Boyunuz kaç?

Boy uzunluğuna genetiğin etkisi yaklaşık %90'dır. Kalan faktörler hastalık, beslenme, spor vb. Ana babası kısa olup kendisi uzun olanın (düşük ihtimal) bir üst kuşaklardan kesinlikle bir uzun akrabası vardır.
Babam da annem de 1.65 ben 1.84'üm. Ailemde boylar genellikle, erkekler için, 1.75 civarıdır. Genetikten ziyade refah seviyesinin etken olduğunu düşünüyorum.

Genlerle alakalı zaten, onu inkar etmiyorum. Ama süt ve süt ürünleri tüketmenin ekstra bir katkısı olduğunu da es geçmemek lazım ;)
Bizim sınıfta bir çocuk vardı gece 2'den önce uyumadı ama çocuk muazzam boy atdı lisede... Kendisine sordum meğerse babaannesine benzemiş.Bu arada çocuk 163'ten 188'e geldi şuan 2 metre bile olabilir... 🤔

Babam da annem de 1.65 ben 1.84'üm. Ailemde boylar genellikle, erkekler için, 1.75 civarıdır. Genetikten ziyade refah seviyesinin etken olduğunu düşünüyorum.
Annenizin jenerasyonu için kadında 165 boy gayet iyi bir seviyedir. Eskiden boy ortalamasının kısa olduğu dönemde bir kadın 165 cm ise uzun sayılır. Anne tarafınızda (dede, anneanne, dayı, dedenin babası vb.) uzun olmalı. Refah seviyesi tek başına olsa olsa birkaç cm etkiler. Boyla ilgili geni nereden aldığınızla ilgili. Konuyla ilgili yeterince kanıtlanmış çalışma mevcut.

Annenizin jenerasyonu için kadında 165 boy gayet iyi bir seviyedir. Eskiden boy ortalamasının kısa olduğu dönemde bir kadın 165 cm ise uzun sayılır. Anne tarafınızda (dede, anneanne, dayı, dedenin babası vb.) uzun olmalı. Refah seviyesi tek başına olsa olsa birkaç cm etkiler. Boyla ilgili geni nereden aldığınızla ilgili. Konuyla ilgili yeterince kanıtlanmış çalışma mevcut.
Anne tarafı da baba tarafıyla aynı...

Geri
Yukarı