Boyum tahmini kaç olur?

Jkeaasd

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, tahmini kaç olur? 14 yaşındayım.

• Babam: 177.
  • Annem: 163.
  • Abim: 182.
  • Ben: 168 civarı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, tahmini kaç olur? 14 yaşındayım.

• Babam: 177.
  • Annem: 163.
  • Abim: 182.
  • Ben: 168 civarı.

Bildiğim kadarıyla boy daha doğmadan belli oluyor bunu belli faktörler ile (spor, süt vb.) 5-6 cm arası arttırmak mümkün. Anne babanın boyu bazen etkili olmuyor ben 15 yaşında 176'yım annem 160'ın altındadır belki. Hem daha yaşınız küçük genetik bir durum ama belli olmaz 10 cm daha belki daha fazla belki daha az uzayabilirsiniz. Yani bildiğim kadarıyla bu maksimum 5-6 cm arası dış faktörler uzatabilir.

Boyun genetik olarak sabit daha fazla uzaman mümkün değil ve evet ebeveynlerinin boyları da önemli. Sosyalde ortalama bir boy verebilen çıkar mı bilemiyorum ama açıkçası erişebileceğin boy uzunluğu sabit olduğundan bence bunu çok da önemseme.
Yalnız şunu da gözden kaçırmamak lazım, varsayalım ki ulaşabileceğin maksimum boy 1.80 olsun. Bu demek değildir ki kesinlikle 1.80 olacaksın. Spor tam da bu kısımda işe yarıyor, spor boy uzatmaz ama kemiklerinin sağlı gelişimine katkı sağlar ve ideal uzunluğa erişmesini sağlar yani sen yan gelip yatarsan daha kısa kalabilirsin, spor yaparsan da uzayabileceğin en güzel uzunluğa ulaşırsın ancak bunun üstüne çıkman mümkün değil.

(177 + 163) / 2 +- 13 yapanlar oluyor. 183 veya 157 diyorlar sonra. Ancak tamamen genetik.

Yani çok saçma bir mantık anne babaya göre boy hesaplamak. Ne bileyim daha ergenliğnin bitmesine var, çok fazla olmamakla birlikte ama belli olmaz ben kendimden örnek vereyim 2 ayda 7 cm attım belli olmuyor. 😄

Yani çok saçma bir mantık anne babaya göre boy hesaplamak. Ne bileyim daha ergenliğnin bitmesine var, çok fazla olmamakla birlikte ama belli olmaz ben kendimden örnek vereyim 2 ayda 7 cm attım belli olmuyor. 😄
Dayına göre mi hesaplayacaksın? Anne ve babanın kısmen bir kopyasısın.

Boyun genetik olarak sabit daha fazla uzaman mümkün değil ve evet ebeveynlerinin boyları da önemli. Sosyalde ortalama bir boy verebilen çıkar mı bilemiyorum ama açıkçası erişebileceğin boy uzunluğu sabit olduğundan bence bunu çok da önemseme.
Yalnız şunu da gözden kaçırmamak lazım, varsayalım ki ulaşabileceğin maksimum boy 1.80 olsun. Bu demek değildir ki kesinlikle 1.80 olacaksın. Spor tam da bu kısımda işe yarıyor, spor boy uzatmaz ama kemiklerinin sağlı gelişimine katkı sağlar ve ideal uzunluğa erişmesini sağlar yani sen yan gelip yatarsan daha kısa kalabilirsin, spor yaparsan da uzayabileceğin en güzel uzunluğa ulaşırsın ancak bunun üstüne çıkman mümkün değil.

Arkadaş benim anlattığımı daha detaylı anlatmış haklı boy genetik olarak sabittir belki fen öğretmenime güvenerek söylüyorum dış faktörler daha erken uzamanı ya da 5 cm daha fazla uzamanı sağlar. Yani bir maksimum sınır var bunu geçmek imkansız.

Dayına göre mi hesaplayacaksın? Anne ve babanın kısmen bir kopyasısın.

Ama boy el, yüz, ayak, göz, kaş gibi bir şey değil sabittir ve onun belli sınırını değiştirmek gerçekten mümkün değil denebilecek kadar zor.

Ama boy el, yüz, ayak, göz, kaş gibi bir şey değil sabittir ve onun belli sınırını değiştirmek gerçekten mümkün değil denebilecek kadar zor.
Hormonal bir bozukluğun yoksa ve yeterli besleniyorsan boyunun ulaşacağı sınır genetiğinde bellidir. Onun dışında ağır fiziksel aktivite hariç boyu etkilemez.

Yeni konular

Geri
Yukarı