Boşta 11GB RAM kullanımı

Emo333

Hectopat
Arkadaşlar, sistemi yeni dizdim. 2 ay oldu olmadı, boştayken maksimum 3 4 GB RAM kullanıyordu. Neredeyse 1 haftadır 11GB'nin altına düşmüyor. Görev yöneticisinde bu kadar RAM'ı neler tüketiyor o da gözükmüyor. Malwarebytes ile tarattım bir trojan veya başka bir sıkıntı bulmadı.
Bu kadar RAM kullanması canımı sıkıyor trojan olsa nereden anlıyacaz ve bir program falan var mı görev yöneticisin daha detaylısı?

asiriram.png

rama bakbosta.png

Arkada 10 tane program açıkken boşta olduğunu da gördük. :D

Bilgisayar kaç saattir açık? Açık olma süresi boştaki kullanımı doğrudan etkiliyor. Kapatıp tekrar aç o zaman kaç kullandığına tekrar bak. Kullandığın programları sürekli önbelleğe alıyor çünkü.
Arkada 12 tane Opera GX sekmesi, 9 tane Chrome sekmesi (sekme dediğim uygulamanın kendi içindeki sekmeler değil) açıkken boşta diyemezsin bu duruma. Bunları Steam dahil kapatman gerek. Ondan sonra boşta kaç GB RAM kullandığını öğrenebiliriz.
alt.PNG
resim_2021-04-02_152300.png
ram.PNG

Arka planda bu kadar uygulama açık Opera'da 10 sekme açık ve 5GB RAM kullanımı var sadece.
Arkadaşın sisteminde bir problem olduğu çok belli.

Gözükmüyor derken hocam? Sadece 500 MB RAM'i Opera GX tüketiyor. Yandaki çubuğa da bakarsak 100'e yakın işlem var önbellekte. PC'yi ilk açtığınızda kaç oluyor ona bakalım.

Şu an Kaspersky ile tarama yapıyor belli ki virüslü bir şeyler indirdim yoksa cyberpunk oynarken bile maksimum 9GB kullanıyordu sistem.

Eki Görüntüle 953935Eki Görüntüle 953934Eki Görüntüle 953936
Arka planda bu kadar uygulama açık Opera'da 10 sekme açık ve 5GB RAM kullanımı var sadece.
Arkadaşın sisteminde bir problem olduğu çok belli.
Arkadaşın sisteminde Opera GX kırmızı olarak en üstte yer almış, mesela sende bu durum yok, hala daha bilinmeyen bir yazılım tarafından RAM kullanılıyorsa tespiti için ne kadar gereksiz uygulamalar varsa kapatmak zorunda.

Kusura bakmayın diğer hepsini kapattım Opera Chrome Steam Malwarebytes bir de 1 2 bir şeyi kapattım 10.2 GB'ye düştü sadece masaüstü açık (gizledekileride kapattım) 10GB'nin altına düşmüyor.
Memory Cleaner indirir misin, sırasıyla iki seçeneğe tıklayıp RAM'i boşalttıktan sonra sonucu tekrar paylaş. 1617366597023.png
@Trox24 kızılacak bir durum mu var arkadaşım? RAM'i kullanıp da sisteme geri kazandırmayan yazılımlara karşı gayet yararlı bir uygulama. Kaspersky ile tarama yaptıktan sonra herhangi bir durum değişmezse Memory Cleaner uygulamasını denesin.

Geri
Yukarı