Bu fiyatlara hâlâ iPhone alınır mı?

sardaga55

Hectopat
Uzun yıllardır Android kullanıcısıyım. Şu an elimde Samsung S9 Plus var. 3 5 aya değiştirmek istiyorum. Şimdi konu şu:
Benim kişisel tercihim her zaman Android'den yana olur fakat günümüzde Android 5 6 yıl kullandıktan sonra değersizleşiyor fakat iPhone değerini koruyor. Sırf bu sebepten dolayı iPhone alınır mı?
20.000 25.000 Android'e vereceğime 50.000 60.000 iPhone alsam 5 6 yıl kullandıktan sonra satsam daha iyi değil mi?
Öyle iPhone kullanıyorum havası atan biri de değilim. Hatta bir telefona o kadar para verilmesini bile mantıklı bulmuyorum. Fakat 5 6 yıl da 1 telefon alacaksam her şeyiyle kullanmak istiyorum ayrıyeten 6 yıl sonra da satmak istiyorum. iPhone 8I olan arkadaşım 6 yıl kullandıktan sonra aldığı fiyattan telefonu sattı. Tamam kabul ediyorum o zamanın 10.000 TL'si şimdinin 10.000 TLsine eşit değil. İşte bu yüzden de kararsız kaldım sizin de bu konu hakkında ki fikirlerinizi merak ediyorum.
Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben de yıllardır Apple kullanıcısıyım evimdeki ampullere kadar her şeyi Apple ekosistemine dair diziyorum. Yani öyle söyleyeyim Apple'ın tüm ürünlerini en son modeline sahibim hemen hemen. Ona rağmen konuşuyorum eğer Apple olmasaydı ben Android alırdım çünkü mesela şu an Android ve iOS arasındaki savaşı hiç anlamıyorum insanların bu kadar saldırmasını hiç anlamıyorum aslında Apple pahalı değil bizim ülkemizde pahalı sadece mevzu tamamen bu Samsung'un iyi olduğu ve daha iyi olduğu yanları var Apple'ın da daha iyi olduğu yanları var yani bu tamamen kişiden kişiye değişen bir şey ben öğrenciyim ve ona rağmen aylık 25 ila 30.000 TL arasında bir gelirim var ailemden para almıyorum yani öyle söyleyeyim mesela ben rahatlıkla alabiliyorum şu an tüm ürünlerini ama mesela bir ev geçindirmek zorunda kalan veya yani hiçbir işe sahip olmayan birisine göre evet çok pahalı yani sen aylık beş kazanıyorsan ben aylık on kazanıyorsam ve o alacağımız şeyin fiyatı 15 liraysa sana o pahalı gelen şey bana ucuz gelebilir veya bana imkansız gelmez ya bu tamamen bütçeyle alakalı bir şey mesela gösteriş seven adam Apple alabilirim gizlilik seven adam Apple alabilir güvenliği seven adam Apple alabilir veya ne bileyim stabilizasyon isteyen bir adam gene Apple alabilir ama özgürlüğüne düşkün makineci %100 kendilerini üretmeyi seven insanlar ben istediğimi kurarım istediğim şekilde yönetirim diyen insanlar bu özgürlük adı altında istediği her tür uygulamayı kurmak isteyen insanlar da Android olabilir iki markanın da iki sisteminde birbirinden iyi olduğu alanlar tabii ki var ama ben bir Apple fanboy olarak Android düşmanı değilim aksine çok seviyorum Android ama IOS'u daha çok seviyorum çünkü bana daha çok hitap ediyor bu tamamen insandan insana değişen bir şey nesnel bir yargı değil yani öznel bir yargı yani kalkıpta böyle sayfalarca Android daha iyi iOS daha iyi falan filan deyip birbirimizi kalaman da bir manası yok parası yeten Apple alabilir veya Samsung'un son model telefon alabilir parası olmayan da Samsung'un fiyat performans daha düşük bütçeli bir telefon alabilir veya Apple'ın çok dairesi bir telefonunu alabilir.

Lafı dolandırmaya gerek yok.
Sırf stabilitesi biraz daha iyi diye 10 katı para verilmemesi taraftarıyım.
Bu benim görüşüm ve gerçekten akıl kârı değil.

Hiçbiri tek başına zamlanmıyor. Eski mantık neyse o olmaya devam edecek, sadece bir noktadan sonra pahalı olana istesen de erişemeyebilirsin.

