Bozuk güç kablosu PC'yi bozar mı?

Local Cahpe

Hectopat
Yer
Bursa
Bozulduğundan haberdar olmadığım bir kasa güç kablosu ile PC'yi açmayı denedim. 1 saniye fan ışıkları yanıp söndü, sonra başka bir kablo ile denedim ama bu sefer 10 saniye çalışıp kapanmaya başladı ve tekrar etti (monitör açılmadı, sadece kasada oldu).

Sizce bir şeyini yakmış mıyımdır ya da çözümü var mıdır?
Ekran kartı, GeForce GT 710
Anakart, MSI A320M-A Pro
Şimdiden teşekkür ederim.

Güç kablosu değil de bozuk PSU zarar verebilir.

Yani sorun kabloda ise kabloyu değiştirince sorun çözülür.

Umarım sadece kablodadır, yoksa PC'den mahrum kalmak durumundayım :/.

PSU yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum 1 kere ekran kartı bozulmuştu bilgisayarın, bununla alakalı olabilir mi?

Üstünden geçen zamana bağlı ekran kartı yakın zamanda bozulmuşsa sorun belki PSU dadır.

Sorunun kablodan kaynaklı olduğuna emin misiniz? Bozuk kablo dediğiniz içindeki iletken kopmuştur temassızlık yapıyordur. Onda da ya açılır ya da açıldıktan sonra kabloyu hareket ettirirsin kapanır. Başka bir kablo ile denediğinizde de bilgisayarın kapandığını söylemişsiniz. Sorunun kablo kaynaklı olduğundan emin olmalısınız bence. Bu arada sorunun cevabı kablo öyle kolay kolay sisteme zarar vermez. Elinize kabloyu alıp eyip büküp peş peşe bilgisayarı açmaya çalışmadığınız sürece sorun yaratacağını zannetmiyorum. Dediğim gibi kabloların sağlam olup olmadığına emin olun.

Sorunun kablodan kaynaklı olduğuna emin misiniz? Bozuk kablo dediğiniz içindeki iletken kopmuştur temassızlık yapıyordur. Onda da ya açılır ya da açıldıktan sonra kabloyu hareket ettirirsin kapanır. Başka bir kablo ile denediğinizde de bilgisayarın kapandığını söylemişsiniz. Sorunun kablo kaynaklı olduğundan emin olmalısınız bence. Bu arada sorunun cevabı kablo öyle kolay kolay sisteme zarar vermez. Elinize kabloyu alıp eyip büküp peş peşe bilgisayarı açmaya çalışmadığınız sürece sorun yaratacağını zannetmiyorum. Dediğim gibi kabloların sağlam olup olmadığına emin olun.
Kablonun prize giren kısmı 2-3 metreden aşağı düşerken çarptı o nedenle bunu düşündüm, diğer kablonun bozuk olmadığını düşünerek 1-2 defa denedim ama 10sn. açıldı, kapandı ve tekrar etti.

Üstünden geçen zamana bağlı ekran kartı yakın zamanda bozulmuşsa sorun belki PSU dadır.
En fazla 5 ay olmuştur tamir ettireli, garanti ile ekran kartı değiştirdiler doğrusu.

Galiba PSU bozulmuş artık hiç çalışmıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı