Çözüldü Boşluğa ne gelmeli?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

BreaKSooN05

Kilopat
Duolingo'da çalışırken böyle bir soru geldi ve bunu sizinle de paylaşmak istedim. Cevap nedir ve neden odur?

1702888887755.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Pants doğru evet ama pant diye bir şey nasıl yok. Biri tekil diğeri çoğul değil mi?

Aynı şekilde hat ve hats içinde sormuşlardı ve hat dedim yani yanlış yapmıştım.

Genelde çoğul kullanımı doğru sanırım ama neden anlamadım.
Glasses, pants ve sleeves gibi kelimeler İngilizcede çoğul olarak yazılır.

Gözlüklerin 2 camı, pantolonun 2 ayağı, gömleğin 2 kolu vardır mantığı ile düşünebilirsiniz.

"Bring that trousers to me" tek pantolon için olur.
Bu kullanım kulağa pek doğru gelmedi ve araştırayım dedim. Tek pantolon kastedilirken de "pants" teknik olarak çoğul olduğu için "these/those" kullanmak gerekiyormuş. Tekil olarak ifade edebilmek için "that pair of trousers" vb. kalıplar kullanılmış.

Kaynak(ımsı): This pants or these pants

Bu kullanım kulağa pek doğru gelmedi ve araştırayım dedim. Tek pantolon kastedilirken de "pants" teknik olarak çoğul olduğu için "these/those" kullanmak gerekiyormuş. Tekil olarak ifade edebilmek için "that pair of trousers" vb. kalıplar kullanılmış.
Aslında ana dili İngilizce olanlar bizim kadar dikkat etmiyor böyle şeylere bu kullanım yanlış durmuyor ama tabii sizin verdiğiniz örnek daha şık ve grammer olarak daha doğru. Bu yüzden dili sonradan öğrenenlerin grammer bilgisi ana dili o dil olan insanlardan daha iyi oluyor.

Aslında ana dili İngilizce olanlar bizim kadar dikkat etmiyor böyle şeylere, bu kullanım yanlış durmuyor ama tabii sizin verdiğiniz örnek daha şık ve gramer olarak daha doğru. Bu yüzden dili sonradan öğrenenlerin gramer bilgisi ana dili o dil olan insanlardan daha iyi oluyor.
Tıpkı bizim Türkçeye (genellikle) o kadar dikkat etmememiz gibi aslında, çünkü konuştuğumuz insanların dediklerimizi anlayacağı yeterliliğin farkındayız. :)

Geri
Yukarı