Boş kasaya tüm kabloları takmak

MetamorpheuS

Hectopat
Yer
01
Daha fazla  
Merhaba, yeni boş bir kasa aldım. Kabloları taktırmak için bir bilgisayarcıya gittim. 450 lira istedi. YouTube videolarını da bir yere kadar anlaya bildim. Sistemde arıza çıkarmak istemiyorum. Yardımcı olabilecek biri hayırsever var mı?

Hocam merhaba, anakartın modeli ve kablolar bunlar. Kasanın modelide Everest Rampage Castle.
Hocam fotoğraf atın yardımcı olalım. 450 gibi saçma bir fiyat ödemeyin bilgisayarcıya.

Dosya Ekleri

• 17157206880904514063484938263664.jpg
    17157206880904514063484938263664.jpg
    218,7 KB · Görüntüleme: 17
  • 17157207518901926825174885673023.jpg
    17157207518901926825174885673023.jpg
    165,9 KB · Görüntüleme: 21
Hocam fotoğraf atın yardımcı olalım. 450 gibi saçma bir fiyat ödemeyin bilgisayarcıya.
Bir pc toplamak yaklaşık 30 dakika sürüyor bilen birisi için

Asgari ücret saatlik 90 lira yarım saat çalışıcak hadi tam ücret verelim desen hadi 110 da kiradan emekten dolayı ver max 200₺ 450 lira nedir ya

Hocam merhaba, anakartın modeli ve kablolar bunlar. Kasanın modelide Everest Rampage Castle.

Anakarta girişler tamam. Sadece ekran kartı takılınca PCI Express kablosunu takacaksınız. Şimdi eğer elinizde SATA SSD ya da hard disk varsa oradaki SATA kablosundan hard diske bağlantı yapmanız lazım. Diğer SATA kablosuun da anakarta bağlayacaksınız. Artı olarka da kasanın kabloları var. Onları da anakartın girişine göre bağlayın. Her abnakartın portları farklı yerdedir. Sitesinden bakabilirsiniz.

Anakarta girişler tamam. Sadece ekran kartı takılınca PCI Express kablosunu takacaksınız. Şimdi eğer elinizde SATA SSD ya da hard disk varsa oradaki SATA kablosundan hard diske bağlantı yapmanız lazım. Diğer SATA kablosuun da anakarta bağlayacaksınız. Artı olarka da kasanın kabloları var. Onları da anakartın girişine göre bağlayın. Her abnakartın portları farklı yerdedir. Sitesinden bakabilirsiniz.
Bunu hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatır mısınız rica etsem. İlk defa yapacağımda.

Bunu hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatır mısınız rica etsem. İlk defa yapacağımda.

Şimdi fotoğraftan belli olmuyor ama anakartın ve işlemcinin güç bağlantılarını yapmışsınız. Geriye ekran kartı kalıyor. Eğer ekran kartında harici bir güç portu varsa PSU kablolarının birinde PCI-e yazar onu ekran kartına takacaksınız. Ayrıca kasa içinde fan varsa o fanları da eğer Molex girişli ise direk PSU'ya ama 3 pin ya da iki pin girişli ise anakarta SYS fan olan portlara bağlayacaksınız

İkinci olarak hard disk ya da SSD bağlantısı var. Şahet sada SSD ya da hard disk kullanıyorsanız önce PSU'dan gelen SATA kablosunu (yassı bir porttur hemen anlarsınız zaten) o portlardan bir tanesini HDD ya da SSD'ye takacaksınız. Sonra anakartın içinden SATA kablosu gelmesi lazım bir tane. Onu da harddiskteki diğer porta takıp diğer ucunu da anakartın SATA portuna bağlayacaksınız.

Son olarak kasa içindeki kablolara geldi yani kasa üstünden düğmeden bilgisayarı çalıştırıyorsun ya kasa içinde dahili olan kabloları (PSU kablosundan bahsetmiyorum) anakarta bağlaman lazım. Eğer kasanın kullanım kılavuzu duruyorsa orada yazabilir ya da en kötü anakartın marka modelini gir ve Datasheet'ten PC kablolarının nereye bağlanacağına bak. Burada fotoğraftan okunmuyor. Bunları bağladığınız an sisteminiz hazır.

Yeni konular

Geri
Yukarı