Bu piyasada madencilik yapılabilir mi?

Kazancın %30 elektriğe gidiyor doğru hesap. 3.5 doların 1 doları elektrik ben öyle düşünüyorum. Kripto düşüşte artarsa iyi olur.

keşke öyle olsa %127 elektrik zammı hafife alınacak bir durum değil, kar bırakmıyor, yanılıyorsun.
Siz bırakın hocam madem :D
Arkadaşlarla geçen hafta hesaplamıştık Eth 2400 dolar altına düşerse başabaşa geliyoruz diye, bugün 2400 seviyesine geldi, yani şu an fiyatı bu şekilde kalırsa veya düşerse kar bırakmıyor.
Siz miningden önce matematiği bırakmışsınız :D

Son düzenleme:
0'dan başlamak doğru olmayabilir. Alınacak ekipman masrafı ve temini, ETH2.0 geçişi sonrası madencilik sorunları, havuzun zorlaşması, bazı ülkelerin enerji bahaneleri ile getirdiği yasaklar. (solo kazmadığınızı varsayıyorum)ve ETH bazlı olarak konuşursak ( mevcuttaki en karlı madencilik diye ETH) proof of stake e geçilmesi. Bunlar negatif unsurlar. Ancak imkan varsa, kazdığınızı satmadan tutup, doğru zamanı bekleyebiliyorsanız, gene başlanabilir. En azından ETH bitene kadar yatırımı çıkartacak sistem ile. Sonrasında alternatif koinlere geçilir. Bütçe ve beklentiye göre karar vermek daha doğru olur.

Fakat kazançlar azaldı, (adet olarak), ETH fiyatı düştü, vs vs, bunlara rağmen hala ETH madenciliği karlı. En azından bahsedildiği gibi para kaybı vs yok. Varsa zaten kapatın sistemi, satın ekipmanı, eminim dolar 13-14 TL'den almadınız hiçbirini. Elinize geçen para, zaten enaz 6-8 aylık kazım ile aynı değerde olacak.

Kendi tecrübemi paylaşayım:

2021 yılında mayıs ETH fiyatı ile, ortalama 1100USD getiri, 1000 TL elektrik faturası.
2022 yılında ocak ETH fiyatı ile ortalama 550 USD getiri 2200TL elektrik faturası.

Gelir 2 kat azaldı, gider 2 kat arttı kabaca.

Fakat, 2021 yılında yüksek gözüken gelir, 2018'e göre neredeyse hiç yok. Rakam vermeden kabaca şöyle belirteyim. 2018-2019 da solo madencilik yapıyordum. Aylık blok başına aldığım ödül yaptığım kazımın çok çok üstündeydi. Şu an solo madencilik yapmak için 40bin MH/s lazım ki haftada 2 blok bulabilelim. Ki solo madencilik için baz alınan matematik günlük en az 1.5 blok.

Son düzenleme:
Kendi tecrübemi paylaşayım:

2021 yılında mayıs ETH fiyatı ile, ortalama 1100USD getiri, 1000 TL elektrik faturası.
2022 yılında ocak ETH fiyatı ile ortalama 550 USD getiri 2200TL elektrik faturası.

Gelir 2 kat azaldı, gider 2 kat arttı kabaca.
Baz alınan tarihlerdeki farklılıklar çok fazla mantıklı olmamış karşılaştırma.

Bence artık değmiyor gibi. Hem ETH düştü hem dolar hem de elektrik fiyatları arttı. Birden çok ekran kartı olanlar hala kazanç elde edebiliyor olabilir ama tek kart artık mantıklı gelmiyor.

Baz alınan tarihlerdeki farklılıklar çok fazla mantıklı olmamış karşılaştırma.

Mantıklı olmayan nedir hocam anlamadım?
Bu arada sürekli 1 kart 10 kart 100 kart kıyaslaması var. Kart sayısı küçük faktörler dahilinde karlılığı etkiler. Örneğin 400 kartlık rıg için lokasyon/Klima vs gerekir, ama 4 kartlık rıg için gerekmez. Bunları düşünerek 400 kartlı rıg de gider olarak kira/klima bakım kompresörleri vs eklenir. Ama bu da 1 ya da az kartı " daha karlı" yapar.

Sanırım kar ile gelir kavramları tam bilinmemekte.

1 tane RTX 3070 kabaca 60 mh ile çalışirsa günde kabaca 0,0008 ETH kazar atıyorum 2,5 birim elektrik harcar. 1 tane RTX için atıyorum 20000TL gerekir.

10 tane RTX 600 mh ile çalışir günde 0,008 ETH kazar 25 birim elekrtirk harcar. 200, 000TL gerekir.

1000 tane RTX 60000 mh ile çalısır günde 0,8 ETH kazar, 250 birim elektrik harcar... 20.000.000 TL gerekir.

Bu böyle gider. Karlılık hepsinde aynıdır. Gelir farklıdır,

En basit tabir ile ne kadar ekmek o kadar köftedir. Herkesin ekmeği kendi bütcesidir.

Son düzenleme:
sonuç piyasadan 1.5 milyara yakın para çıktı bunun tekrar gelmesi 2-3 ayı alır tabiki gelirse o zamana eth 2.0 söylendiği gibi gelirse ki bence bu sefer gelecek bütün dünyada enerji fiyatları arttı artık pow masraflı
eth mining bitecek dünya madenciliğin yüzde 60-70 gibi eth da 2. büyük coin ravende yarıladı ayırca eth a göre enerji tüketimi daha fazla oda kurtarmıyor 6-7-8 belki 10 aya kadar dayanamayan gidecek.
kalanlarsa enerji kurtarıyorsa kazıp hodl olacak koin yükselme duası yapacak

@Nikneyime Hocam tüketimi, halving, karlılığı hepsini yok say, dediğin gibi, ortada kalan %60-70 kısımı kaldırabilecek altyapıya sahip madencilik protokolü yok..

kendimce ütopik ama geçerli çözüm olarak, Vitaly, şapkadan tavşan çıkartır, bir formul yol bulur, ETC ye çevirir bu kitleyi..

şuan zaten bu dediğim olamaz ama, Vitaly bir yolunu formülünü bulur bence..

Geri
Yukarı