BORY SSD biçimlendirme

odunq

Hectopat
Daha fazla  
SSD veya HDD modeli
BORY 240GB
Elimde BORY marka 240GB SATA SSD mevcut. Bilgisayar çalışmıyor diye arkadaş getirdi. SSD üzerinde sorun olduğunu anladım fakat bunu düzeltmenin yolu var mı diye araştırıyorum bir ihtimal. Fotoğrafta görünen SSD, Harddisk Sentinel görüntüsü ve sistem üzerinde açınca Disk1 olarak görünen bilgi. Sistem üzerinden yaptım biçimlendirme, silme, alan daraltma vs. olmuyor. HD LLF programı ile low level format denedim onda da değişen bir şey olmadı. Aklına bir şey gelen, daha önce böyle bir şey ile karşılaşan var mı diye yardım istiyorum. SSD harici sistemle alakalı bir durum yok zaten kendi sistemi üzerinde bir işlem yapamadığım için Windows çalışan başka bir sisteme ekleyerek deniyorum şu an.

WhatsApp Görsel 2023-01-11 saat 13.32.36.jpgWhatsApp Görsel 2023-01-11 saat 13.27.31.jpgWhatsApp Görsel 2023-01-11 saat 13.32.37.jpg

Bozuk muhtemelen ama deneyin bakalım. 2 program söyleyeceğim. İndirip ilgili alanların fotoğraflarını buraya atın.
programından Health ve error scan kısımları.

Programından açıp diskinizi seçip onun program fotoğrafını

ek olarak ekleyip paylaşın. Ne derece bir sıkıntı var belli olur.

En ufak bir sıkıntı olsa bile kullanılmaz orası ayrı mesele ama.

Bozuk muhtemelen ama deneyin bakalım. 2 program söyleyeceğim. İndirip ilgili alanların fotoğraflarını buraya atın.
programından Health ve error scan kısımları.

Programından açıp diskinizi seçip onun program fotoğrafını

ek olarak ekleyip paylaşın. Ne derece bir sıkıntı var belli olur.

En ufak bir sıkıntı olsa bile kullanılmaz orası ayrı mesele ama.
LLF, sistem üzerinden format, Windows kurulumunda format, EASEUS ile olmak üzere hepsini denedim.
Farklı olarak ne görmeyi bekliyorsunuz? Veya ne olursa düzeltmeye dair bir sonraki adım ne olabilir?

LLF, sistem üzerinden format, Windows kurulumunda format, EASEUS ile olmak üzere hepsini denedim.
Farklı olarak ne görmeyi bekliyorsunuz? Veya ne olursa düzeltmeye dair bir sonraki adım ne olabilir?

Şimdi sizin denedim dedikleriniz kurtarmaya yönelik. Ancak diskiniz bozuksa bu uğraşlarınızın hepsi boşa. Diskin değişmesi lazım. Başka da çözümü yok. Vereceğin çözümün diyebilirsin ama durum bu. Yani disk bozuksa ne yaparsanız yapın bozuk olan kısımlar yazılımsal olarak geri gelmeyecek. Donanımsal müdahaleyle dosya kurtarabilirsiniz onu da bu konuda uzman teknik servisler yapar. Belki bir USB belleğe ubuntu kurup format atmadan direk başlatma şeklinde çalıştırarak içini görmeyi deneyebilirsiniz. Ama sonuç olacağını sanmıyorum.

Biz bu programların verdiği veriye göre diskiniz mi bozuk. Sıkıntı başka bir şey mi onu görmeyi amaçlıyoruz. Harddisk sentinelde bir disk uygulamasıdır doğru. Zaten oda one bad sector demiş. Bozuk olan kısımlar olabilir. Diskin %98 iyi dediğine bakmayın yani. Dediğim programları bir deneyin. HD tune da tarama yapıp Health ve Error scan kısımlarını (hızlı tarama kapalı) atın. Crystaldisk zaten açar açmaz gösteriyor. Disk bozuksa boşuna zamanınızı çalmasın.

Şimdi sizin denedim dedikleriniz kurtarmaya yönelik. Ancak diskiniz bozuksa bu uğraşlarınızın hepsi boşa. Diskin değişmesi lazım. Başka da çözümü yok. Vereceğin çözümün diyebilirsin ama durum bu. Yani disk bozuksa ne yaparsanız yapın bozuk olan kısımlar yazılımsal olarak geri gelmeyecek. Donanımsal müdahaleyle dosya kurtarabilirsiniz onu da bu konuda uzman teknik servisler yapar. Ancak sizin açamama durumunuz yok galiba. Dosyaları görüyorsunuz sanırım.

Biz bu programların verdiği veriye göre diskiniz mi bozuk. Sıkıntı başka bir şey mi onu görmeyi amaçlıyoruz. Harddisk sentinelde bir disk uygulamasıdır doğru. Zaten oda one bad sector demiş. Bozuk olan kısımlar olabilir. Dediğim programları bir deneyin. Disk bozuksa boşuna zamanınızı çalmasın.
Ben kötü manada değil de meraktan sordum sonraki adımı. Son durumda SSD zaten yazma korumalı bir depolama gibi çalışıyor içinde görünen bir şey de yok açıkçası dosya kurtarmaya ihtiyaç yok sadece bir şekilde tekrar çalışır mı diye uğraşıyorum. Şimdi sistemi tekrar topladığım için başka harddisk ekleyip tekrar sistem yükleyerek denemek zaman alacak o yüzden baştan sormuştum. Benim bu SSD için yapabileceklerim tükendi ama başkasının başına gelip de değiştirebildiği bir durum var mı diye bir ihtimal konu açtım.

Ben kötü manada değil de meraktan sordum sonraki adımı. Son durumda SSD zaten yazma korumalı bir depolama gibi çalışıyor içinde görünen bir şey de yok açıkçası dosya kurtarmaya ihtiyaç yok sadece bir şekilde tekrar çalışır mı diye uğraşıyorum. Şimdi sistemi tekrar topladığım için başka harddisk ekleyip tekrar sistem yükleyerek denemek zaman alacak o yüzden baştan sormuştum. Benim bu SSD için yapabileceklerim tükendi ama başkasının başına gelip de değiştirebildiği bir durum var mı diye bir ihtimal konu açtım.

Doğrudur zaten yapabileceğiniz her şeyi denemişsiniz. Bilinçli kullanıcı olarak. O yüzden o yönde bir öneri veremedim. İyi günler dilerim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı