Bozuk laptop tamiri

Marked One

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Pripyat
Arkadaşlar elimde resmen ölü bir laptop var. Menteşeleri tamamen çıkmış (ekran ayrılmış direk hatta o ekrandan çıkan kablo bile kopmuş). Bundan önce ekran darbe aldığı için yarısı beyazdı. Başka bir monitöre bağlayıp görüntü alabiliyordum. O kablo ile ekranın bağlantısı koptuğundan beri bilgisayar açılıyor ama ne kendi ekranında nede başka bir monitörde görüntü vermiyor. Ben bununla ne yapabilirim? Yapan yer var mıdır bu kadar arızayı ve varsa ne kadara yapar? O anakarta gittiğini düşündüğüm kabloya sanırım data kablosu deniyor ama emin değilim. Ekranı ayrı laptobu ayrı tutuyorum şu an anlamsız anlamsız bakışıyoruz.

Son düzenleme:
Ne kadar toparlanır bilemiyorum ama kopan kablolar birleştirilip makaron yardımıyla güçlendirilebilir. El becerisine bağlı olarak kişi kendi de ufak tefek modifiyeyle işin içinden çıkabilir. Menteşeye alternatif çözümlerle kablonun tekrar kopması da önlenebilir.
Dediğim gibi el becerisi olan, bu işlere zaman harcamayı sevenler alternatif görür baktığında ama kişiye göre değişir bakılınca ne görüleceği.

Ne kadar toparlanır bilemiyorum ama kopan kablolar birleştirilip makaron yardımıyla güçlendirilebilir. El becerisine bağlı olarak kişi kendi de ufak tefek modifiyeyle işin içinden çıkabilir. Menteşeye alternatif çözümlerle kablonun tekrar kopması da önlenebilir.
Dediğim gibi el becerisi olan, bu işlere zaman harcamayı sevenler alternatif görür baktığında ama kişiye göre değişir bakılınca ne görüleceği.
O kabloların iletken olan önemli kısımlarına ulaşmak çok zor. Bir tanesi ip gibi hatta imkansız o. Modelini yazıp data flex kablo olarak arattığımda kendi modelime uygun kablo bulamıyorum. Başka modelinki işe yaramaz değil mi? Kasa olsa hallederim ama laptoplar hakkında bilgim yok, cahilliğime verin.

Öyle ölmez füze at. Şaka bir yana yetkili birine gösterirsin ya Red yersin ya da sana büyük bir bütçeye mal olur onun yerine yeni bir laptop al.
Çok kötü göründüğünün farkındayım ama çok bir işi yok aslında şu kabloyu halletsek başka monitörle de kullanırım. Onun dışında sadece menteşe ve LCD ekran değişecek. Bunları yapan yer var ama şu kablo işini hiç bilmiyorum.

Örnek olarak bulunabilecek yerler mutlaka vardır. Değer ya da değmez kısmı kişiden kişiye ve imkanlarına göre değişir. El becerisi olduktan sonra bu tarz konularda daha önce uğras vermiş biri mutlaka şansını dener diye düşünüyorum. Tabi doğru ürünü makul fiyatla bulmak önemli. Muhtemelen sadece laptop marka model yeterli olmayacak ve Kablonun ürün koduda gerekecektir ama yine de laptop modeli ile bir aranabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı