BTK Raporu Açıklandı: AKN Kalkmıyor, Hız Limitleri Değişiyor

Geçtiğimiz eylül ayında taslak halinde sunulan AKN raporu, yılın son gününde karara bağlandı. Hıza göre, uygulanacak yeni AKN limitleri ile sabit 3Mbit hız limiti 1 Mayıs itibarı ile kalkıyor. AKN'nin tamamen kalkması ise 2019 yılının başında gerçekleşecek. İki sene boyunca AKN, eğer değişiklik olmazsa, mevcut kotalarla uygulanmaya devam edecek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ama 1 Mayıs'tan itibaren geceleri AKN sayılmasın, tam hız kullanılsın diye bir durum da vardı galiba. Bize o da yeter. İndiriceğimizi gece indirirsek, uploadımızı gece yaparsak 75-100gb kotayı video izleyerek bitirmek zor :)

Kota aşımındaki hız düşürmesi bilindiği gibi 3mgbits. Bu hızın %50 veya % 100 olarak arttırılacağını okumuştum. Kısaca kotamızı aştıkdan sonra çoğumuzun alacağı maksimum hız 6mgbits olucak. Ve bu şimdiki duruma göre iyi denilebilir. Minimum 4,5mgbits olur. Gece 12 den sonra kota yazmazsa zaten kimse kotasını aşmaz. Asıl önemli olanda bu. Şimdi benim düşündüğüm mevcut sözleşmesi devam eden aboneler için bu iyileştirmeyi uygularlar mı ? Yoksa yeni abanoler için mi olacak....

Kota aşımındaki hız düşürmesi bilindiği gibi 3mgbits. Bu hızın %50 veya % 100 olarak arttırılacağını okumuştum. Kısaca kotamızı aştıkdan sonra çoğumuzun alacağı maksimum hız 6mgbits olucak. Ve bu şimdiki duruma göre iyi denilebilir. Minimum 4,5mgbits olur. Gece 12 den sonra kota yazmazsa zaten kimse kotasını aşmaz. Asıl önemli olanda bu. Şimdi benim düşündüğüm mevcut sözleşmesi devam eden aboneler için bu iyileştirmeyi uygularlar mı ? Yoksa yeni abanoler için mi olacak....
Her abone için olur bu.

Beyler paketimize göre hız düşürecekler artık. Sabit bir hız olmayacak. Karar bu şekilde. Buyurun bu da yeni AKN sonrası hız kısıtlamaları listesi:
upload_2017-1-12_17-53-27.png

Buradan doğrudan pdf dosyasına ulaşabilirsiniz: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Adil Kullanım Noktası (AKN)

Beyler paketimize göre hız düşürecekler artık. Sabit bir hız olmayacak. Karar bu şekilde. Buyurun bu da yeni AKN sonrası hız kısıtlamaları listesi:Eki Görüntüle 209551

Buradan doğrudan pdf dosyasına ulaşabilirsiniz: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu - Adil Kullanım Noktası (AKN)
Bu güzel haber için teşekkür ederiz su serptin yüreklere :D

Kotamızı aşmış olsak bile gece 02.00 dan sonra kotanın aşılmasına bakılmaksızın hızın normal değerlere çıkması çok iyi olmuş.

Ek olarak bu durum mevcut sözleşmesi devam etsin ya da etmesi önemli olmaksızın her aboneye uygulanmazsa büyük kargaşa çıkar. Zaten 24 ay kalacağına söz vermesek bile bir internet sağlayıcısına abone olduğumuzda sözleşmede 3mbps yazıyor. Her kullanıcı yeni AKN için tek tek sözleşmesini iptal etmek zorunda kalırsa yine büyük saçmalık olur, böyle bir şey olacağını hiç sanmıyorum. Olacak olsa "sözleşmesi olmayan kullanıcılar için" diye bir madde olurdu. Bu düzenleme internet kullanıcılarının şikayetleri üzerine gerçekleştiği için herkesin paketi için uygulanacaktır.

Doğrudan, taahhüt olsun ya da olmasın tüm kullanıcılar için geçerli olacaktır bu AKN durumu.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı