yönetimi", "Yatırım danışmanı" veya kısaca "Finans uzmanı." olarak çalışırlar.

Mesajınızı şimdi gördüm. Oldukça doyurucu bir bilgi. O zaman yatırımcı, finans uzmanı/borsacı şeklinde olabiliyor. Spekülatör oldukça çok mantıklı ama hiçbir yerde spekülatör mesleği diye bir şey göremedim. Borsacı, tüccar deyip geçilir o zaman :D

Yeni konular

Geri
Yukarı