Şahsen ben 4500 TL verip alabileceğim herhangi bir telefonun, aldığım iPhone 7 Plus'tan daha iyi olabileceğine inanmadığım için (telefonu kullanmaya başladıktan sonra daha da çok katıldım) iPhone nereye ben oraya hocam.

Bir telefona 60.000₺ vermek akıl işi değil. Aldınız diyelim bür düşmede ekranı parçalansa yüksek meblağ ödeyip birde onunla uğraşacaksınız. Değer kaybı tarafında da dediğiniz gibi 6 yıl önceki 10.000₺ ile şimdiki 10.000₺ aynı değil ve 6 yıl sonrada 60.000₺ şimdiki 60.000₺ aynı olmayacak. Bana mantıksız geliyor bür telefona yüksek meblağ ödemek.

Uzun yıllardır Android kullanıcısıyım. Şu an elimde Samsung S9 Plus var. 3 5 aya değiştirmek istiyorum. Şimdi konu şu:
Benim kişisel tercihim her zaman Android'den yana olur fakat günümüzde Android 5 6 yıl kullandıktan sonra değersizleşiyor fakat iPhone değerini koruyor. Sırf bu sebepten dolayı iPhone alınır mı?
20.000 25.000 Android'e vereceğime 50.000 60.000 iPhone alsam 5 6 yıl kullandıktan sonra satsam daha iyi değil mi?
Öyle iPhone kullanıyorum havası atan biri de değilim. Hatta bir telefona o kadar para verilmesini bile mantıklı bulmuyorum. Fakat 5 6 yıl da 1 telefon alacaksam her şeyiyle kullanmak istiyorum ayrıyeten 6 yıl sonra da satmak istiyorum. iPhone 8I olan arkadaşım 6 yıl kullandıktan sonra aldığı fiyattan telefonu sattı. Tamam kabul ediyorum o zamanın 10.000 TL'si şimdinin 10.000 TLsine eşit değil. İşte bu yüzden de kararsız kaldım sizin de bu konu hakkında ki fikirlerinizi merak ediyorum.

Dostum ben sınavı kazandıktan sonra annem bana bu sene başı 13 Pro Max aldı ve şunu söylemek isterim. Eğer bunu 2-2, 5 yıl önce sorsaydın o zaman en iyi Samsung ile en iyi iPhone fiyatları aynıydı. Şu an S23 Ultra 50 bin lira ve 14 Pro Max 70 bin lira. Rakip telefon ikisi de fakat fiyatlarına bakılacak olursa kesinlikle S23 Ultra. Sana önerim şu an iPhone alma. Gerçi şu an alabileceğin tahminimce en iyi tel 13 Pro Max'ya da 14 Plus zaten. Sana önerim 30 bin liralık tellere bak. S22 Ultra falan var sanırım o skalada. Ve hepsi az önce dediğim telefonlara rakip. Zaten telefonlarda planlı eskitme var, 2 yıl iyi kullanacaksın sonra yine aynı olay. Ondan bence 50 bin üstüne telefon alma. Ama 25 altına da alma önerim. Ayrıca annem bu sene 13 Pro Max'ini bana verdikten sonra 14 Pro Max aldığını da ve bazen kullanırken yanlışlıkla annemin telefonunu kullandığımı fark etmediğimi yani çok benzediğini söylemek isterim. (50 bin liraya aldı ve o zaman 45 bindi ve 13 Pro Max'i de 2021 Ekim'de aldı o da 20 bindi)

Öyle iPhone kullanıyorum havası atan biri de değilim. Hatta bir telefona o kadar para verilmesini bile mantıklı bulmuyorum. Fakat 5 6 yıl da 1 telefon alacaksam her şeyiyle kullanmak istiyorum ayrıyeten 6 yıl sonra da satmak istiyorum. iPhone 8I olan arkadaşım 6 yıl kullandıktan sonra aldığı fiyattan telefonu sattı. Tamam kabul ediyorum o zamanın 10.000 TL'si şimdinin 10.000 tlsine eşit değil. İşte bu yüzden de kararsız kaldım sizin de bu konu hakkında ki fikirlerinizi merak ediyorum.

Kendim 14 Pro kullanıyorum. Cihazımdan ağırlık ve iOS 16 hariç memnun olsam da 60k TL vermek bence mantıklı değil. S23 ya da S23 Plus her türlü işini görür.

Yeni konular

Geri
Yukarı