Bu telefon kablosu ile kaç Mbit alabilirim?

dedemlililer

Hectopat
Merhabalar. Evime internet bağlatmayı düşünüyorum. VDSL2 altyapım var 90Mbit. Bu konuyla ilgili araştırma yapaken aldığım hızda ev içi tesisatın da önemli olduğunu gördüm. Telefon prizini söküp baktım ve telefon girişine sadece 2 tane ince bir kablo takılı.

Resim şu:
photo-2020-09-08-23-44-30.jpg

Reddit'te birine sorduğumda sorun olmaz dedi. Ama internette CAT3 kablosu 10Mbit destekliyor yazıyor. Ama bu kablo CAT3'de değil. Daha az kablo var bunda.

Bu kablo nedir? Ben bu kablolarla kaç Mbit internet alabilirim? Evinde aynı tesisattan olan var mı?

Bu arada ev eski değil. Tesisat döşeneli 8 yıl falan oldu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhabalar. CAT6 olarak nitelendirdiğimiz kablolarda parazitler minimum olarak değerlendirebileceğimiz seviyelere inmektedir. Görseldeki kablonun ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok. Evinizde halihazırda bir internet aboneliği varmı? Varsa hat değerlerini paylaşırsanız bina içi ve TT kutusuna kadar giden kablonuzla az çok ne hız alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Kablonun durumu herşeyi değiştirir ama görünüşe göre kablo çok eski değil. Pek sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Öncelikle merhabalar. CAT6 olarak nitelendirdiğimiz kablolarda parazitler minimum olarak değerlendirebileceğimiz seviyelere inmektedir. Görseldeki kablonun ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok. Evinizde halihazırda bir internet aboneliği varmı? Varsa hat değerlerini paylaşırsanız bina içi ve TT kutusuna kadar giden kablonuzla az çok ne hız alabileceğinizi hesaplayabiliriz. Kablonun durumu herşeyi değiştirir ama görünüşe göre kablo çok eski değil. Pek sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum.
Teşekkür ederim. Evimde şuan internet yok. Yeni bağlayacağız. O yüzden araştırma yapıyorum. Kablolar yeni. Bi sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum ama diyelim ki sıkıntı çıkardı. Bu durumda ne yapabiliriz? Direkten gelen kabloyu ankastreye bağlamak yerine direkt modeme bağlayabilir miyiz? Yada illa tesisat mi değişecek. VDSL internet için konuşuyorum

Teşekkür ederim. Evimde şuan internet yok. Yeni bağlayacağız. O yüzden araştırma yapıyorum. Kablolar yeni. Bi sıkıntısı olduğunu zannetmiyorum ama diyelim ki sıkıntı çıkardı. Bu durumda ne yapabiliriz? Direkten gelen kabloyu ankastreye bağlamak yerine direkt modeme bağlayabilir miyiz? Yada illa tesisat mi değişecek. VDSL internet için konuşuyorum
Direkten gelen kabloya müdahale edemezsiniz. Yasak. Sizin ankastrenizden eve gelen kabloyu cat6 ile değiştirebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı